Projektowanie kuchni

Nie bez powodu mówi się, że kuchnia jest sercem całego domu. To właśnie tam spędzamy dużo czasu na gotowaniu, rozmowach przy kawie czy też spożywaniu obiadów z rodziną. Jeśli planujesz remont tego miejsca, to musisz się do tego odpowiednio przygotować. Kuchnia musi być w końcu nie tylko estetyczna, ale także funkcjonalna. Zobacz jakie błędy podczas remontu i projektowania tego pomieszczenia popełniamy najczęściej i jak uniknąć ich w prosty sposób.

Strefy w kuchni

Mimo że kuchnia stanowi zazwyczaj jedno pomieszczenie, to powinno się tam znajdować kilka stref. Chodzi mianowicie o strefę zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania oraz gotowania. Aby dobrze zaplanować rozmieszczenie poszczególnych stref w kuchni, należy ją na samym początku dokładnie zmierzyć. Jest to konieczne, jeśli chcesz, aby kuchnia była funkcjonalna, a poruszanie się w niej było przyjemne i nieskomplikowane. W strefie zapasów powinny znaleźć się chłodziarki oraz szafki do przechowywania żywności. W strefie przechowywania także nie powinno zabraknąć szafek, w których znajdą się sztućce, talerze itp. Strefa zmywania powinna być wyposażona w zlew oraz zmywarkę a strefa przygotowywania i gotowania w garnki, piekarnik, okap, kuchenkę.

W tym momencie warto wziąć pod uwagę obszar roboczy, a także jego wielkość. Niewielki blat z pewnością nie wystarczy, jeśli często gotujesz, a w międzyczasie kręci się wokół Ciebie kilku domowników. Tak naprawdę szeroki i długi blat do przygotowywania to podstawa, jeśli chcesz, aby korzystanie z kuchni było przyjemne. Oczywiście, jeśli mieszkasz w kawalerce, a z gotowaniem masz niewiele wspólnego, to ogromny blat nie jest Ci do niczego potrzebny. W takiej sytuacji o wiele lepiej jest postawić na miejsce do przechowywania lub też inne elementy kuchni. Jak widzisz dopasowanie kuchni do swoich potrzeb oraz trybu życia to konieczność podczas projektowania tego pomieszczenia.

Instalacje

Wiele osób podczas przygotowań do remontu kuchni skupia się jedynie na aspekcie wizualnym tego miejsca. Niestety to duży błąd, ponieważ zaniedbanie kwestii, których nie widać na pierwszy rzut oka może mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Zanim zaczniesz dobierać kolor farb i wzór płytek, zastanów się nad tym, czy nie jest konieczna wymiana instalacji np. wodnej lub gazowej. Dotyczy to w szczególności starego budownictwa, w którym wszelkie instalacje potrafią mieć po kilkadziesiąt lat i wymagają całkowitej wymiany. Tę kwestię powinieneś omówić z fachowcem, który sprawdzi stan obecnej instalacji i doradzi Ci, co należy z nią zrobić.

Do sporządzenia projektu nowej instalacji należy wezwać osobę, która zajmuje się tym zawodowo. W projekcie zostaną określone m.in. średnice rur czy też ich umiejscowienie. Jeśli chodzi o tworzywo, z którego będą wykonane rury, to ta kwestia leży już w dużej mierze po Twojej stronie. Akcesoria do rur, ale i same rurociągi powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które są bezpieczne i wytrzymałe. W tym celu warto kierować się renomą marki, która je stworzyła, a także ceną. Zbyt tanie komponenty mogą nie przetrwać próby czasu i po prostu szybko się zużyją i będą wymagały wymiany. Warto więc kupić sprawdzone materiały https://synco.pl/oferta/akcesoria/ dzięki którym instalacja będzie działać bez zarzutu. Możesz skorzystać z oferty sklepów i hurtowni stacjonarnych lub poszukać najlepszych rozwiązań w internecie. W tym drugim przypadku masz szansę nieco zaoszczędzić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here