Sofa z funkcją spania w aranżacji pokoju dziennego

Punktem centralnym każdego pokoju dziennego powinna być wygodna kanapa. Powinniśmy od tego mebla wymagać nie tylko zapewnienia odpowiedniego komfortu użytkowania, ale i nadania charakteru całemu wnętrzu. Idealnie by było, gdyby potrafił zapewnić również wygodny nocleg naszym gościom, ale… czy nie wymagamy zbyt wiele?

Podstawa aranżacji pomieszczenia

Sofa będzie najprawdopodobniej największym meblem w pokoju dziennym. Oznacza to, iż z łatwością przyciągnie wzrok i wpłynie na odbiór całego wnętrza, wobec czego mebel powinien być starannie dobrany do koncepcji wystroju – zarówno pod względem budowy, ustawienia, jak i wykończenia sofy.

Różnorodność gustów oznacza szeroką ofertę modeli kanap. Najpopularniejsze zdają się być sofy w stylu: nowoczesnym (o prostej formie, często posiadające podłokietniki z poduszek); vintage (zbliżony do angielskiego – miękki mebel o klasycznej budowie), skandynawskim (minimalistyczne, z drewnianymi wstawkami, np. nóżkami); tradycyjnym (będące stylistycznymi wariacjami tzw. “wersalek”); industrialnym (o surowej, minimalistycznej formie). Każdy styl oczywiście występuje w różnych propozycjach konstrukcyjnych: dwu-, trzy- a nawet siedmioosobowych, prostych, narożnych, U-kształtnych, modułowych, z funkcją spania lub bez niej.

Model powinien iść w parze z wykończeniem. Miękka sofa vintage, zwłaszcza z wykończeniem deseniem kwiatowym, idealnie wkomponuje się do wnętrz w stylu angielskim. Prosta, geometryczna bryła doskonale uzupełni wnętrze nowoczesne. Odwrotny dobór tych mebli do pomieszczeń skończyłby się wnętrzarską katastrofą.

Samo ustawienie mebla na planie pomieszczenia również ma ogromne znaczenie. Jeśli wnętrze nie jest przesadnie małe, warto poeksperymentować z ulokowaniem sofy – odejść od klasycznego ułożenia “tyłem do ściany”. Plecami kanapy można łatwo oddzielić część wypoczynkową od kącika do pracy czy też jadalni (co sprawdza się szczególnie w salonach z aneksem kuchennym). Niestety, należy pamiętać, iż centralne ustawienie w pokoju samej kanapy wygląda często pretensjonalnie i aż prosi się o dostawienie kompletu foteli lub oświetlenia i ławy.

Dodatkowa funkcjonalność – miejsce do spania

Czasem ciężko w mieszkaniu wygospodarować stałą część przeznaczoną wyłącznie dla gości. Warto o tym pomyśleć już na etapie wyboru kanapy. Nawet jeśli użytkowa funkcja mebla będzie zaplanowana “na wszelki wypadek”, to najprawdopodobniej przyjdzie nam kiedyś z niej skorzystać, a współczesna sofa z funkcją spania potrafi zapewnić naszym gościom komfort porównywalny z łóżkiem. Kupując sofę warto więc sprawdzić, w jakiego rodzaju mechanizm wyposażony jest w mebel i do jak częstego użytkowania jest dedykowany. Wśród wielu dostępnych na rynku wariantów znaleźć można zarówno takie, które są przeznaczone do spania codziennego (np. sofy z systemem włoskim), jak też do spania okazjonalnego (np. mechanizmy z leżyskiem wysuwanym spod mebla).

Do najpopularniejszych mechanizmów, stosowanych w meblach wypoczynkowych należą m.in.: delfin (wysuwany element z podnośnikiem, system szufladowy); klik-klak (klasyczny mechanizm znany z wersalek); sedak (tzw. belgijski, przypominający rozkładanie łóżek polowych); leopard (tzw. puma, polegający na rozkładaniu jednym ruchem kanap narożnych). Dobór systemu rozkładania możemy uznać jednak za kwestię drugorzędną, jeśli funkcja spania ma być wykorzystywana sporadycznie. Jeśli będziemy korzystać z niej regularnie – warto nadać temu parametrowi odpowiednio wysoki priorytet przy wyborze mebla.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here