Osiedla zamknięte, właśnie takie cieszą się największą popularnością wśród potencjalnych inwestorów, którzy planują nabycie własnej nieruchomości. Wszystko dlatego, że te powstają i funkcjonują zgodnie z nowoczesną sztuką budownictwa, wykazują najlepszą jakość oraz standardy i pozwalają na dostęp do świetnie rozwiniętej infrastruktury czy wygód, ale są też optymalnie bezpieczne. Okazuje się, że poczucie bezpieczeństwa we własnych “czterech kątach” jest najczęściej wymienianym czynnikiem, jeśli weźmiemy pod uwagę potrzeby lokatorów względem nieruchomości prywatnych.
Środki bezpieczeństwa na osiedlach zamkniętych
Nie da się ukryć, że nowe, zamknięte osiedla gwarantują optymalną ochronę, a blokowiska z tzw. wielkiej płyty czy nawet klimatyczne kamienice nie mogą się z nimi pod tym względem równać. Nie chodzi jedynie o to, że zgodnie z trendami na rynku budowlanym, nowo powstałe osiedla są w całości ogrodzone. Systemy dające bezpieczeństwo mieszkańcom są tam o wiele szerzej rozwinięte.
Wygląda to dość podobnie w większości stolic województw i w większych ośrodkach miejskich. Ochrona osób i mienia Łódź, Warszawa, Poznań czy Kraków – wszystkie duże miasta w Polsce charakteryzują się obecnością zamkniętych osiedli, gdzie mieszkańcy szczególną uwagę przywiązują do bezpieczeństwa.
Na takich osiedlach postawiono nie tylko na solidne ogrodzenie i zamontowano system domofonów. Funkcjonuje również monitoring oraz system alarmowy. Powszechnie zatrudnia się także firmę, której pracownicy zapewniają ochronę osób i mienia. Tylko tak kompleksowo dobrane środki zapewniają optymalne bezpieczeństwo na osiedlu.
Ochrona na osiedlu
Profesjonalna ochrona w postaci wysoce wykwalifikowanych, specjalnie wyszkolonych ochroniarzy, którzy pełnią całodobowe dyżury na terenie całego osiedla, zapewnia działania prewencyjne, jakie mają na celu zabezpieczenie mienia przed włamaniem, dewastacją czy kradzieżą.
Strzeżenie osiedli zamkniętych przez ochronę wiąże się z szeregiem zadań i obowiązków, które najczęściej ustalane są indywidualnie z zarządcą, wspólnotą bądź administracją. Do tych najczęściej realizowanych zalicza się:
– Obsługa wjazdów, wyjazdów, wejść oraz wyjść z osiedla. Ochrona monituje strefę przy szlabanach wjazdowych, zapobiega dostanie się na teren osiedla pojazdów czy osób do tego nieupoważnionych, ale również wpuszcza gości, służby techniczne bądź ratownicze.
– Obsługa systemu monitoringu osiedla, dzięki czemu następuje natychmiastowa reakcja w przypadku sytuacji zagrożona i wszelkich sytuacji niedozwolonych.
– Patrole osiedla. Pracownik ochrony kontroluje teren osiedla, dba o zachowanie ciszy nocnej, zapobiega zakłócania porządku, wspiera w sytuacjach kryzysowych służby interwencyjne.
– Obsługa portierni, w tym rola informacyjna, techniczna i wspierająca administrację osiedla.
– Zadania dodatkowe wedle potrzeb osiedla, w tym wsparcie w sytuacjach wyjątkowych, na przykład koniecznej ewakuacji mieszkańców.
Pamiętajmy, że tylko ochrona najlepszej jakości wedle nowoczesnych standardów pozwala zapewnić optymalne bezpieczeństwo terenu osiedla zamkniętego oraz jego mieszkańców. W tym zakresie nie powinno się generować żadnych oszczędności.
Taka zasada dotyczy zresztą nie tylko ochrony osiedli, ale również biurowców. Dzisiaj zapewnianie optymalnego bezpieczeństwa pracownikom biurowym to już standard. Coraz częściej odchodzi się od zatrudniania ochrony na etat na rzecz współpracy z profesjonalnymi firmami, które w swoich szeregach posiadają doskonale wykwalifikowaną w tym celu kadrę. To z takimi podmiotami powinny współpracować osiedla i biura, bo to one dają gwarancję realizacji zawodowych obowiązków na najwyższym poziomie.