Mały i duży. Minimalistyczny i nieco chaotyczny. Ciemny i jasny. Każdy salon zasługuje na towarzystwo lampy podłogowej. To oświetlenie uniwersalne, a zarazem oryginalne. Przy tym mobilne, dzięki czemu można co jakiś czas zmieniać aranżację salonu, wcale nie wydając pieniędzy na nowe lampy. Jakie jeszcze atuty posiadają lampy podłogowe i w jaki sposób dobierać je do salonowych wnętrz?
Mobilna, praktyczna, uniwersalna
Lampy podłogowe mogą się pochwalić uniwersalnością. Na rynku znajdujemy te bazujące na geometrycznych podstawach, z których się wyłania smukła nóżka zakończona kloszem. Zajmują mniej miejsca, więc się sprawdzają w ograniczonych metrażem salonach. Te umocowane na trzech nogach, na przykład modny Tripod dostępny w sklepie http://Lampy.it, potrzebują więcej wolnej powierzchni, więc są chętniej wybierane do obszernych i przestronnych salonów. Ich konstrukcja przywodzi na myśl sztalugę, dlatego ciekawie się prezentują pośród nowoczesnych aranżacji. To jednak dopiero początek ich możliwości!
Mobilność to kolejny atut, który wręcz się wysuwa na prowadzenie. Lampę łatwo przenieść w inne miejsce. Jeśli dotychczas w salonie stała tuż obok kanapy wypoczynkowej, służyła do tworzenia wyjątkowej atmosfery, a niekiedy również towarzyszyła spotkaniom z bliskimi, czas znaleźć dla niej nowe miejsce, tym bardziej w przypadku urządzania salonu na nowo. Może w kącie, aby światło padające ku górze oferowało wrażenie optycznego podwyższenia? A może tuż obok fotela bujanego, by zatrzeć odczucia, jakby się było w starodawnym wnętrzu, za to korzystać z subtelnego światła, które sprzyja ciepłej i przyjaznej atmosferze. Co kto woli!
I wreszcie musimy wspomnieć o funkcjonalności tego oświetlenia. Do wyboru mamy bowiem nie tylko lampy podłogowe o głównym, pojedynczym źródle światła. Możemy zdecydować się na konstrukcję z dodatkowym punktem świetlnym, które znajduje się na końcu elastycznego ramienia. Taka propozycja znajduje swoje miejsce w sypialni, ale równie dobrze sprawdzi się w salonie, na przykład tuż obok eleganckiego biurka.
Kolory i materiały zgodne z przyjętą aranżacją
Już wiemy, gdzie i ile lamp podłogowych postawimy w salonowym wnętrzu. Jak jednak dobrać kolorystykę, materiały, detale? Na jaką konstrukcję się zdecydować, aby oświetlenie uzupełniało charakteru wnętrza, a przy tym współgrało z przyjętą aranżacją?
W industrialnych stylistykach, a także modnych loftach, dobrze wyglądają lampy podłogowe wykonane z metalu. Zamiast klasycznego klosza, źródło światła może przyjąć formę dużej żarówki z widocznym żarnikiem, bez żadnej osłony. Surowość jest wskazana w takich aranżacjach. Minimalistycznym i nowoczesnym wnętrzom, które są chłodne, można sprezentować podobną konstrukcję, ale tym razem decydując się na szklany klosz – jeśli idziemy w stronę wrażenia glamour, lub materiałowy – gdy zależy nam na subtelniejszym i cieplejszym wnętrzu.
Kolory są równie ważne, co materiały. Złoto jest popularne w tym sezonie i ładnie odbija światło. Ciemne barwy dodają tajemniczości. Jasne zaś rozświetlają wnętrza. Stonowana kolorystyka pasuje do mniejszych i skromniej urządzonych pomieszczeń. Na jaskrawe lub bardzo wyraziste (na przykład granatowe, bordowe czy o butelkowej zieleni) kolory, można postawić, gdy salon jest duży i brakuje mu detali przyciągających uwagę.
Skorzystajmy z powyższych wskazówek i stwórzmy własną, unikalną aranżację salonu wykorzystując dobrodziejstwo, jakie przynoszą nam lampy podłogowe. To oświetlenie, wobec którego trudno przejść obojętnie.