Wybieramy schody wewnętrzne do naszego domu

Podstawowym elementem uwzględnianym przy podziale schodów wewnętrznych jest konstrukcja. Decyzja powinna być podjęta już w fazie projektu domu bądź budowy. Trudno bowiem jest zaprojektować schody, w przypadku gdy wszystko jest już przygotowane.

Najpopularniejsze i najczęściej wykonywane schody wewnętrzne to jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe, a ponadto łamane. Najprostszą konstrukcją wyróżniają się schody jednobiegowe. Nie są one jednak wyposażone w spocznik, co może utrudniać ich wykorzystanie przez osoby wiekowe oraz dzieci.

Natomiast schody wewnętrzne dwubiegowe i łamane dysponują spocznikiem, który zapewnia komfort korzystania. Zajmują one mało miejsca. Najczęściej podzielone są na dwie równe części. Schody łamane charakteryzują się tym, że wyposażone są w większą liczbę stopni w długim biegu, a więc rozpoczynając od spocznika.

Rzadziej stosowane są schody trójbiegowe, które wyróżniają się tym, że łamią się na trzy fragmenty, oddzielone dwoma spocznikami. Takie rozwiązanie jest również wygodne w użytkowaniu, jednakże zajmuje sporo miejsca.

Niezwykle efektowną alternatywą są schody zabiegowe z drewna. Należą do grupy schodów dywanowych, niejednokrotnie występujących także jako schody ażurowe. Są to najczęściej schody samonośne, niemające spocznika oraz podestu. W związku z tym wiążą się z niższym komfortem użytkowania, niż schody dwubiegowe i łamane. Jednakże najczęściej nie zajmują one dużo miejsca i są bardzo dekoracyjne. Charakteryzują się różną szerokością stopni. Co więcej, schody zabiegowe wykonywane są one w zróżnicowany sposób. Popularnym rozwiązaniem są drewniane schody lite na wspornikach.

Schody kręcone i inne

Schody kręcone określane są inaczej mianem schodów spiralnych. Tutaj podobnie jak w przypadku schodów zabiegowych także nie ma spocznika czy też podestu. Dlatego też mogą być mało komfortowe dla użytkowników z ograniczoną sprawnością. Takie schody można kupić gotowe, a ich montaż nie powinien sprawić większych trudności. Zauważyć należy fakt, że takie schody są dość wąskie. Bardzo często występują jako schody metalowe. Pod względem wizualnym kręcone schody metalowe są bardzo efektowne

Wymienia się również schody wachlarzowe, które są rozwiązaniem dla dużych przestrzeni. Prezentują się one bardzo stylowo i klasycznie. Jednakże ich wykonanie związane jest z poniesieniem wysokich kosztów, ze względu na trudną konstrukcję.

Schody  – rodzaje materiałów wykorzystywanych do ich wykonania

Bardzo popularne są schody prefabrykowane, gdyż są bardzo wygodne. Najczęściej występujące schody prefabrykowane mają postać konstrukcji żelbetowych lub betonowych.

Schody żelbetowe i betonowe pozwalają w późniejszym etapie na wykończenie ich w dowolny sposób. Schody prefabrykowane mogą być wykończone płytkami ceramicznymi. Jeżeli chodzi o schody żelbetowe, to najczęściej wybieranym materiałem jest grys, terakota bądź klinkier. Płytki ceramiczne wyróżniają się bogatym wyborem wzorów oraz kolorów, dają także duże możliwości aranżacyjne.

Schody żelbetowe lub betonowe mogą być wykończone drewnem. Prezentują się wówczas wspaniale, niezależnie od stylu danego wnętrza.

Schody prefabrykowane muszą mieć także balustrady. Wszystkie potrzebne elementy, półfabrykaty z drewna, akcesoria montażowe do balustrad oraz poręczy dostępne są w sklepach budowlano-wykończeniowych.

Duży wybór asortymentu znajdą Państwo na stronie: https://schody24.net.pl

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here