Na co zwrócić uwagę, wybierając grzejnik olejowy?

W naszej strefie klimatycznej dodatkowe ogrzewanie mieszkania to często konieczność. Grzejnik olejowy przyda się zwłaszcza w starych kamienicach oraz innych budynkach pozbawionych wydajnej instalacji grzewczej. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Grzejnik olejowy to mobilne urządzenie grzewcze, służące do ogrzewania zamkniętych przestrzeni dzięki znajdującemu się w nim olejowi, który zwiększa swoją temperaturę w trakcie działania grzejnika. Wybór właściwego urządzenia powinien uwzględniać kilka kwestii.

Wielkość – duży czy mały?

To od wielkości grzejnika w dużej mierze zależy efektywność ogrzewania. Urządzenia o większej liczbie żeber mają większą powierzchnię ogrzewania; tym samym szybciej poradzą sobie z ociepleniem całego pomieszczenia. Takie grzejniki będą znakomitym rozwiązaniem dla dużych i wysokich przestrzeni, np. pokojów w kamienicach. Minusem większych urządzeń jest długi czas nagrzewania. Z drugiej strony olej grzewczy równie długo stygnie, dlatego grzejniki o wyższej liczbie żeber będą ogrzewać pomieszczenie nawet kilkadziesiąt minut po ich wyłączeniu.

Moc – 250 W czy 2500 W?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli grzejników, zarówno o dużej, jak i niskiej mocy grzewczej. Zazwyczaj zakres ten obejmuje urządzenia o mocy od 250 W do nawet 2500 W. Wybór powinien uwzględniać potrzeby użytkownika oraz wielkość pomieszczenia. Urządzenia o dużej mocy poleca się ze względu na ich wszechstronność. Grzejniki zazwyczaj posiadają opcję regulacji mocy, dlatego, jeśli mają być przestawiane i wykorzystywane w pomieszczeniach o różnym metrażu, lepszym wyborem będzie urządzenie o większej mocy.

Termostat – stała temperatura przez cały czas

Przydatną funkcją grzejnika jest regulacja jego mocy, którą umożliwia wbudowany termostat. W nowszych modelach, oferowanych przez renomowane punkty sprzedaży (np. Leroy Merlin), jest to już standard. Termostat pozwala na ustawienie konkretnej temperatury, po której osiągnięciu grzałki wyłączają się. Działa to także w druga stronę, tzn. gdy ciepło spadnie poniżej ustawionej temperatury, grzałki automatycznie się włączają.

Wybierając grzejnik olejowy, pomyśl o swoich potrzebach

Zastanów się, czy grzejnik ma ogrzewać konkretne pomieszczenie, czy będziesz przestawiać go z pokoju do pokoju. Jeśli zależy ci na mobilności, wybierz model wyposażony w kółka. Stanowi to istotne ułatwienie przy jego przenoszeniu – większe modele osiągają masę nawet kilkunastu kilogramów. Warto także upewnić się, czy grzejnik posiada uchwyt do podwieszania kabla. Dzięki temu unikniesz problemów z plątaniem się przewodów.

Mobilne grzejniki to ekonomiczny sposób na skuteczne ogrzanie mieszkania. W naszej strefie klimatycznej mogą okazać się przydatne przez cały rok, zarówno w deszczowe jesienie i mroźne zimy, jak też chłodniejsze dni wiosny i lata.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here