Leczenie zeza

Zez to wada wzroku polegająca na osłabieniu mięśni oczu, która potrafi znacząco obniżać komfort życia chorego. Osoby cierpiące na to schorzenie mają problem z prowadzeniem pojazdów i wykonywaniem niektórych prac oraz często towarzyszy im niskie poczucie własnej wartości. Istnieje wiele rodzajów zeza oraz różne sposoby leczenia tej wady. Co warto o nich wiedzieć?

Zez – co warto o nim wiedzieć?

Zez to dosyć powszechna przypadłość, z którą można skutecznie walczyć. To wada wzroku, której efektem jest zmiana kąta patrzenia jednego oka względem drugiego, co prowadzi do zaburzeń widzenia. Wyróżnić można dwa główne rodzaje zeza – znacznie częściej występuje zez towarzyszący, którego cechą jest to, że wadliwe oko towarzyszy w ruchach drugiemu oku i przez cały czas utrzymuje taki sam kąt odchylenia. W zależności od kątku odchylenia oka dzieli się go na zez ku górze, ku dołowi, rozbieżny, zbieżny oraz skośny. Stan taki może powodować utratę równowagi sensorycznej obu oczu oraz poważne problemy z widzeniem – niekiedy choremu towarzyszy obniżenie ostrości wzroku, niedowidzenie, a nawet stan przypominający ślepotę. Innym rodzajem tej przypadłości jest zez ukryty i polega na zaburzeniach równowagi mięśni ocznych, w efekcie jedna grupa mięśniowa jest silniejsza od drugiej, co powoduje przykre dolegliwości. Ten rodzaj zaburzenia ujawnia się w momencie wyłączenia widzenia obuocznego, gdy nie występuje już konieczność łączenia obrazów. Dzieli się na zez ku górze, ku dołowi lub zbaczanie do wewnątrz czy też na zewnątrz.

Jak leczyć zeza?

Leczenie zeza Warszawa wcale nie musi być trudnym i skomplikowanym procesem – najwięcej zależy od rodzaju wady, wieku chorego oraz stopnia zaawansowania. Zazwyczaj przypadłość tą niweluje się za pomocą odpowiednich ćwiczeń oraz okularów lub też zabiegów. W niektórych przypadkach już zasłonięcie zdrowego oka zmusza oko leniwe do pracy, co pozwala uzyskać pożądane rezultaty. W przypadku zeza najważniejsze jest to, aby jak najwcześniej postawić właściwą diagnozę oraz podjąć starannie dobrane leczenie. Około 15% dzieci z zezem kwalifikuje się do operacji, którą przeprowadza się do 10 roku życia. Leczenie operacyjne w młodym wieku przynosi dobre rezultaty, ponieważ pozwala na prawidłowe ustawienie gałek ocznych oraz daje możliwość nauczenia się prawidłowego widzenia. U osób dorosłych operacja zeza jest głównie zabiegiem kosmetycznym, ponieważ nie jest w stanie przywrócić prawidłowego widzenia obuocznego. Leczenie operacyjne odbywa się w pełnej narkozie po wcześniejszym zbadaniu pacjenta przez chirurga.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here