Dom czy mieszkanie

Co wybrać – dom czy mieszkanie? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa, wszak każdy z nas jest inny i lubi co innego. Trzeba też wziąć pod uwagę same koszty inwestycji, ale i własne usposobienie. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam zalety zarówno  mieszkania w domu, jak i mieszkaniu, ale i pomożemy podjąć najlepszą decyzję. Zatem do dzieła!

Mieszkanie – cena, warunki, udogodnienia

Mieszkania są na pewno tańsze niż domy, no chyba, że myślicie o zakupie apartamentu. Wtedy rzeczywiście cena może być na podobnym poziomie. Ale co do zasady to wartość mieszkania jest zwyczajnie niższa, szczególnie jeżeli zakupicie je z rynku wtórnego. Warunki w takich lokalach mogą być różne. Dostępne są mieszkania o bardzo wysokim standardzie, ale i średnim. W tym ostatnim przypadku mamy na myśli mieszkania w blokowiskach. Co logiczne, mając dużo sąsiadów, trzeba przygotować się, że nie do każdego będziemy pałać sympatią, szczególnie jeżeli będzie zanadto głośny. Ale jak to zwykle bywa i od Was inni będą oczekiwali przestrzegania zasad, a są tacy ludzie, którym przeszkadza szczekający przez minutę pies czy śmiejące się dzieci. Stąd jeżeli jesteście raczej przyzwyczajeni do gwarnych imprez i prowadzenia życia towarzyskiego, to jednak mieszkanie się nie sprawdzi. Ale jest też druga strona medalu, a dokładnie udogodnienia, bo tak naprawdę w większość przypadków nic Was nie interesuje. Mamy tutaj na myśli, że nie musicie martwić się o odśnieżanie czy mycie klatki schodowej, bo tym zajmuje się wyspecjalizowana firma sprzątająca. To samo dotyczy napraw, otóż i one są na “głowie” spółdzielni, a nie Waszej.

Dom – wyższa cena, dobry standard i więcej obowiązków

Zakup domu ze rynku wtórnego nie zawsze jest dobrym pomysłem, szczególnie jeżeli jest to dom, który ma swoje lata. W tym przypadku ceny są aż zanadto wygórowane, biorąc pod uwagę, że nieraz mamy do czynienia ze zwyczajną ruderą. Ale jednak zakup nowego domu czy takiego, który trzeba wykończyć jest już pomysłem bardzo dobrym. Jednak ceny mogą być wysokie, ale już standard na dobrym poziomie. Jednak zyskujecie też względną ciszę, no chyba, że wybudujecie się na osiedlu domków jednorodzinnych. Jednak i tak w domu będziecie mogli sobie na więcej pozwolić. Dotyczy to choćby słuchania głośno muzyki czy organizowania imprez. Choć i o wadach musimy wspomnieć, bo macie też więcej obowiązków i nie mamy tutaj na myśli tylko, że większy metraż oznacza więcej do sprzątania, ale także to, że zimą czeka Was odśnieżanie, ale także za każdą naprawę musicie płacić z własnej kieszeni, oczywiście nie oznacza to wcale, że mieszkając w bloku nie płacicie. Raczej tego nie odczuwacie, bo w czynszu płacicie składkę remontową, z której pokrywane są ewentualne naprawy. Czeka Was także regularne strzyżenie trawy. Niezależnie co wybierzecie, warto udać się do biura nieruchomości. W Warszawie czy innych miastach w całej Polsce można znaleźć sporo dobrych agencji nieruchomości.

Dom czy mieszkanie – wybór jest niełatwy

mieszkanie

Warto jeszcze wziąć pod uwagę własną osobowość. Co do zasady mieszkając w domu, ma się większą prywatność. Oczywiście nie oznacza to wcale, że zawsze będzie cicho, a inni nie będą przeszkadzać, ale rzeczywiście można sobie na więcej pozwolić. Możecie choćby urządzić grilla, co jest zabronione w mieszkaniu. Także gdy ma się czworonożnych przyjaciół, lepiej sprawdza się dom, szczególnie, że w ogródku zawsze można pobawić się z pieskiem.  Jednak coraz więcej domów w zabudowie jednorodzinnej ma wydzielony tylko mały obszar zielony, przez co rzeczywiście nie ma możliwości dużego relaksu, bo ogródek jest raczej mikroskopijny.

Zwróćcie uwagę na lokalizację

Oczywiście musicie zwrócić też uwagę na samą lokalizację, a dokładnie wziąć pod uwagę czy dojazd do pracy nie będzie zajmował Wam zbyt dużo czasu. Na pewno bliska lokalizacja terenów zielonych, ale i szkół to kolejna zaleta. Zatem nie można kierować się tylko estetyką czy marzeniami, ale na całą sprawę trzeba też spojrzeć z perspektywy pragmatyka.

Wybór ma znaczenie i pamiętajcie, aby decyzję czy to o zakupie domu, czy mieszkania dokładnie przemyśleć. A gdy kupujecie nieruchomość z rynku wtórnego, dodatkowo sprawdźcie jej stan techniczny i to niezwykle rzetelnie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here