Masz małe mieszkanie? Nie wiesz co wziąć pod uwagę podczas przygotowywania projektu?
Dzisiaj udowodnimy Ci, że małe powierzchnie mogą być niezwykle praktyczne a w dodatku bardzo estetyczne.

Jak uporać się z aranżacją ciasnego mieszkania?

Mieszkania w bloku mają to do siebie, że są one zazwyczaj bardzo małe i nie ustawne. Ich urządzenie to dla wielu nie lada wyzwanie a problemy pojawiają się już na samym początku, kiedy przygotowujemy projekt mieszkania.
Przygotowując go najlepiej jest się zaopatrzyć w dokładny plan mieszkania.
Pewnie teraz zastanawiasz się dlaczego? Ma to związek ze zmianą układu funkcjonalnego nieruchomości, plan jest niezbędny to tego aby wiedzieć, którą ścianę można rozebrać (ściany działowe) a której pod żadnym pozorem nie wolno ruszać (ściany nośne).

Teraz pokażemy Ci jak w prosty sposób zaaranżować mieszkanie dwu-pokojowe z zamkniętą kuchnią. Omówimy to na przykładzie nieruchomości mającej ok.40 m2, której zdjęcia umieszczone zostały we wpisie tak abyś mógł sobie lepiej zobrazować przeprowadzane zmiany. Gotowy? W takim razie zaczynamy!

Od czego należy zacząć?

Krok pierwszy to zamiana układu niefunkcjonalnego w układ funkcjonalny, do tego celu będzie Ci potrzebny plan mieszkania lub świadomość tego, które ścianki są nośne a które działowe. Pamiętaj, że usuwając ścianę nośną możesz naruszyć konstrukcję nie tylko swojego mieszkania ale także i całego bloku, dlatego też jeżeli nie masz pewności co do swoich wyborów, nie masz pod ręką planu to decyzję skonsultuj ze specjalistą!
W mieszkaniach w bloku zazwyczaj można spotkać się z tym, że kuchnia jest ciemnym, oddzielnym pomieszczeniem. Owszem ma ona swoje zalety ale na małych powierzchniach powinna być ona otwarta na salon, wtedy mieszkanie wyda się na dużo większe niż jest w rzeczywistości, będzie dużo jaśniejsze i przestronniejsze.

Spójrz na fotografię umieszczoną powyżej. W miejscu gdzie teraz jest barek stała ściana. Różnica jest diametralna, a pomieszczenie nie dość, że wygląda lepiej to jest dużo bardziej praktyczniejsze niż do tej pory. Pomiędzy kuchnią a salonem stała ściana działowa, w której znajdowały się drzwi do kuchni, te z kolei zajmowały dużo miejsca w drugim pokoju.
Jak zauważyć można ściana działowa została rozebrana, wejście z sypialni do salonu przesunięte. Jeżeli posiadasz małe mieszkanie i zależy Ci na tym aby było one jak najbardziej przestronniejsze to koniecznie powinieneś rozważyć demontaż wszystkich drzwi wewnętrznych. Tak jak w tym przypadku możesz pozbyć się ich całkowicie a przejście z jednego pokoju do drugiego zaznaczyć przy pomocy grubych drewnianych futryn. W sytuacji kiedy chciałbyś zachować dla siebie odrobinę prywatności najlepszym rozwiązaniem będzie zakup drzwi zsuwanych. Na rynku znajdziesz bogatą ofertę tego typu drzwi, dostępne są one w różnych kolorach i wzorach – na pewno wybierzesz coś co wkomponuje się w całą aranżację.

Wróćmy jednak do naszego projektu. Tak jak wspominaliśmy, połączenie kuchni z salonem było jedną z najlepszych możliwych opcji. Zwróć uwagę na to w jak dyskretny i praktyczny sposób oddzielono oba pomieszczenia. Zastosowano tutaj prosty patent, jakim jest przedłużenie ciągłości kuchennego blatu i stworzono z niego barek kuchenny. Dzięki temu funkcjonalny ciąg kuchenny nie został przerwany a dodatkowo zyskano trochę miejsca do spożywania posiłków. Pod takim barkiem obowiązkowo powinny stanąć, cieszące się coraz większą popularnością wysokie krzesła barowe tzw. hokery.

Praktyczna jadalnia

W pokoju dziennym wydzielona została jeszcze jedna strefa, przez co śmiało możemy stwierdzić, że jeden duży pokój spełnia funkcję aż trzech pomieszczeń. Czy wiesz już o czym mówimy? Zgadza się chodzi nam o mini jadalnię, ulokowaną pod oknem. Wystarczyło niewiele, bo tylko okrągły stolik(nad którym obowiązkowo powinno znaleźć się oświetlenie!) i cztery proste krzesełka aby stworzyć sobie estetyczne, gdzie w ciszy i spokoju można zjeść obiad.

Odpowiednie kolory i dekoracje

Aby mieszkanie optycznie wydawało się większe zarówno na ścianach jak i podłogach goszczą jasne kolory. Czysta biel wprowadza do pomieszczeń świeżość oraz lekkość. Dla kontrastu pokój dzienny wyposażono w ciemną sofę oraz ciemne meble, ściana główna na której znalazła się szafka z telewizorem została ozdobiona kamieniem dekoracyjnym również w ciemniejszym odcieniu. Nasza jadalnia jak można zauważyć praktycznie wcale nie rzuca się w oczy a to dlatego, że na tle okna z białymi przewiewnymi zasłonami postawiono meble wykonane z lekkich materiałów w oszczędnej formie.
Ważne jest także aby w małych mieszkaniach otaczać się przedmiotami tylko i wyłącznie niezbędnymi do funkcjonowania, w przedstawionym projekcie nie znajdziesz żadnego nieprzydatnego mebla lub innego elementu wyposażenia.

Przygotowując projekt to właśnie na kuchni oraz salonie powinieneś skupić się najbardziej, z zaaranżowaniem sypialni i łazienki pójdzie Ci znacznie łatwiej. Te dwa pomieszczenia odpowiednio zagospodarowane będą nie tylko świetnie się prezentować ale także współpracować, a co za tym idzie Tobie w takim miejscu będzie się żyło znacznie prościej i wygodniej!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here