Zastanawiasz się skąd inni biorą pomysły na oryginalne urządzenie swoich mieszkań? Gdzie szukać inspiracji, które natchną nas do twórczego działania? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Inspiracje są wszędzie!

Chyba każdy z nas choć raz w swoim życiu zastanawiał się na tym w jaki sposób w naszej głowie rodzą się nierzadko całkiem ciekawe pomysły. Otóż, wbrew pozorom jest to proces bardzo prosty i naturalny.
Planując zakup mieszkania lub domu, w głowie zaczynasz snuć pewne wizualizacje co do tego jak ma wyglądać, jak go potem urządzisz i jaki mniej więcej będzie efekt końcowy. Myśli te powstają na skutek Twojego doświadczenia, wrażeń wizualnych, tego co już widziałaś, co dotykałaś itp. Prościej mówiąc inspiracją może być dosłownie wszystko, niekiedy jedna mała rzecz potrafi być podstawą i pewnego rodzaju elementem bazowym całej aranżacji – wtedy to zachwycona jej pięknem oraz wykonaniem dobierzesz do niej pozostałe elementy, które razem będą tworzyły niepowtarzalną, wspólną całość.

Gdzie ich szukać?

Inspiracje “mieszkaniowe” dla wielu są czymś oczywistym, chcą aby ich nowe wnętrza zostały urządzone na wzór tych starych np. domu rodzinnego, który kojarzy nam się z przytulnością i bezpieczeństwem. Śmiało można stwierdzić, że jest to pewnego rodzaju inspiracja przenoszona z pokolenia na pokolenie. Nie kiedy jest zupełnie odwrotnie – być może i Ty należysz do grona tych osób, które marzą o tym aby ich mieszkanie było nowoczesne, wypełnione designerskimi przedmiotami a nie tak staromodne jak miejsce, w którym się wychowywali.

Aranżacja swojego pierwszego mieszkania to nie lada wyzwanie. W głowie zazwyczaj pojawia się pewien bałagan i natłok myśli – chcemy bowiem aby wnętrze było stylowe, funkcjonale, podobało się rodzinie i zachwycało znajomych, sypialnia powinna wyglądać ja ta z najnowszego numeru magazynu o aranżacji wnętrz a kuchnia jak z telewizji.
To wszystko często nakłania nas do tego, że zaczynamy poszukiwać różnych mieszkaniowych inspiracji a przecież to my sami powinniśmy być dla siebie inspiracją. Pamiętaj wnętrze Twojego mieszkania musi być spójne z Twoimi zasadami i upodobaniami, powinno ono odzwierciedlać Twój charakter, pasje i pragnienia…
To ono ma się dostosować do Ciebie a nie na odwrót – w mieszkaniu masz czuć się przede wszystkim komfortowo.

Co zrobić w momencie kiedy w głowie pojawia się totalna pustka? Gdzie wtedy poszukać inspiracji? Najprościej było by powiedzieć, że w internecie lub katalogach wnętrzarskich ale dzisiaj skupimy się na nieco bardziej kreatywnych pomysłach. Oczywiście gotowymi projektami jak najbardziej możesz się inspirować, jednak pod żadnym pozorem nie powinnaś ich kopiować i odtwarzać. Mieszkanie urządzone właśnie w taki sposób nie przyniesie Ci ani radości ani satysfakcji.

Pasje swoje i swoich najbliższych

Na pierwszym miejscu należy umieścić swoje pasje, bardzo często można natknąć się na takie pomieszczenia po których wyglądzie bez problemu rozpoznałabyś czym zajmuje się właściciel. Co jest zatem Twoją pasją, której poświęcasz najwięcej czasu? Pomyśl przez chwilę a potem zastanów się jak wykorzystasz np. książki czy instrumenty muzyczne do urządzenia pokoju, jak je wyeksponujesz aby jednocześnie stanowiły Twój osobisty, uduchowiony element dekoracyjny.
Skoro jesteśmy przy temacie hobby to w sytuacji kiedy urządzasz dom dla całej rodziny, dopilnuj tego aby ich pokoje (zwłaszcza dzieci) odzwierciedlały ich charaktery oraz zamiłowanie np. do piłki nożnej lub baletu.

Podróże – te małe i te duże

Kolejnym świetnym sposobem na zaczerpnięcie trochę świeżych inspiracji mieszkaniowych jest udanie się w daleką podróż. Na świecie jest na pewno takie miejsce, które od dawna chciałaś odwiedzić. Każde miasto czy państwo jest inne, ma inny światopogląd oraz kulturę a co za tym idzie ich mieszkania wyglądem również znacznie różnią się od naszych. Na pewno przywodzisz pamiątki, więc spróbuj z wakacji przewieźć także i inspiracje. Może spodoba Ci się jakiś oryginalny wzór lub motyw, który wykorzystasz potem przy aranżowaniu kuchni lub łazienki?

Ulubiony kolor!

Jesteśmy pewni, że masz swój ulubiony kolor? Nie ważne czy jest to odcień krwistej czerwieni lub słonecznej żółci, ważne aby znalazł on się w Twoim otoczeniu. Gdzie? Jeżeli jest to barwa neutralna i stosowana, spokojnie możesz wykorzystać ją do ozdobienia ścian np. biel, szarość, beże, pastele itp. W przypadku mocnych, intensywnych odcieni sprawa wygląda troszeczkę inaczej co nie oznacza, że masz z nich zrezygnować. Projektanci radzą aby unikać takich kolorów, ponieważ są one mało praktyczne i szybko nam się nudzą a po pewnym czasie mogą zacząć nas nawet drażnić – a tego byś nie chciała, prawda? Intensywny kolor przemyć do wnętrza swojego mieszkania poprzez zakup dodatków i innych elementów wyposażenia – cytrynowa kanapa lub wygodny turkusowy fotel będą rewelacyjnym sposobem na odświeżenie nudnego wnętrza!

Widzisz, inspiracje znajdują się dookoła Ciebie, wcale nie musisz ich daleko szukać.
Teraz z pewnością spojrzysz na to wszystko z zupełnie innej strony i to inspiracje będą szukały Ciebie a nie Ty ich!jednocześnie stanowiły Twój osobisty, uduchowiony element dekoracyjny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here