Ustawianie mebli choć wydaje się być błahostką wcale nie jest takie proste, chyba że jesteś jedną z tych osób, która nie przywiązuje wagi do funkcjonalności pomieszczeń. Dobrze zagospodarowana przestrzeń to funkcjonalne mieszkanie, które z kolei nam ułatwia wykonywanie codziennych czynności. Zastanawiasz się na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Proste rozwiązania są najlepsze!

Trzymając się prostych zasad nawet najmniejsze pomieszczenie w Twoim domu może stać się jednym z bardziej funkcjonalnych. Od ustawienia mebli naprawdę dużo zależy, niekiedy wystarczy zamienić ze sobą miejscami fotel i kanapę aby pojawiła się wolna przestrzeń na dodatkowy mebel.
Z prawidłowym ustawieniem mebli z pewnością nie mają problemu profesjonaliści. Architekci oraz projektanci wiedzą w czym tkwi szczegół, zdecydowanie w gorszym położeniu znajdują się osoby, które urządzają swoje mieszkania na własną rękę, kierując się jedynie własną intuicją i doświadczeniem.

Jak prawidłowo ustawać meble?

Niestety ale nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bowiem u każdego sprawdzi się coś innego. Meble powinny być ustawione pod względem indywidualnym i to z jednej prostej przyczyny. Przecież nie żyjemy w mieszkaniach, które mają identyczny rozkład pomieszczeń i metraż a dodatkowo nie kupujemy tego samego wyposażenia. Można by rzec, że ile pokoi tyle sposobów na prawidłowe ustawienie mebli. Nie u każdego sprawdzi się umiejscowienie kanapy na przeciwko okna lub zaraz przy parapecie. Istnieje jednak kilka w miarę uniwersalnych zasad, które z pewnością ułatwią Ci to skomplikowane zadanie.

Meblujemy salon!

Jako przykład posłuży nam salon. Pokój dzienny jest punktem centralnym w każdym domu, gdzie zazwyczaj spędzamy najwięcej czasu. Salon jest także pomieszczeniem, które z reguły pełni więcej niż tylko jedną funkcję – nierzadko znajduje się w nim zaaranżowana jadalnia lub strefa Twojego miejsca pracy. Urządzając salon zastanów się na jakiej konkretnej strefie chcesz się na początku skupić, dopiero potem pod lupę weź kolejną.

Nasz salon podzielimy na trzy strefy: relaksacyjną, do pracy oraz jadalnię. Dzisiaj skupimy się na tej relaksacyjnej, czyli strefie głównej pokoju dziennego. Jako, że jest to miejsce spotkań i wspólnych rozmów całej rodziny, to znajdują się tam najczęściej m.in.: wygodna kanapa, fotele, stolik kawowy oraz telewizor.

Znajdź punkt centralny!

Punkt pierwszy to ustalić punkt centralny, w kierunku którego ustawione zostaną wszystkie meble. Tutaj z reguły najkorzystniejsze są tylko dwa rozwiązania. Punktem jest telewizor lub okno. Jeżeli lubicie wspólnie oglądać seriale i grać w gry to wybór jest oczywisty, naprzeciwko telewizora umieszczonego na szafce lub zawieszonego na ścianie powinna stanąć wygodna kanapa lub sofa. Przed nią stolik kawowy a obok fotele lub pufy. Układ wygląda identycznie w sytuacji kiedy punktem centralnym będzie okno.


W przypadku kiedy jednak w Waszym salonie wolicie ze sobą rozmawiać i dyskutować, a dodatkowo często miewacie gości, najlepszym rozwiązaniem będzie rozstawienie mebli z nakierowaniem na stolik kawowy. Dzięki temu nikt nie będzie siedział odwrócony plecami do drugiej osoby.

Czy meble powinny stanąć pod ścianą? I tak i nie? W przypadku małych pomieszczeń niekiedy nie ma innego wyjścia jak rozstawienie wszystkiego pod ścianami, to zazwyczaj jedyny sposób aby środek pokoju był nieco luźniejszy. W sytuacji kiedy salon jest przestrzenny i widny taki układ wcale nie będzie funkcjonalny a już tym bardziej efektowny. Na środku zostanie zbyt duża ilość wolnego miejsca a wyposażenie ulokowane pod ścianami kompletnie “zaginie”. Dlatego też najlepszym sposobem będzie wysunięcie wszystkiego do przodu. Nie bój się tego, że pomiędzy kanapą a ścianą zostanie trochę wolnego miejsca, z pewnością Wam się ono przyda. Za sofą, tuż przy jej boku może stanąć np. duża lampa podłogowa lub wysoki regał z półkami, na których poustawiasz swoje pamiątki z wakacji.

Dobierz prawidłowy wymiar mebli

Pamiętaj, że duży wpływ na funkcjonalność pomieszczenia oprócz odpowiedniego ustawienia mebli ma wpływ także ich rozmiar. Jeżeli chcesz aby w pokoju było przestrzenie zdecyduj się na te w wersji kompaktowej. Kierując się wyborem odpowiednich musisz być świadomy tego ile wolnej przestrzeni masz do zagospodarowania i ile z niej ma pozostać niezagospodarowanej tak aby po pokoju można było swobodnie się przemieszczać.

Nasza rada! Otaczaj się tylko tym co Ci potrzebne, tym prostym sposobem zaoszczędzisz sporo miejsca. Zamiast kilku różnych szafeczek i komódek wybierz tzw. system ścienny, podobnie jest z dodatkowymi siedziskami, skoro kanapa jest pokaźnych rozmiarów nie musisz zaopatrywać się w dodatkowych pięć foteli, wystarczy jeden designerski model, który będzie dodatkowo elementem dekoracyjnym.

Podsumowując, prawidłowe ustawienie wyposażenia ma wpływ nie tylko efekt wizualny całego wnętrza ale także na jego funkcjonalność. Czasami wystarczy wprowadzić niewielką zmianę aby odczuć diametralną różnicę. Sprawdź a sam się o tym przekonasz!

[Głosów:2    Średnia:1/5]

1 KOMENTARZ

  1. Ciekawe podejście do ustawiania mebli i sprzętów w mieszkaniu ma filozofia Feng Shui.
    Przy pierwszym zetknięciu z hasłami o złej i dobrej energii większość ludzi jest sceptyczna, jednak moim zdaniem warto czerpać z tego cennego chińskiego źródła przy projektowaniu, ponieważ wprowadza wiele bardzo praktycznych zasad. Przestrzeń projektowana według Feng Shui jest przestronna, świeża i czysta. Polecam zagłębienie się w ten temat! 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here