Jakie szkło stosuje się do szklarni?

Jakie szkło wybrać do swojej szklarni i czy koniecznie musi ono cechować się czymś szczególnym? Czy standardowe szkło może posłużyć w takim rodzaju obiektu? Czym jest szkło ogrodowe oraz ile przyjdzie Ci za nie zapłacić? Wszystkiego dowiesz się dzięki temu artykułowi.

Szkło ogrodowe – czy to w ogóle ma sens?

Ogrodnicy, a z pewnością osoby, które zaczynają swoją przygodę lub biznes w tej dziedzinie, pewnością zastanawiali się wielokrotnie nad wyborem szkła do swojej szklarni. Każdy, kto tym tematem się interesuje czy jest powiązany z tą branżą, na pewno usłyszał termin „szkło ogrodowe”. Czym jednak się ono charakteryzuje? Szkło ogrodowe nazywane czasami inaczej szkłem szklarnianym to nic innego jak szyby float o przepuszczalności 89,7% i zgodne z normami NEN 2675. Jest to specjalny rodzaj szyb, które są odporne na warunki atmosferyczne i nie doprowadzają do zniekształcania światła, oddając pełną gamę barw, a także przepuszczają promienie słoneczne. Sprawia to, iż Twoja szklarnia nie tylko będzie zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi, ale przyspieszy również wzrost Twoich upraw.

Szklarnia i szkło ogrodowe w praktyce

Jak sytuacja ma się natomiast w praktyce? Do budowy szklarni wykorzystuje się najczęściej szyby 3mm lub 4mm. Przeważnie ogrodnicy rozważają swój wybór między standardowym, zwykłym szkłem float a szkłem hartowanym, które po poddaniu specjalistycznej obróbce jest dodatkowo nawet do pięciu razy wytrzymalsze. Szklarnia zrealizowana z takiego rodzaju szyb cechuje się znacznie wzmożoną odpornością na zmieniające się temperatury czy uszkodzenia wywołane warunkami atmosferycznymi. Standardowe, zwykłe szkło nie nadaje się do zastosowania w takim obiekcie – z bardzo prostej przyczyny. Po pierwsze szklarnia będzie wystawiona na zewnątrz i narażona na takie zjawiska pogodowe, jak burze, wichury czy wreszcie grad, które mogą ją całkowicie zniszczyć. Ponadto, tak jak było to podkreślone wyżej – szkło ogrodowe sprzyja rozwojowi upraw przez fakt swojej przepuszczalności promieni słonecznych, która może być o wiele wyższa niż w przypadku standardowej szyby. Poza tym szkło szklarniane zapewnia również długą żywotność oraz jest gwarancją braku zniekształceń, zarysowań czy przebarwień przez długie lata. Wybór jest oczywisty – jeśli chcesz posiadać własną przydomową szklarnię, musisz wykorzystać szkło ogrodowe. Innym surowcem, który może być dla Ciebie tutaj również korzystny, jest poliwęglan, przyjdzie Ci jednak zapłacić za niego o wiele więcej. Standardową szybę ze szkła ogrodowego na wymiar kupisz już od około stu złotych – ceny poliwęglanu natomiast zaczną się od kilkuset złotych. Nie decyduj się na ten rodzaj materiału, jeśli nie posiadasz odpowiedniego budżetu lub chcesz rozpocząć przygodę z ogrodnictwem szklarnianym.

Podsumowanie – szklarnia tylko ze szkła ogrodowego

Krótko podsumowując – stare szyby z Twojego domu czy mieszkania absolutnie nie nadadzą się na budowę szklarni, nie posłużą Ci również nawet te nowe prosto ze sklepu. Nie tylko nie zapewnisz roślinom dogodnych warunków do rozwoju, co jeszcze dodatkowo narazisz całą konstrukcję na zniszczenie. Dodatkowo w przypadku rozbicia standardowych szyb możesz się pokaleczyć, co nie jest możliwe, jeśli zostało zastosowane szkło ogrodowe lub hartowane. Decydując się zatem na postawienie swojej własnej szklarni, zastosuj odpowiedni rodzaj szyb.

Marzy Ci się posiadanie własnej szklarni? Zbudują ją ze szkłem ogrodowym na wymiar od szklonawymiar.pl, skorzystaj z konfiguratora na stronie: https://www.szklonawymiar.pl/

[Głosów:40    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here