Rolety harmonijkowe

Systemy osłonowe na okna to niezwykle istotne elementy wyposażenia naszych domostw. Pomagają w regulacji poziomu nasłonecznienia wewnątrz pomieszczeń, mają wpływ na panującą w środku temperaturę oraz oddziałują estetycznie na wygląd całego pokoju. Wśród różnych dostępnych systemów osłonowych możemy znaleźć kilka szczególnie wartych zainteresowania. Wśród nich znajdują się rolety harmonijkowe, zwane również plisami. Są z powodzeniem wykorzystywane zarówno przez mieszkańców domów jednorodzinnych, jak i mieszkań. Zapraszamy do lektury, w której trakcie podpowiemy – w czym tkwi wyjątkowość rolet harmonijkowych oraz dlaczego warto sięgać właśnie po nie.

Zalety rolet harmonijkowych

Do najczęściej stosowanych systemów osłonowych w naszym kraju należą: żaluzje, rolety, rolety typu dzień-noc oraz (klasyczne, choć niezmiennie popularne) zasłony. Każda z tych osłon ma swoje zalety, jak i wady. Do tych ostatnich należy przede wszystkim fakt, że osłaniają one okna w bardzo ograniczonym zakresie. Rolety harmonijkowe zostały skonstruowane właśnie w taki sposób, by uzupełnić niedostatki pozostałych systemów osłonowych.

Zacznijmy jednak od początku. Czym są rolety harmonijkowe? Rolety te, zwane również plisami harmonijkowymi, to system osłonowy złożony z jednej warstwy materiału. Podczas rozwijania i zwijania, materiał rolety składa się, tworząc harmonijkę. Rolety instaluje się na dwa sposoby – albo w formie wolnowiszącej, albo za pomocą dwóch szyn montowanych do ramy okna, pomiędzy którymi rozciągnięty jest materiał osłonowy.

Mechanizm obsługi rolet obejmuje specjalny system hamowania, który pozwala na swobodną regulację poziomu ustawienia osłon. Dzięki temu, mamy możliwość bardzo precyzyjnej regulacji stopnia nasłonecznienia panującego wewnątrz pomieszczeń. Jest to niezwykle istotna zaleta, zwłaszcza gdy porównamy rolety do takich systemów osłonowych jak żaluzje lub zasłony. Warto przy tej okazji wspomnieć, że rolety harmonijkowe stosowane są często w połączeniu właśnie z zasłonami i firankami. Wówczas, zasłony pełnią przede wszystkim funkcje estetyczne – stanowią element aranżacji wnętrza, rolety natomiast funkcje praktyczne – chronią przed nadmiarem światła i wścibskimi spojrzeniami przechodniów.

Montaż rolet harmonijkowych

Wbrew pozorom, montaż rolet harmonijkowych jest stosunkowo prosty i nie wymaga od nas dużego nakładu pracy. Do wyboru mamy dwie możliwości – montaż za pomocą specjalnych haczyków lub montaż poprzez przykręcenie do obudowy okna.

Montaż za pomocą haczyków jest niezwykle prosty i polega na umieszczeniu specjalnych haczyków oraz systemów opuszczenia/podnoszenia po wewnętrznej stronie okna. Zaletą tej formy montażu jest bezinwazyjność – mamy możliwość szybkiego zdemontowania rolet i ich powtórnego zamontowania w dowolnym wybranym przez nas miejscu.

Montaż poprzez przykręcenie jest bardziej wymagający. Polega na wprowadzeniu w obudowę okna specjalnych mocowań, które będą podtrzymywać system rolet. W ten sposób zamontowane rolety będą trwalsze. Warto podkreślić, że obie formy montażu nie wpływają na komfort korzystania z okien. Możemy je swobodnie otwierać, zamykać oraz czyścić, niezależnie czy rolety zostały zamontowane na haczykach, czy przymocowane do framugi okna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here