W końcu postanowiłeś zrealizować swoje marzenie o pięknym i funkcjonalnym mieszkaniu lub domu. Rozważasz wynajęcie architekta wnętrz? Chcesz wiedzieć jak będzie wyglądała jego praca? Odpowiedź na swoje pytania znajdziesz poniżej. Zainteresowany? Zapraszamy!

Pierwsze spotkanie

Każdy kto planuje pierwsze spotkanie z architektem wnętrz lub na takie spotkanie już jest umówiony zastanawia się nad tym jak dokładnie będzie wyglądała ta współpraca. Od czego powinna się zacząć? Jakie są jej kolejne etapy?

Punkt pierwszy to Twój wybór. Zanim zdecydujesz się na konkretną osobę lub firmę sprawdź, kto w Twoim mieście cieszy się największą popularnością oraz zaufaniem. Zobacz jego portfolio, zwróć uwagę na zrealizowane przez niego projekty, w końcu funkcjonalne i dobrze urządzone mieszkanie jest Twoją inwestycją w przyszłość. Kiedy podejmiesz już ostateczną decyzję to pierwsze spotkanie z architektem odbędzie się oczywiście w miejscu jego przyszłej pracy – czyli w Twoim nowym mieszkaniu lub domu.

Wstępne przygotowania

Architekt dokona powierzchownego rozeznania przestrzeni, wykona także wstępny plan układu mieszkania pod względem jego funkcjonalności. W tej chwili dowiesz się gdzie będzie Twoja sypialnia a gdzie pokój dla gości, którą ściankę należy przesunąć a której całkowicie się pozbyć; gdzie należy przesunąć rury tak aby łazienka lub kuchnia ułatwiały Ci codzienne wykonywanie obowiązków itp.
Następnie rozpoczyna się proces intensywnego myślenia i współpracy pomiędzy architektem a jego klientem. Architekt wysłucha wszystkich Twoich uwag dotyczących aranżacji poszczególnych wnętrz, zapozna się ze stylem, który chciałbyś aby na stałe zagościł w mieszkaniu itp. Taki wyczerpujący wywiad z pewnością ułatwi mu pracę. Zdecydowanie gorzej byłby w sytuacji gdyby klient nie miał żadnej wizji, zgodził się na przedstawiony projekt a potem w trakcie jego realizacji wprowadzał niepotrzebne zamieszanie wywołane np. zbyt ciemnym odcieniem gresu.
Na tym etapie współpracy – zanim przedstawiony zostanie Ci projekt ostateczny, który należy zatwierdzić – częsty kontakt telefoniczny z klientem (i odwrotnie) jest na porządku dziennym.

Rozpoczęcie prac!

Po zaakceptowaniu przez Ciebie projektu architekt rozpoczyna pracę nad znalezieniem odpowiednich materiałów oraz wyposażenia. Zapozna Cię z propozycjami faktur i kolorów – tutaj również niezbędna jest stała współpraca pomiędzy wami. Kiedy wszystko już zostanie ustalone architekt stworzy pełną wizualizację w 3D, która da Ci obraz tego jak dokładnie będzie wyglądało Twoje gniazdko po zakończeniu wszystkich prac związanych z jego aranżacją. W tym, momencie należy dokonać ewentualnych ostatecznych zmian. Po zatwierdzeniu w mieszkaniu niemalże natychmiast ruszą prace wykończeniowe.

Jeżeli wybrałeś usługę z nadzorem, to architekt zobowiązany jest kontrolowania prac wykonywanych przez ekipę remontową. Oczywiście jest to dodatkowy koszt ale dzięki temu możesz mieć pewność, że wszytko pójdzie zgodnie z zamierzonym planem – nie zastaną Cię żadne przykre niespodzianki związane np. z położeniem tapety lub glazury nie w tym pokoju co trzeba.

Kompleksowy zakres prac zobowiązuje również architekta do zakupu wybranych przez Ciebie materiałów oraz dostarczenie ich na miejsce prac. Można śmiało stwierdzić, że Ty jako właściciel pojawisz się już “na gotowe”.
Proces wykonywania projektu to ciągła obecność architekta w mieszkaniu oraz nadzór i kierowanie pracami ekipy.

Postanowiłeś na własne oczy przekonać się o postępie prac, wszedłeś do łazienki i nagle uświadomiłeś sobie, że zamiast dużej kabiny prysznicowej wolałbyś jednak wannę – bez porównania lepiej byłoby tę decyzję podjąć na etapie przygotowywania projektu jednak i takie rzeczy dosyć często się zdarzają. Taka postawa to dodatkowy koszt związany nie tylko z pracą ekipy i zakupem nowych materiałów ale również pracą architekta, który musi wówczas dokonać zmian w przygotowanym i zaakceptowanym projekcie.

Bliżej końca

Ostatni etap prac architekta to urządzanie kolejno wnętrza po wnętrzu czyli odpowiednie ustawienie wszystkich mebli, dodatków i akcesoriów. W przypadku aranżowania mieszkania pod projekt, architekci proponują swoim klientom zainwestowanie nieco większej sumy pieniędzy w meble przygotowywane pod konkretny wymiar, co dodatkowo zwiększy funkcjonalność pomieszczeń. Nie każde gotowe meble są uniwersalne – niektóre są zbyt duże, inne z kolei za małe, znalezienie odpowiedniego to niekiedy jak wygrana na loterii. Nierzadko architekci współpracują z firmami zajmującymi się projektowaniem mebli na zamówienie, co więcej za jego pośrednictwem możesz uzyskać całkiem korzystną zniżkę, z której warto byłoby skorzystać!

Po wykonaniu wszystkich ostatecznych prac architekt zadzwoni do Ciebie z dobrą informacją, że mieszkanie jest już gotowe i możesz się do niego wprowadzać. W tym momencie kończy się praca profesjonalisty a zaczyna nowy etap w życiu każdego właściciela, który podjął decyzję o tym aby urządzić mieszkanie, które jednocześnie ma zachwycać wyglądem i funkcjonalnością!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here