Fotowoltaika w kamperze

Czerpanie energii z promieni słonecznych weszło do naszego życia na stałe. Coraz częściej na panele fotowoltaiczne decydują się duże przedsiębiorstwa oraz właściciele prywatnych domów. Zastosowanie fotowoltaiki wiąże się z wieloma zaletami, dlatego chętnie wykorzystywane są także małe panele słoneczne, które między innymi stosowane są w kamperach.

Zalety fotowoltaiki

Panele słoneczne to rozwiązanie wysoce ekologiczne, służące pozyskiwaniu tak zwanej zielonej energii. Światło słoneczne to w pełni odnawialny surowiec, który nie ulega wyczerpaniu. W przeciwieństwie do na przykład węgla kamiennego nie musimy wykorzystać coraz to nowych złóż, aby czerpać energię ze słońca. Jej wykorzystanie nie powoduje także emisji szkodliwych związków, co przyczynia się do zmniejszenia efektu cieplarnianego.

Układy fotowoltaiczne oferują także wiele zalet dla samych użytkowników. Pozwalają im na zaoszczędzenie energii, którą bez zastosowania paneli słonecznych musieliby czerpać z sieci. W efekcie zastosowanie fotowoltaiki przyczynia się więc do zmniejszenia kosztów utrzymania domu czy budynku firmowego, ponieważ obniża rachunki za prąd.

Panele polikrystaliczne idealne do polskich warunków

Decydując się na zakup paneli fotowoltaicznych, powinniśmy wziąć pod uwagę warunki, w jakich będą one pracować. W polskim klimacie zazwyczaj mamy do czynienia ze światłem rozproszonym, w którym znacznie lepiej absorbują energię panele polikrystaliczne. Są one zbudowane z polikryształów krzemu, mają charakterystyczny niebieski kolor i prostokątny lub kwadratowy kształt. Ich temperaturowy współczynnik mocy jest niższy od paneli monokrystalicznych, co właśnie poprawia ich pracę w warunkach światła rozproszonego.

Fotowoltaika w kamperze

Panele fotowoltaiczne zazwyczaj kojarzą się nam z dużymi charakterystycznymi konstrukcjami na dachach budynków. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, z jakim możemy się spotykać na co dzień. Właściciele kamperów doskonale zdają sobie sprawę z tego, że panele o niewielkich rozmiarach warto wykorzystywać w samochodach.

Panele słoneczne w kamperze to doskonałe źródło energii elektrycznej w prostych układach, składających się jedynie z panelu solarnego, regulatora i akumulatora. Świetnie sprawdza się do zasilania urządzeń pobierających niewielką ilość mocy, takich jak laptopy, oświetlenie LED czy nawet lampy ogrodowe. Najlepiej działa na zasadzie: w dzień doładowuje baterię, a w nocy wspomaga wykorzystanie sprzętów o niewielkim poborze mocy.

Panele fotowoltaiczne montowane na kamperach są idealnym dodatkiem do długiej podróży, gdzie pozwalają na swobodne korzystanie z różnych urządzeń niezależnie od tego, gdzie się zatrzymamy: na własnej działce daleko za miastem czy też na kempingu. W podobny sposób mogą być wykorzystywane również w innych nietypowych środkach transportu, jak choćby jachty.

Panele słoneczne dedykowane dla kamperów mają przy tym bardzo trwałą konstrukcję i specjalne powłoki ochronne, które dodatkowo minimalizują negatywny wpływ środowiska zewnętrznego na ich działanie. Są także łatwe w obsłudze i czyszczeniu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here