kocioł

Początek sezonu grzewczego to specyficzny okres dla wielu polskich rodzin. Wówczas, pojawia się nieodłączny o tej porze roku temat – jakim jest ogrzewania własnego miejsca zamieszkania. Do wyboru mamy wiele możliwości, różniących się zarówno rodzajem zastosowanej technologii, jak i sposobem ich obsługi. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – jakie rodzaje kotłów c. o. znajdziemy, czym się różnią oraz po który z nich warto sięgnąć.  

Kotły c. o. – dla laików i specjalistów

Jeśli po raz pierwszy w życiu planujesz zakup kotła c. o. możesz poczuć się lekko zdezorientowany, oglądając liczne dostępne modele. Sprawa jest jednak prostsza niż się wydaje. Kotły c. o. to co prawda urządzenia dość rozbudowane technologicznie, jednak z perspektywy ich użytkownika interesować nas będzie tylko kilka podstawowych parametrów.

Moc kotłów c. o.

Najważniejszym parametrem jest oczywiście moc kotła. Jest to najbardziej podstawowa cecha, która określa jaką powierzchnię dany kocioł jest w stanie ogrzać. Od razu pragniemy podkreślić – nie należy wybierać ani kotłów o zaniżonej, ani o zawyżonej mocy. W tym pierwszym przypadku, kocioł  nie będzie w stanie efektywnie ogrzać wszystkich pomieszczeń; w drugim – kocioł będzie pracował nieekonomicznie, narażając nas na podwyższone opłaty.

Najlepiej będzie zacząć od oszacowania powierzchni, którą potrzebujemy ogrzać, a następnie dobranie kotła o adekwatnej mocy. Przykładowo, jeśli pragniemy ogrzać mieszkanie lub dom o powierzchni wynoszącej 70-80 metrów kwadratowych, w zupełności wystarczy nam kocioł o mocy 10 kW. W przypadku domów o powierzchni przekraczającej 200 metrów kwadratowych, konieczny będzie kocioł o mocy 25 kW lub więcej. Największe budynki – te o powierzchni nawet 400 metrów kwadratowych – należy ogrzewać kotłami o mocy 45 kW.

Inne ważne parametry kotłów c. o.

Oprócz mocy danego kotła, istotny jest także sposób sterowania jego pracą. Najczęściej, spotykamy się z dwoma wersjami kotłów – wyposażonych w miarkownik spalania lub wentylator. Miarkownik spalania pozwala na regulację ilości tlenu dostającego się do wnętrza paleniska. Wentylatory to rozwiązanie częściej spotykany; za ich pomocą wtłacza się powietrze do komory.

Obecność podajnika to kolejne istotne kryterium. Jego wybór zależy od rodzaju paliwa, z którego będziemy korzystać w czasie okresu grzewczego. Jeśli pragniemy ogrzewać nasze miejsce zamieszkania za pomocą takich paliw opałowych jak ekogroszek lub pellet, wówczas konieczne będzie sięgnięcie właśnie po kocioł wyposażony w podajnik. Kotły takie znajdziesz między innymi w ofercie Cichewicz kotły c.o. Warto podkreślić, że są to kotły o wiele łatwiejsze w obsłudze niż te pozbawione podajnika. Kotły te samoczynnie dobierają pożądaną ilość paliwa, a następnie transportują je do komory spalania. Naszym zadaniem jest jedynie dokładanie paliwa do zbiornika oraz okresowe usuwanie zanieczyszczeń takich jak popiół.

Jeśli decydujesz się na zakup kotła automatycznego, warto wówczas zwrócić uwagę na rodzaj podajnika. Do wyboru mamy podajniki ślimakowe oraz tłokowe. Pierwsze z nich są stosowane częściej i pozwalają na bardzo precyzyjne odmierzanie ilości paliwa. Podajnik tłokowy to rozwiązanie nieco bardziej skomplikowane oraz rzadziej stosowane. Pozwala na precyzyjną pracę kotłów o dużej mocy, zwłaszcza gdy używamy ich do ogrzewania budynków o dużej powierzchni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here