Projekty domów tanich w budowie

Ograniczony budżet to nie problem! Wśród nowoczesnych projektów domów znajdziemy też takie, które są zarówno proste, jak i tanie w budowie. Co więcej, mogą też pozwolić na oszczędzanie pieniędzy w przyszłości!

Projekty domów tanich w budowie – małe czy duże?

To, co rozumiemy przez „dom tani w budowie” zależy oczywiście od zasobności naszego portfela. Jednym będzie zależało na dużym domu, zbudowanym relatywnie niewielkim kosztem. Innym zaś na projekcie domu małego, prostego i niekosztownego. Zarówno jedni, jak i drudzy bez problemu znajdą projekty domów tanich w budowie odpowiadające ich potrzebom, wystarczy wziąć pod uwagę kilka czynników obniżających koszty budowy:

  • Brak podpiwniczenia – użytkowa piwnica to dobry sposób na zwiększenie ilości pomieszczeń bez zwiększania metrażu, ale jej wykonanie stanowi spory wydatek;
  • Bryła o kształcie prostokąta – im prostszy obrys budynku, tym szybsza i tańsza będzie jego budowa;
  • Prosty dach dwu- lub czterospadowy – koszt wykonania dachu i jego poszycia to bardzo duża część kosztów budowy domu, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest objęcie całości domu jednym dachem o nieskomplikowanej konstrukcji;
  • Kuchnia i łazienka obok siebie – taki układ pomieszczeń pozwala zaoszczędzić na systemie wentylacji, ponieważ kuchnia i łazienka mogą korzystać z tego samego, znajdującego się między nimi, komina;
  • Ograniczona ilość balkonów i okien dachowych – każdy dodatkowy element „przyklejony” do budynku to dodatkowy koszt, zaś okna dachowe należą do najdroższych w zakupie i instalacji – warto ich więc unikać.

Materiały rekomendowane w projektach domów tanich w budowie

Wybierając nasz wymarzony i jednocześnie tani dom, możemy zdecydować się zarówno na konstrukcję murowaną, szkieletową, jak i drewnianą czy wręcz z bali w stylu góralskim. Dla każdego z tych rodzajów budynków istnieją projekty, które nie wiążą się z nadmiernymi kosztami. Dużo zależy w tym wypadku od tego, jakie materiały są rekomendowane do użycia w danym projekcie.

Warto pamiętać, że architekci mają na uwadze wszystkie aspekty budowy i materiały przez nich rekomendowane dla danego projektu są najbardziej optymalne. Wszelkie ewentualne zmiany powinny być więc ustalane ze specjalistami, którzy poddadzą cały projekt analizie! W przeciwnym razie możemy narazić się na mniejszą trwałość budynku lub zwiększone koszty zużycia energii w procesie eksploatacji. A to już w prostej linii oznacza dodatkowe wydatki!

Domy tanie w budowie i eksploatacji – czy to możliwe?

Budując dom zwracamy uwagę nie tylko na koszt jego budowy, ale także na przewidywane koszty eksploatacji w przyszłości. Nie chcemy przecież, żeby nasz „tani” domek generował ogromne wydatki np. na ogrzewanie. Odpowiedzią na ten problem mogą być domy energooszczędne – tanie teraz i w przyszłości.

Jedną z podstawowych cech domu energooszczędnego jest jego zorientowanie na strony świata, czyli maksymalne wykorzystanie darmowej energii słonecznej. Projekty domów tanich w budowie i jednocześnie energooszczędnych powinny mieć salon i inne części dzienne skierowane na południe lub zachód. W tych pomieszczeniach umieszcza się dużo okien i przeszkleń. Po przeciwnej zaś stronie powinien znajdować się garaż, pomieszczenia gospodarcze i inne – w których nie montuje się okien lub są one bardzo małe. Taki dom, z odpowiednią izolacją termiczną, może być jednocześnie tani w budowie i przynosić oszczędności w przyszłości.

Gotowe projekty domów tanich w budowie

Aby dodatkowo zaoszczędzić na budowie domu, warto też wybrać gotowy projekt. Będzie on z pewnością tańszy niż ten wykonany na indywidualne zamówienie, a różnorodność dostępnych opcji pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie. Zapraszamy do partnera publikacji: https://www.extradom.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here