Odkryłeś w sobie nową pasję, interesujesz się aranżacją oraz wystrojem? A może jesteś w trakcie poszukiwania nowego mieszkania? Chcesz wiedzieć jak w prosty sposób przygotować projekt wykonawczy? Co oprócz rysunku powinno się w niem znaleźć?

Od czego należy zacząć?

Projektowaniem wnętrz zajmuje się coraz więcej osób – dla innych to hobby a dla drugich pomysł na życie. Jeżeli dopiero zakupiłeś nieruchomość w stanie deweloperskim to zanim przystąpisz do zlecenia prac remontowych odpowiedniej ekipie czeka Cię jeszcze przygotowanie dokładnego projektu Twojego nowego mieszkania.
Jego wykonanie możesz zlecić prywatnej firmie zajmującej się aranżacją wnętrz lub stworzyć go samodzielnie, wbrew pozorom nie jest to takie trudne jakby się mogło wydawać. Kiedy przyswoisz sobie odpowiednią wiedzę oraz zaopatrzysz się w odpowiednie narzędzia uporasz się z nim raz-dwa!

Co powinien zawierać taki projekt?

Jeżeli myślisz, że sam rysunek wystarczy to niestety ale jesteś w błędzie, sam szkic nie ułatwi pracy wykonawcom, dlatego też oprócz niego konieczne jest umieszczenie w nim odpowiednich opisów – w niektórych przypadkach bardzo szczegółowych ale “co za dużo to niezdrowo”. Ta zasada sprawdza się także w kwestii przygotowywania projektu – pamiętaj, żeby nie przesadzić, bardzo często słysz się o projektach grubości lektury szkolnej…

Kartka, internet lub architekt – tutaj masz trzy opcje, za pomocą których przygotujesz plan wykończenia nieruchomości. Jeżeli lubisz rysować a dodatkowo jesteś dobry z rysunku technicznego to z pewnością pokusisz się o samodzielne rozrysowanie rzutu mieszkania. W sytuacji kiedy znasz jego szczegółowe wymiary nie będzie to dla Ciebie najmniejszym problemem – jedyne o czym powinieneś pamiętać to przybory takie jak: blok techniczny o dużym formacie, linijka, ekierka, kalkulator, ołówek, kolorowe cienkopisy oraz gumka do ścierania.

Skorzystaj z darmowych projektów do aranżacji wnętrz

Nie masz poczucia estetyki a w dodatku na bakier Ci z tworzeniem rzutów? Nie martw się, dzisiejsza technologia jest na tyle rozwinięta, że profesjonalny projekt wykonasz w niecałe 5 minut. Jak? Tutaj z pomocą przyjdzie Ci oczywiście internet. Wpisując w wyszukiwarkę google hasło “program do projektowania wnętrz” twoim oczom ukaże się kilkadziesiąt różnych stron umożliwiających szybkie wykonanie tej czynności. Jedne mają bardziej rozszerzony zakres funkcji, drugie bazują tylko na podstawach – to co wybierzesz zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Warto wspomnieć również, że istnieją płatne programy oraz strony do projektowania – czasami za naprawdę nie wielką opłatą, można samodzielnie wykonać taki sam projekt jak u architekta. Za fachową pomoc będziesz musiał zapłacić … i to całkiem sporo.
Oczywiście koszt zależy od metrażu mieszkania i stopnia rozszerzenia rysunku ale zazwyczaj waha on się w granicach 40 zł – za jeden metr kwadratowy, wersja kompleksowa to natomiast wydatek rzędu 120 zł za metr kwadratowy. Przypuszczając, że mieszkanie ma powierzchnię np. 100 metrów kwadratowych całkowity koszt wyniesie Cię (plus/minus) 12000 zł… Za taką kwotę z pewnością uporałbyś się z częścią prac remontowych.

Krok pierwszy

Pamiętaj, że projekt powinien wyglądać tak, jakbyś spoglądał na swoje mieszkanie “od góry” – jest to pewnego rodzaju rzut, podczas którego tworzenia trzeba wziąć pod uwagę m.in.: rozmieszczenie instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej, ogrzewania centralnego itp.


Zawsze przygotuj kilka projektów z różnym rozkładem – ułatwi Ci to podjęcie ostatecznej decyzji co do prac wykończeniowych. Rozrysuj układ poszczególnych pomieszczeń (koniecznie zaznaczając wymiary w metrach), dosztukuj pojedyncze ścianki działowe oraz drzwi a kiedy to zrobisz możesz przystąpić do “meblowania” swojego projektu. Zastanów się, w którym miejscu ma stanąć kanapa czy komoda a następnie pomysł przerzuć na papier. W ten sposób przygotowałeś projekt pod względem funkcjonalnego rozkładu.

Krok drugi

Teraz zajmij się stworzeniem projektu dla każdego pomieszczenia – oddzielnie dla kuchni, łazienki, sypialni, salonu, pokoju gościnnego itp. Zasada jest taka sama jak poprzednio tylko tutaj należy zwrócić uwagę na szczegóły. Tworząc rzut łazienki uwzględnij prace oraz materiały, które mają znaleźć się na ścianach, suficie i podłodze. Zastanów się jakiego koloru mają być płytki, w jaki sposób mają zostać zamontowane, czy podłogi mają pokryć się drogim ciemnym drewnem lub tańszym jasnym gresem itp. W taki sam sposób postąp z resztą pomieszczeń. Aby uniknąć zbędnego zamieszania staraj się nie wprowadzać poprawek do swojego projektu w trakcie trwania prac remontowych – zanim oddasz go do realizacji przemyśl dobrze swoją decyzję.

Biorąc sobie do serca wszystkie wyżej wymienione wskazówki z pewnością samodzielnie, bez niczyjej pomocy, poradzisz sobie z przygotowaniem obszernego projektu wykończeniowego Twojego nowego mieszkania. Nie tylko podszkolisz swoje umiejętności z rysunku ale także zaoszczędzisz trochę pieniędzy, które być może zainwestujesz w wystrój ukochanych czterech kątów!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here