Jesteś na etapie urządzania swojego nowego mieszkania? Chcesz aby swoim nienagannym wyglądem i funkcjonalnością zachwycało wszystkich Twoich gości, więc zadanie aranżacji mieszkania postanowiłeś powierzyć profesjonaliście. Z racji braku wolnego czasu rozważasz zlecenie przygotowania projektu online? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję poznaj plusy i minusy tego typu przedsięwzięcia.

Prosto, szybko i tanio!

Dzisiaj poprzez internet możemy załatwić praktycznie każdą sprawę, jeszcze do niedawna przez myśl nawet nikomu nie przeszło, że zamiast osobiście spotkać się z projektantem możliwe będzie zamówienie projektu online. Obecnie co druga osoba, która chce zaprojektować swoje mieszkanie od podstaw decyduje się właśnie na taki krok.
Zanim zwrócisz się o pomoc do specjalisty zastanów się czy ma być to architekt czy projektant. Wbrew pozorom ich praca oraz zakres obowiązków bardzo się od siebie różnią. Pokrótce objaśnimy Ci te różnice.
Projektant przygotuje projekt Twojego mieszkania bardziej pod kątem estetyczno-funkcjonalnym, architekt natomiast postawi w dużej mierze na użyteczność takiego pomieszczenia, może np. zadecydować o tym, że instalacja rur w łazience przebiega w złym miejscu i aby lepiej zagospodarować przestrzeń należy ją nieco zmodyfikować.

Plusy i minusy

Teraz przechodzimy już do sedna naszego tematu. Przedstawimy plusy oraz minusy projektowania mieszkania online. Ciekawy? Zapraszamy dalej.

Na pierwszym miejscu zdecydowanie należy umieścić znacznie niższe koszty niż by to miało miejsce w sytuacji indywidualnego spotkania. Zazwyczaj cena wykonania projektu online jest niższa o 15 %. Przypuścimy, że za projekt salonu, który wykonany został w trakcie bezpośredniej konsultacji z Tobą wydałbyś 1000 zł, projekt online wyniesie Cię wtedy 850 zł. Oczywiście są to ceny sugerowane, każdy specjalista ma swój stały cennik oraz wytyczne dotyczące wysokości pobieranych opłat. Od usługi online odliczane są koszty związane z ewentualnym dojazdem do klienta, zebraniem szczegółowych pomiarów z powierzchni, dla której projekt ma zostać przygotowany oraz późniejszym nadzorem nad pracami.

Miejsce drugie to niewątpliwa oszczędność czasu. Wiele osób było w sytuacji kiedy to najzwyczajniej z powodu braku wolnego czasu marzenia o idealnie urządzonym mieszkaniu odłożyło na bok. Forma kontaktu online jest niezwykle wygodna i komfortowa na obydwu stron. Na wszystkie pytania odpowiadasz poprzez skrzynkę e-mail, o dowolnej porze dnia i nocy – i to bez wychodzenia z domu. Już nie jedną osobę ominęło spotkanie umówione gdzieś na mieście, na konkretną godzinę.

Miejsce trzecie to dopasowanie projektu do Twoich indywidualnych potrzeb i upodobań. Zanim projektant lub architekt zabierze się za przygotowanie projektu zada Ci kilka istotnych pytań, które ułatwią mu stworzenie planu dostosowanego “pod Ciebie”. Jeżeli w głowie masz jakąś wizje lub pomysł na to jak ma wyglądać wnętrze podziel się swoimi spostrzeżeniami – w ten sposób wprowadzisz coś swojego a dodatkowo ułatwisz pracę projektantowi.

Pamiętaj, że każdy plus ma swój minus – tak jest również i w tym przypadku.
Największą wadą, która potrafi utrudnić pracę jest brak możliwość pobrania dokładnych pomiarów przez specjalistę. Ten obowiązek spoczywa na Twoich barkach – jeżeli gdzieś się pomylisz lub podane przez Ciebie dane nie będą zgodne z tymi rzeczywistymi efekt końcowy może nieznacznie lub znacznie, różnić się od tego zamierzonego. Jeżeli więc nabyłeś nowe mieszkanie w stanie deweloperskim poproś inwestora o udostępnienie planu całej nieruchomości wraz dokładnymi wymiarami i pomiarami.
W sytuacji kiedy mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego masz dwie opcje do wyboru.
Pierwsza – to samodzielne wymierzenie powierzchni wszystkich ścian, podług, wnęk drzwiowych, okien, parapetów itp.
Druga – skorzystanie z pomocy fachowca, na pewno wiesz jaka ekipa remontowa będzie przeprowadzała wszystkie prace związane z wykończeniem mieszkania, poproś więc panów o wykonanie dokładnych pomiarów.
Jednak nie tylko pomiary są ważne, kontrola i nadzór nad przeprowadzanymi pracami również, ale i w tym wypadku jest on bardzo ograniczony. Jeśli nie jesteś pewna jakie płytki mają iść na ścianę w kuchni a jakie do łazienki zawsze możesz zadzwonić do projektanta/architekta aby rozwiać swoje wątpliwości. Ważne jest aby najpierw pytać dopiero potem działać – nigdy na odwrót. W przeciwnym razie, choćby jedna najmniejsza pomyłka może zaburzyć cały efekt wizualny oraz spowolnić wszystkie prace w efekcie czego Twoja przeprowadzka do nowego mieszkania znacznie się przeciągnie, nie zapominaj również o dodatkowych kosztach związanych z poprawkami prac remontowych!

Podsumowując, projekt mieszkania online jest zdecydowanie opcją dużo wygodniejszą i korzystniejszą dla naszych portfeli. Przygotowanie projektu poprzez wyłączny kontakt online to duże ułatwienie dla osób zapracowanych, jeżeli dopilnujesz wszystkiego jak należy i będziesz działał zgodnie z zamierzonym planem efekt końcowy zostanie w 100% odwzorowany!

[Głosów:1    Średnia:1/5]

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here