Jak przygotować się do budowy domu modułowego

Możliwości w zakresie budowy własnego gniazdka jest obecnie wiele. Architekci, projektanci i różnorodne firmy wykonawcze dbają o to, by dostarczać nam coraz to nowszych rozwiązań w zakresie budowy domu. Jednym z takich innowacyjnych rozwiązań są domy modułowe. Osoby, które zdecydowały się już na taką budowę lub ją rozważają, z pewnością zastanawiają się, jak należy przygotować się do takiego przedsięwzięcia oraz jakich formalności należy dopełnić przed jego realizacją. Co zatem należy zrobić w związku z decyzją o budowie domu modułowego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Kwestia pozwolenia na budowę

Domy modułowe zyskały dużą popularność m.in. ze względu na to, że niektóre z nich postawimy bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę. Taka konstrukcja musi jednak spełniać określone warunki. Przede wszystkim powierzchnia domu modułowego bez pozwolenia nie może przekraczać 35 m2. Kolejną kwestią jest jego przeznaczenie – powinien on być wybudowany w charakterze domu przeznaczonego do okresowego wypoczynku. W przypadku chęci postawienia większej ilości budynków, warto pamiętać, że nie mogą być one wznoszone w liczbie większej niż jeden na 500m2 danej działki. Jeśli zatem zależy nam na większym metrażu, domu, który będzie traktowany jako całoroczny lub co najmniej kilku domach wybudowanych w bliższej odległości, to w takich sytuacjach musimy postarać się o stosowne pozwolenie.

Zgłoszenie zamiaru budowy

Jeśli ustalony przez nas projekt spełnia wymagania domu budowanego bez pozwolenia, to jednak musimy pamiętać o tym, by we właściwym urzędzie dokonać tzw. zgłoszenia zamiaru budowy lub innych robót budowlanych. W formularzu powinniśmy ująć m.in. takie informacje, jak rodzaj i sposób przewidywanych prac, termin ich rozpoczęcia, szkice planowanego przedsięwzięcia, a także oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością. Wypełniony formularz wraz z wszelkimi niezbędnymi dokumentami należy złożyć w terminie 30 dni przed planowanym rozpoczęciem prac budowlanych. Jeśli w tym czasie nie otrzymamy od Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta sprzeciwu – możemy spokojnie przystąpić do stawiania domu modułowego.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Kolejną kwestią, o której należy pamiętać przed rozpoczęciem budowy modułowego domu letniskowego lub całorocznego, jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ten akt prawa miejscowego określa przeznaczenie, a także warunki zagospodarowania i zabudowy danego terenu. Przed postawieniem domu modułowego na konkretnie wybranej działce warto zatem zorientować się, czy dany teren może być przez nas w ten sposób zabudowany. Jeśli jednak wybrana przez nas lokalizacja nie została objęta postanowieniami ujętymi w MPZP, to niestety konieczne jest złożenie wniosku o wydanie decyzji w kwestii warunków zabudowy.

Formalności wynikające z budowy domu modułowego mogą powodować pewne trudności, jednak ostateczny efekt oraz korzyści płynące z decyzji o zakupie takiej konstrukcji są bez wątpienia warte takiego wysiłku. Po złożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów oraz uzyskaniu pozwolenia możemy w krótkim czasie cieszyć się własnym nowoczesnym domem ulokowanym w zacisznym miejscu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here