6 sposobów na rozjaśnienie wnętrza domu

Nasz dom powinien być miejscem, w którym czujemy się komfortowo i gdzie relaksujemy się po ciężkim dniu. Jednak ciemne wnętrza mogą odebrać nam radość z przebywania we własnych czterech ścianach. Ilość światła wpadającego do wnętrza domu wpływa nie tylko na jego wygląd, ale także na nasze samopoczucie. Nawet jeżeli słabe nasłonecznienie wynika z samego położenia naszego domu, istnieje kilka prostych sposobów na rozjaśnienie pomieszczeń, które nie wymagają generalnego remontu.

Okna

W pomieszczeniach, do których dociera mała ilość światła słonecznego powinniśmy zadbać by okna zasłonięte były tylko w niezbędnym minimum. Jeżeli umiejscowienie pokoju nie wymaga zapewniania prywatności przed wzrokiem sąsiadów, warto pomyśleć nad zrezygnowaniem z jakichkolwiek zasłon. W przeciwnym wypadku najlepszym rozwiązaniem będą lekkie firany, które nie ograniczają dopływu światła.

Podłoga

Ciemna podłoga i dywany z wyrazistymi wzorami mogą sprawić, że pokój będzie wydawał się ciemny i ponury. Jeżeli nie chcemy zmieniać podłogi, dobrym rozwiązaniem może być jasna wykładzina lub duży dywan. Pozwoli to na wizualne rozjaśnienie całego pomieszczenia, dodatkowym plusem będzie wrażenie przestronności jakie zyska cała przestrzeń.

Kolory

We wnętrzach, w których występuje problem z odpowiednim nasłonecznieniem powinniśmy zrezygnować z wykorzystywania ciemnych kolorów. W tym wypadku praktyczność musi wygrać z modą, inaczej skończymy z ponurym pokojem, w którym nie będziemy chcieli spędzać czasu. Jeśli nie chcemy zdecydować się na białe ściany, warto rozważyć wykorzystanie żółcieni, które nadadzą przytulności całej aranżacji. Dobrze sprawdzą się również jasne pastelowe odcienie.

Meble

Ciemne i ciężkie meble przytłoczą całe wnętrze i sprawią, że będzie wydawało się jeszcze ciemniejsze. Najlepiej wykorzystać jasne tkaniny tapicerskie, które będą wyglądać szczególnie dobrze w połączeniu z jasnym drewnem. Dzięki temu w łatwy sposób nadamy wnętrzu przytulny charakter. Warto również poszukać mebli z elementami metalowymi lub szklanymi, które będą odbijały promienie słońca. Dzięki temu światło w łatwy sposób dotrze do wszystkich zakamarków pokoju.

Lustra

Wykorzystanie luster w wystroju domu jest dobrze znanym sposobem na rozjaśnienie i wizualne powiększenie dostępnej przestrzeni. W zależności od dostępnych warunków można powiesić duże lustro na ścianie naprzeciwko okna, co pozwoli na równomierne rozproszenie promieni słonecznych po całym pomieszczeniu. Nawet jeśli ta opcja nie jest możliwa, warto rozmieścić mniejsze lustra w różnych miejscach pomieszczenia by osiągnąć jak najlepszy rezultat.

Oświetlenie

Wpuszczenie promieni słonecznych do wnętrza domu jest istotnym elementem rozjaśniania pomieszczenia, nie można jednak zapominać o innych opcjach oświetleniowych. W zaciemnionych pokojach raczej nie sprawdzą się lampy z dużymi, ozdobnymi kloszami, ponieważ mogą one ograniczać rozproszenie światła. Warto również zainwestować w zróżnicowane opcje oświetleniowe. Jedna główna lampa może nie zapewnić wystarczającej ilości światła, a w zależności od wykorzystania danej przestrzeni przydatne może być również oświetlenie punktowe.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here