Jak zreorganizować przestrzeń w domu do pracy zdalnej?

Praca zdalna, bez konieczności wychodzenia z domu, to dość kusząca perspektywa. Trzeba jednak pamiętać, że zarabianie w ten sposób wymaga ogromnej samodyscypliny, a przede wszystkim zorganizowania cichego i wygodnego miejsca do pracy. Dziś podpowiemy, jak nawet w niewielkim mieszkaniu stworzyć zorganizowaną przestrzeń do pracy zdalnej.

Pracę w trybie home office wybiera coraz więcej osób, jednak zorganizowanie domowego biura nie każdemu przychodzi łatwo. O ile mieszkanie jest duże, a do dyspozycji mamy kilka pomieszczeń, to zaadoptowanie jednego z nich na biuro nie stanowi większego problemu. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy dysponujemy jedynie niewielkim metrażem? Wbrew pozorom zorganizowanie przestrzeni do pracy zdalnej nie wymaga generalnego remontu ani dużych nakładów finansowych. Odpowiednio wydzielona strefa, wygodne biurko, krzesło oraz oświetlenie to wszystko, czego nam trzeba.

Biuro w domu – wydzielona przestrzeń

Miejsce do pracy zdanej powinno znajdować się na wydzielonej przestrzeni, z dala od strefy wypoczynku. Jeśli mamy dom lub większe mieszkanie, najlepiej przeznaczyć na biuro osobne pomieszczenie. W ten sposób odgrodzimy się od codziennego zgiełku, będziemy pracować w ciszy, niczym nierozpraszani. Jeżeli jednak metraż mieszkania nie daje takich możliwości, możemy wygospodarować kącik biurowy w rogu jednego z pomieszczeń, na przykład w salonie, gdzieś w pobliżu okna. Strefę biurową od wypoczynkowej wystarczy oddzielić za pomocą regału ażurowego lub parawanu. Pozwoli to stworzyć lepsze warunki do pracy i trochę odseparuje nas od rozpraszających bodźców.

Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest podział pomieszczenia na strefę biurową i wypoczynkową za pomocą kolorów. Wystarczy zestawić ze sobą dwie kontrastujące barwy i pomalować pokój tak, by poszczególne strefy były wyraźnie oddzielone. Przestrzeń do pracy zdalnej można też wyznaczyć, wykładając fragment ściany cegła klinkierową lub tapetą.

Praktyczne meble do pracy zdalnej

Meble do domowego biura muszą być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne, ale też spójne stylistycznie z aranżacją reszty pomieszczenia. Najlepiej sprawdzą się meble o prostych kształtach, które nie zajmą zbyt wiele miejsca. W naszej biurowej przestrzeni powinno znaleźć się przede wszystkim biurko. Może to być klasyczny model z kilkoma szufladami lub ergonomiczny stolik biurowy z wolną przestrzenią pod blatem. W zależności od potrzeb wystarczy dopasować do niego dodatkową niską komodę na kółkach, ułatwiających jego przestawianie.

Kolejne na liście rzeczy niezbędnych jest ergonomiczne krzesło z wygodnym oparciem i podłokietnikami. Jeśli spędzamy wiele godzin przed komputerem, warto postawić na fotel z regulacją wysokości i zagłówkiem. W aranżacji domowego biura warto wykorzystać także typowe meble do salonu, takie jak regały, komody czy szafki, które posłużą nam na przykład do przechowywania dokumentów.

Oświetlenie i dodatki w przestrzeni do pracy zdalnej

Miejsce do pracy zdalnej najlepiej zorganizować gdzieś w pobliżu okna. Najlepsze światło pada od strony południowej lub wschodniej i warto wziąć to pod uwagę przy wyznaczaniu biurowej przestrzeni. Jeśli nie mamy możliwości wykorzystania światła naturalnego, warto wyposażyć się w dobrą lampę sufitową i biurkową. W przestrzeni przeznaczonej do pracy najlepiej sprawdza się światło rozproszone, które nie odbija się od pozostałych przedmiotów w naszym otoczeniu.

Jeśli chodzi o ozdoby i dodatki, to w miejscu do pracy raczej nie powinno być ich zbyt wiele. Wszystko, co mogłoby rozpraszać naszą uwagę i utrudniać koncentrację jest niewskazane. Lepiej więc unikać krzykliwych barw oraz zbędnych bibelotów. Oczywiście domowe biuro wcale nie musi wyglądać ascetycznie, możemy udekorować je zielonymi roślinami w gustownych doniczkach, na ścianie powiesić zegar lub plakat z motywującym hasłem. Na biurku i wokół niego powinny znaleźć się także elementy ułatwiające organizację pracy. Dodatkowe półki, szuflady zapewnią miejsce na przechowywanie dokumentów oraz biurowych gadżetów, a tablica magnetyczna ułatwi zebranie planów i notatek w widocznym miejscu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here