Wykonanie wykończenia elewacji budynku to już końcowy szlif, gdy budynek może być już oddany do użytku. Tutaj pojawia się pytanie, czy projekt tego jak ma prezentować się dom musi być wykonany na tym samym etapie, co projekt budynku. Kiedy jest najlepszy moment na jego wykonanie i czym różni się projekt domu od projektu adaptacyjnego? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.
Wybranie projektu budynku konieczne do uzyskania pozwolenia na budowę
Do uzyskania pozwolenia na budowę domu, konieczny jest projekt. To raczej jest jasne dla każdego. Co jednak z modyfikacjami? Co musi zostać uwzględnione? Często kupując projekt można być zadowolonym z wyglądu samej bryły, jednak niekoniecznie z rozwiązań wewnątrz. Może nam się nie podobać układ pomieszczeń, ale również wysokość konstrukcji czy rodzaj dachu. Te ostatnie elementy mogą zostać zmienione, ale tylko za zgodą autora projektu. Zresztą wszelkie zmiany istotne muszą być poparte zgodą na adaptację projektu budowlanego. Taką adaptację może wykonać architekt, który posiada zaświadczenie o przynależności do Izby Architektów. Przy czym warto pamiętać, że nie musi to być architekt lokalny, gdyż można skorzystać z usług specjalisty z innej części kraju, pod warunkiem dostarczenia mu niezbędnych dokumentów.
Jakie dokumenty musi otrzymać architekt, aby dokonać adaptacji projektu budowlanego?
Oczywiście niezbędne będzie udostępnienie kupionego projektu wraz ze zgodą autora na jego adaptację. Potrzebny będzie również wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, mapa do celów projektowych, wypis i wyrys z rejestru gruntów, badania geologiczne, potwierdzenie o dostępie działki do drogi publicznej oraz warunki przyłączenia do sieci gazowej, elektrycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej. Dlaczego wszystkie te elementy są niezbędne? Architekt musi wiedzieć jaki jest stan wód gruntowych, czy nie będzie konieczności zmiany systemu fundamentowania. Powinien sprawdzić czy budynek spełniać będzie wszelkie wymogi dostosowania do lokalnych warunków klimatycznych czy też obciążeń normatywnych. Na projekcie wyrysowane zostaną wszelkie niezbędne elementy takie jak np. przydomowa oczyszczalnia ścieków, czy wjazd na działkę oraz garaż.
Zmiany istotne i nieistotne – do których należy projekt elewacji?
Jeśli chodzi o adaptację budynku to również wybór materiałów wykończeniowych może być zmieniony. Jednak trzeba pamiętać, że jeśli dany materiał nie wpływa istotnie na obciążenie konstrukcji budynku, zatem nie muszą zostać wykonane specjalne wyliczenia dotyczące nośności, jak w przypadku stosowania np. kamienia naturalnego, to są to zmiany nieistotne. W takiej sytuacji mogą one zostać zaproponowane już po uzyskaniu zgody na budowę i jej rozpoczęciu w porozumieniu z kierownikiem budowy. Zatem w większości przypadków projekt elewacji nie musi być wykonany na początku budowy. Masz zatem więcej czasu na zastanowienie czy konsultację najlepszego rozwiązania z kierownikiem budowy.
Projekt elewacji warto zlecić specjalistom
Niezależnie od czasu wykonania projektu elewacji warto zlecić go specjalistom. Architekt na podstawie dostępnych danych dotyczących uwarunkowań klimatycznych i planu zagospodarowania przestrzennego zaproponuje kilka rozwiązań, spośród których wybierzesz to najlepsze. Nie ma tutaj uniwersalnej zasady, choć na pewno budując dom blisko lasu dobrze zdecydować się na tynki silikatowe czy też silikonowe, a nie akrylowe, w przypadku których możliwy jest rozwój na powierzchni mikroorganizmów. Zatem chcąc uniknąć grzybów i pleśni, czy też mchu pomiędzy naturalnym materiałem należy wybrać odpowiednie materiały. Istotne znaczenie ma również sposób ocieplenia budynku, a także grubość ocieplenia oraz obciążenie materiału wykończeniowego w połączeniu z ociepleniowym.
Elewację należy wybrać przede wszystkim względem własnych upodobań, ale pamiętając by wpisywała się w otaczający krajobraz. Ważne by materiał był odporny na uszkodzenia, a także wilgoć. Dzięki temu powstanie nie tylko ładna, ale również trwała elewacja. Nawet jeśli w danym przypadku zastosowanie drewna nie będzie dobrym pomysłem, to zawsze można wybrać materiał drewnopodobny i uzyskać podobny efekt. Jest wiele imitacji popularnych materiałów, odpornych na niekorzystne czynniki. Architekt pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie.