Współcześnie pracować można niemal z każdego miejsca na ziemi, byleby posiadać dostęp do sieci internetowej. Bardzo często pracę wykonuje się w formie zdalnej wprost ze swego domowego zacisza. Pandemia COVID-19 sprawiła, że coraz więcej zawodów przeniosło się w przestrzeń internetową. Nic więc dziwnego, że osoby pracujące w domu decydują się na remont mieszkania po to, by zagospodarować sobie miejsce pod domowe biuro, by móc w ciszy i spokoju wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Jak zatem aranżować domowy gabinet?
Gabinet w domu a w siedzibie firmy
W trakcie projektowania biura w firmie zwraca się głównie uwagę na to, by była ona wizualnie odpowiednia dla kontrahenta, ponieważ siedziba danego przedsiębiorstwa jest niejako jego wizytówką. Inaczej rzecz się ma w domowym biurze. Czasem to miejsce odwiedzane przez klienta, jednak najczęściej to miejsce, w którym spędza czas jedynie osoba pracująca. Głównym założeniem domowego biura jest to, by się w nim wygodnie pracowało. Nieco inaczej będzie projektować to wnętrze jeśli zakładamy na przyjście wielu osób, a inaczej gdy ma być to jedynie przestrzeń prywatna.
Zasady projektowania domowego gabinetu
Biuro domowe w założeniu ma być miejscem, służącym do komfortowego wypełniania swoich obowiązków zawodowych. Największe znaczenie odgrywa wygodne krzesło, ponieważ osoby pracujące w domu najczęściej wykonują pracę siedzącą przy komputerze. Tutaj najlepiej posiłkować się ergonomicznym krzesłem, by kręgosłup jak najmniej się męczył i utrzymywał w bezpiecznej pozycji podczas godzin w pracy.
Dobierając elementy do biura warto pamiętać, by były one uspokajacie, ale jednocześnie mobilizowały do pracy, wzbudzały kreatywność, ale nie dekoncentrowały. W niektórych biurach domowych warto wygłuszyć ścianę, zwłaszcza dla osób pracujących w branży muzycznej bądź tych dużo rozmawiających przez telefon bądź video. Taka ściana dobrze sprawdzi się w takim przypadku, w którym w domu znajdują się dzieci, dzięki czemu będą mogły się swobodnie bawić w czasie, gdy rodzic przyjmuje klienta czy odbywa ważną telekonferencję. Przestrzeń ta ma pomóc oderwać się od tego co w domu, by w pełni w nim oddać się zadaniom zawodowym. Ogromnie istotne jest to, by miejsce pracy nie odwracało, ani rozpraszało naszej uwagi. Nie powinno mieścić się w nim zbyt wiele dodatków i dekoracji. Umiar w tej kwestii to podstawa.
Wyposażenie biura
Jeśli chodzi o kolorystykę biura tutaj występuje duża dowolność, ma ona odpowiadać osobie, która będzie eksploatowała to urządzenie. Nie powinny być zbyt krzykliwe, gdyż mogą odbierać uwagę osobie pracującej. Ważna jest także wielkość biurka, kąt jego nachylenia do ekranu komputera. Niezbędne są także szafki oraz szuflady, które powinny być dostosowane do rozmiarów formatów biurowych, czyli A4. Kluczowe jest także oświetlenie gabinetu. Nie powinno się pracować przy zbyt dużych kontrastach świetlnych, światło powinno być równomierne. Znaczenie odgrywa też barwa światła, powinno się pracować przy chłodnej barwie, gdyż nasze oczy się tak nie męczą, jak ma to miejsce przy świetle ciepłym.
Partnerem artykułu był BeautifulMinds – projektowanie wnętrz Warszawa.