Oświetlenie ogrodowe

Obowiązkowym wyposażeniem każdego ogrodu jest odpowiednio umiejscowione i trwałe oświetlenie. Funkcjonalne lampy pozwalają oświetlić ścieżkę do domu, ogród oraz podjazd, aby zagwarantować bezproblemowe poruszanie się po posesji w nocy. Jeśli oświetlenie będzie wyposażone w czujniki ruchu, to dodatkowo może ono chronić budynek przed włamaniem i odstraszać intruzy. Jak wybrać idealne oświetlenie ogrodowe? Sprawdź nasz poradnik dla kupujących!

W jakich miejscach zamontować oświetlenie w ogrodzie?

Odpowiednie zaplanowanie oświetlenia to połowa sukcesu. Właściwie umiejscowione lampy mogą być doskonałą dekoracją otoczenia i jednocześnie zapewniać maksymalne bezpieczeństwo po zapadnięciu zmroku. Które miejsca warto rozświetlić, aby stworzyć funkcjonalny system w ogrodzie? Z pewnością wszelkie ścieżki, oczka wodne, schody prowadzące do wejścia, a nawet strefę stworzoną z myślą o wiosennym i letnim grillowaniu. Tutaj najlepiej sprawdzą się słupki lub dogruntowe oświetlenie ogrodowe o odpowiedniej mocy. Równie doskonałym pomysłem jest instalacja halogenów.

Nie można zapomnieć o oświetleniu samego budynku. Na elewacji znakomicie prezentują się kinkiety – zewnętrzne lampy ścienne warto zamontować przy drzwiach wejściowych i balkonowych oraz przy bramie garażowej. Możesz również zdecydować się na modele wiszące. Co więcej, jeśli budynek jest otoczony płotem dobrym rozwiązaniem jest dokupienie opraw z tej samej serii, a następnie zainstalowanie ich przy furtce lub bramie. W ten sposób znalezienie klucza nie sprawi Ci najmniejszego problemu, a odwiedzający Cię goście trafią z łatwością pod prawidłowy adres.

Jakie lampy kupić?

Oprócz wyboru właściwego modelu oświetlenia zewnętrznego, należy również zadbać o odpowiednie parametry opraw. Wymagające warunki atmosferyczne bez problemu uszkodzą tradycyjne lampy, które montujesz wewnątrz domów. Na szczęście producenci zadbali o trwałość i odporność na uszkodzenia oferowanych modeli. W tym celu należy sprawdzić stopień szczelności – to właśnie on określa, czy oświetlenie nadaje się do instalacji na dworze. Klasyczne produkty przeznaczone do użytku wewnętrznego mają najczęściej klasę ochrony na poziomie IP20, podczas gdy ich odpowiedniki dedykowane montażowi zewnętrznemu powinny mieć wartość przynajmniej IP65. Dzięki temu opady deszczu i śniegu, zanieczyszczenia czy pyły nie przedostaną się do środka lampy, a sama obudowa będzie odporna na działanie czynników atmosferycznych, i to nawet tych najbardziej ekstremalnych.

Dodatkowe udogodnienia

Dla najbardziej wymagających klientów producenci oświetlenia zewnętrznego przygotowali modele wyposażone w dodatkowe udogodnienia, które znacząco podnoszą ich funkcjonalność. Jednym z nich jest czujnik ruchu, który jest znakomitym sposobem na oszczędność energii elektrycznej. Tego typu modele zapalają się tylko wtedy, gdy w ich pobliżu ktoś się poruszy. Doskonałym pomysłem może również okazać się zakup lamp z automatycznym sterowaniem. Oświetlenie zaczyna emitować światło dopiero po zapadnięciu zmroku, a sam proces włączenia lampy nie wymaga Twojego udziału. Wygoda użytkowania i funkcjonalność gwarantowane!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here