Stoisz przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest samodzielne urządzenie swojego pierwszego mieszkania? Chcesz aby wszystko wyglądało tak jak z katalogu? Zanim udasz się na zakupy, przygotuj projekt wszystkich pomieszczeń – zaoszczędzisz w ten sposób nie tylko czas ale także i pieniądze! Zainteresowany? Zapraszamy dalej!

Nie ma to jak wizualizacja…

Wykończenie nieruchomości w stanie deweloperskim jest procesem bardzo czasochłonnym i kosztownym. Niekiedy trwa on nawet kilka miesięcy, jednak można w prosty sposób przyczynić się do tego, że przebiegnie on sprawnie i szybko. Jak? Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac remontowych i zakupów warto jest przygotować projekt wnętrz w 3D. Ułatwi Ci to wybór wszystkich materiałów, wyposażenia oraz ich funkcjonalnego ustawienia ale także pracę ekipie wykańczającej Twoje mieszkanie.


Taki wirtualny spacer np. po zaprojektowanym salonie zapewni Cię dodatkowo w swoich przekonaniach, ułatwiając tym samym podjęcie ostatecznej decyzji.

Skąd wziąć taki projekt lub jak go przygotować?

W tym wypadku masz dwa wyjścia – możesz wykonać go samodzielnie lub skorzystać z pomocy drogiego profesjonalisty, architekta lub projektanta wnętrz. O tym jak wygląda ich praca oraz koszt usługi pisaliśmy już w odrębnych artykułach – zajrzyj tam koniecznie!
Różnica jest taka, że tworząc projekt bez niczyjej pomocy zaoszczędzisz nawet kilka-kilkanaście tysięcy złotych.

Bierzesz sprawy w swoje ręce?
Świetnie, teraz zastanów się czy projekt wolisz po prostu wyrysować sobie na kartce bloku czy może jednak chcesz być nieco bardziej profesjonalny i wolisz stworzyć wizualizację 3D, która da realistyczny podgląd na efekt końcowy.
Wybrałeś opcję drugą? Rewelacyjnie, teraz własnie przejdziemy do sedna naszego tematu czyli projektowania 3D. W internecie znajdziesz całe mnóstwo programów, umożliwiających projektowanie wnętrz w 2D i 3D. Niektóre z nich są w pełni darmowe, za inne trzeba natomiast zapłacić. Mają one jedną wspólną cechę – ich obsługa jest banalnie prosta, więc nawet jeżeli to będzie Twój pierwszy raz z tego typu programem komputerowym, jesteśmy przekonani, że poradzisz sobie bez najmniejszego problemu.

Zaopatrz się w niezbędne informacje!

Zanim przystąpisz do działania musisz zaopatrzyć się w dokładne wymiary poszczególnych pomieszczeń, te znajdziesz na planie mieszkania (w przypadku nowych nieruchomości, powinieneś taki plan otrzymać jeszcze przed podpisaniem ostatecznej umowy). W sytuacji kiedy takiego planu nie posiadasz będziesz musiał samodzielnie dokonać bardzo szczegółowych pomiarów. Z których programów warto skorzystać? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

1. “Autodesk HomeStyler”
Najlepszy wśród darmowych programów do projektowania wnętrz. Wizualizację można tworzyć zarówno w 2D jak i w 3D, program wyposażony jest w szereg różnych funkcji, które ułatwią Ci zaprojektowanie wymarzonego mieszkanka, wyposażenie go w meble czy inne niezbędne elementy np. telewizor, kuchnię, lodówkę. Tutaj możesz do woli ustawiać, przestawiać aż nie osiągniesz takiego efektu o jakim zawsze marzyłeś. Wadą może być brak dostępnej polskiej wersji językowej ale i to nie jest problemem. Wszystko jest bardzo czytelne i zrozumiałe, nawet jeżeli Twój angielski jest kiepski dasz sobie radę!

2. “Roomstyler – 3D room planning tool”
Program od którego zaczynał nie jeden architekt i projektant…Aby móc w pełni cieszyć się tym co oferuje należy się wcześniej zarejestrować – zrobisz to w kilku prostych krokach a każdy swój projekt w 3D otrzymasz na skrzynkę pocztową e-mail, dzięki czemu będziesz mógł go zapisać aby potem w ciszy i spokoju jeszcze raz dokładnie się nad nim zastanowić. Przygotowując projekt np. salonu, na ekranie komputera będziesz miał podgląd na wizualizację 3D oraz na tradycyjny rzut z góry. Co jest największym jego plusem – zdjęcia są bardzo realistyczne, w bardzo dobrej jakości!

3.”Sweet Home 3D”
To co wyróżnia go na tle innych, to możliwość projektowania kilku pomieszczeń jednocześnie. Program dostępny jest w polskiej wersji językowej jednak w niektórych przypadkach wymaga on zainstalowania kilku dodatkowych “wtyczek”. Nie mniej jednak wizualizację są na dobrym poziomie, program wyposażony jest w wiele funkcji (zarówno tych podstawowych jak i nieco bardziej rozszerzonych). Wystarczy tylko podać dokładne wymiary i można rozpoczynać zabawę. Niestety nie jest on dla wszystkich, wymagana jest tu instalacja systemu JRE (nie występuje w urządzeniach Apple).

4. “programy z sieciówek meblowych”
Tak obecnie takie sklepy jak IKEA, Leroy Merlin i wiele innych oferuje swoim klientom możliwość pobrania darmowego programu do projektowania wnętrz. Ale czy są one godne polecenia, powiemy tak, jeżeli planujesz urządzić swoje mieszkanie wyposażając je tylko w artykuły z tego konkretnego sklepu to możesz z niego skorzystać. Programy zawierają jedynie same podstawy a elementy wystroju pochodzą z tylko i wyłącznie z ich asortymentu.

Naszym zdaniem miejsca od 1 do 3 to programy godne Twojej uwagi – proste w obsłudze, w 100% darmowe a w dodatku ułatwią Ci urządzenie każdego wnętrza po kolei. Z takim przygotowaniem wszystko pójdzie znacznie sprawniej!

[Głosów:5    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here