Działanie i zalety stosowania obornika kurzego

 Obornik kurzy jest coraz częściej wykorzystywany jako naturalny nawóz, szczególnie w przypadku ekologicznych gospodarstw rolnych. Badania pokazują, że rośliny, które są regularnie nawożone w ten sposób wydają zdecydowanie większe plony. Jak w takim razie działa obornik kurzy i jakie są zalety z jego stosowania?

Naturalny nawóz

Żywność zawiera coraz więcej energii. Nic zatem dziwnego w tym, że właściciele małych gospodarstw rolnych szukają najróżniejszych rozwiązań i sposobów na to, jak sprawić, aby warzywa czy owoce nie zawierały żadnych składników chemicznych. Dlatego też w ostatnim czasie niezwykle popularne stało się wykorzystanie naturalnych nawozów pochodzenia zwierzęcego, które stanowią świetną alternatywę dla nawozów, które składają się tylko ze związków chemicznych. Jednam z takich naturalnych produktów, który wykorzystywany jest w ogrodach jako nawóz jest kurzy obornik. Jeśli kury odżywiają się zdrowo i nie spożywają ogromnych ilości paszy i koncentratów to nawóz jest jeszcze lepszy. Warto poznać kilka kwestii związanych z kurzym obornikiem.

Jak działa? Otóż ze względu na to, że ma on dość wysokie pH, wpływa tym samym na odkwaszenie gleby. Ogrodnicy powinni uważać z dawkowaniem tego nawozu, gdyż zawiera on dużo wapnia i azotu. Zbyt duża dawka tych składników może negatywnie wpłynąć na rośliny. Kurzy obornik jest bowiem pożyteczny wtedy, jeśli jest właściwie wykorzystywany. Pamiętać trzeba także o tym, aby nie nawozić roślin świeżym obornikiem. Najlepiej odczekać kilka tygodni, aż sfermentuje lub przystąpić do jego rozcieńczenia. w przeciwnym razie można spalić krzewy czy inne rośliny.

Zalety stosowania nawozu kurzego

Obornik kurzy można dawkować na trzy sposoby. Może stać się on bowiem dodatkiem do kompostu, który następnie trzeba przykryć, na przykład słomą, aby wszystkie składniki połączyły się ze sobą. Kolejnym sposobem na wykorzystanie tego naturalnego nawozu jest wykorzystanie go bezpośrednio w okresie jesiennym. Obornik rozrzucony we wrześniu zaleca się przekopać i wymieszać z ziemią wczesną wiosną. Można nim także zasilać warzywa, jednak w tym przypadku konieczne będzie rozcieńczenie go z wodą, najlepiej w stosunku 1:10. Tak przygotowaną miksturą można podlewać między innymi pomidory.

Zalety stosowania nawozu kurzego

Obornik kurzy jest bogaty w związki, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Zawiera on duże ilości azotu, fosforu, wapnia, magnezu i potasu. regularne stosowanie obornika kurzego w ogródkach warzywnych przyspiesza wzrost roślin i zdecydowanie zwiększa plony. W dodatku warzywa te są w 100 procentach naturalne i nie zawierają żadnych substancji chemicznych. Wykorzystanie takiego nawozu w przydomowych ogródkach jest również sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Wbrew pozorom, zakup gotowych nawozów wiąże się z dość dużym nakładem finansowym. W tej sytuacji natomiast nic się nie marnuje.

Obornik kurzy odkwasza również glebę, co z kolei tworzy świetne stanowisko dla wielu warzyw. Jedną z zalet stosowania obornika kurzego jest fakt, że wpływa on na powstawanie warstwy próchnicy, która wzbogaca glebę i zdecydowanie poprawia jej żyzność. Do pozytywnych aspektów można zaliczyć także dość znośny zapach. Wydawać by się mogło, że stosowanie odchodów zwierząt łączy się z nieprzyjemnym zapachem, jednak w przypadku obornika kurzego nie ma takiego problemu, gdyż zapach szybko wietrzeje.

Stosowanie naturalnych nawozów sprawia, że warzywa i inne rośliny szybciej rosną i dają większe plony. Jest to tym samym zdrowa i ekologiczna żywność, która nie jest wzbogacona o żadne składniki chemiczne, jakie spotykane są w gotowych nawozach.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here