kłódka

Kłódki to urządzenia stosowane z powodzeniem w ochranianiu różnych obiektów i pomieszczeń. Dzięki niedużym rozmiarom są łatwe w obsłudze i można je nosić przy sobie, a po zamknięciu stanowią solidną ochronę. W zależności od zamierzonego sposobu stosowania, powinniśmy sięgnąć po odmienny rodzaj kłódki. Jeśli przymierzasz się do zakupu i zastanawiasz się po jaki rodzaj kłódki warto sięgnąć – zapraszamy do lektury. W jej trakcie podpowiemy – po czym poznać dobrą kłódkę oraz jak wybrać tę właściwą.

Kłódka „kłódce” nierówna – czyli o kryteriach wyboru kłódki

Pierwszą podstawową sprawą jest długość i kształt ucha danej kłódki. Minimalne różnice w tym zakresie mogą przekładać się na przydatność i użyteczność danej kłódki. Długość ucha określa się, wskazując na odległość od najwyższego punktu ucha do korpusu kłódki. Często też podana jest szerokość danego ucha. Rozmiar ucha  powinien być dobrze przemyślany i dostosowany do predyspozycji ochranianego obiektu – w przypadku krat i łańcuchów, lepiej sprawdzają się kłódki z długimi uchami. Kłódki z uchami krótszymi są częściej stosowane w zamykaniu drzwi, z uwagi na fakt, że są trudniejsze do sforsowania dla włamywacza.

Wielkość kłódki określa rozmiar jej korpusu. Wybierając pomiędzy dostępnymi, warto pamiętać, że im dana kłódka jest większa – tym trudniejszą barierę będzie stanowić dla potencjalnego włamywacza. Najmniejsze spośród dostępnych kłódek można otworzyć używając tak prostych narzędzi jak kombinerki.

Jeśli zamierz stosować kłódkę w pomieszczeniu wilgotnym (na przykład łazience) lub na świeżym powietrzu – wówczas warto zaopatrzyć się w urządzenie odporne na wilgoć. Kłódki takie świetnie znoszą również niskie temperatury utrzymujące się przez całą zimę. Szczególnie istotne jest, by wnętrze zamka i jego mechanizm były odporne na działanie wilgoci. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas wybór kłódek mosiężnych.

Rodzaj zamknięcia to kolejne kryterium różnicujące dostępne kłódki. Znajdziemy przede wszystkim kłódki zamykane na klucz oraz na szyfr. Te ostatnie są uważane za mniej skuteczne zabezpieczenie. Najskuteczniejsze to kłódki wyposażone w alarm, który uruchamia się po przerwaniu ciągłości ucha.

Rodzaje dostępnych kłódek

Kłódki pałąkowe to tradycyjne i najczęściej stosowane rodzaje kłódek. Nadają się do zamykania drzwi, bram, furtek, krat oraz innych wejść. Występują w rozmaitych rozmiarach i wersjach kolorystycznych. Szczególnie warte polecenia się kłódki pałąkowe atestowane, o przeznaczeniu antywłamaniowym. Z ich ofertą zapoznasz się na stronie: https://www.sparta.com.pl/pl/klodki-i-sejfy.

Kłódki trzpieniowe, wykorzystywane szczególnie chętnie do zamykania brak i garaży. Mają nieco odmienną konstrukcję, która znacząco utrudnia możliwość przepiłowania trzpienia lub rozwiercenia ich korpusu. Większość dostępnych kłódek trzpieniowych nadaje się do stosowania na zewnątrz.

Kłódki zastawkowe to nieco zmieniona wersja tradycyjnych kłódek. Charakteryzują się przyjemnym dla oka wzornictwem oraz formą, która przypomina duży wisiorek. Otwór na klucz jest często zasłonięty niedużą klapką, co przedłuża żywotność tych urządzeń.

Kłódki rowerowe to elastyczne zapięcia, które wykorzystuje się przede wszystkim w przechowywaniu rowerów, skuterów i motocykli. Występują w różnych wersjach różniących się zarówno sposobem zamknięciem, jak i materiałami wykorzystywanymi, z których zostały wykonane. Mogą być również wykorzystywane do zamykania brak i piwnic, którym nie grozi staranowanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here