Tarcze do cięcia metalu

Praca z metalami różnego rodzaju wymaga posiadania pod ręką tarcz, które podołają ich obróbce oraz zapewnią odpowiednie tempo oraz efekty pracy. Są to podstawowe narzędzia przeznaczone do obróbki metali, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie i przedsiębiorstwie zajmującym się pracą z metalami. Tarcze do cięcia metali dobieramy na podstawie ich twardości oraz średnicy – oba te parametry muszą być prawidłowo dostosowane do metalu, który będziemy poddawali za ich pomocą obróbce. Oto niezbędne wskazówki, które pozwolą wybrać odpowiednie narzędzia do pracy.

Tarcze do cięcia metalu a ich twardość

Jednym z najważniejszych czynników charakteryzujących tarcze do cięcia metalu jest ich twardość. Wpływa ona zarówno na samą żywotność i trwałość tarczy, jak i warunkuje jakość wykonywanego za jej pomocą cięcia. Nieprawidłowo dopasowana tarcza będzie zdecydowanie szybciej się zużywała oraz nie zapewni nam satysfakcjonujących rezultatów pracy. Dopasowanie tarczy o właściwej twardości ma szczególne znaczenie w przypadku pracy z bardziej wymagającymi pod względem obróbki metalami, do których należą chociażby metale twarde.

Twardość tarczy do cięcia metalu określa się na podstawie siły, jakiej należy użyć, aby oderwać z niej ścierniwo. Jej dobór jest bardzo prosty, gdyż wystarczy kierować się jedną zasadą mówiącą, że do metali twardych dobieramy tarcze miękkie, a do metali miękkich tarcze twarde. Wynika to z prostej zależności – twardy metal bardzo szybko tępi krawędzie tarczy, więc im jest ona bardziej miękka, tym ścierniwo może zostać szybciej usunięte. Praca z metalami miękkimi wymaga z kolei zastosowania tarcz twardych, które są zdecydowanie bardziej ekonomiczne w użytkowaniu oraz pozwalają na dłuższą pracę bez znacznego pogorszenia jej jakości.

Tarcze do cięcia metalu a ich rozmiary

tarcze do cięcia

Oprócz twardości tarczy przy wyborze odpowiednich akcesoriów należy kierować się także innym, nie mniej istotnym parametrem. Jest nim średnica tarczy, która powinna być dopasowana do urządzenia, w którym zamontowana będzie tarcza oraz rodzaju obróbki. Standardowa średnica otworu tarczy wynosi 22,2 mm, a parametrem, na który należy zwracać w tym przypadku uwagę jest średnica samej tarczy, która może wahać się w przedziale między 115 mm a 400 mm. Tarcze do cięcia metalu o średnicy 115 mm to niewielkie akcesoria przystosowane do użytkowania w małych piłach i szlifierkach. Doskonale sprawdzają się do pracy w domowym warsztacie, przy niewielkim obciążeniu.

Tarcze, których średnica mieści się w przedziale 125-150 mm są przeznaczone do urządzeń o mocy silnika powyżej 900 W i pozwalają na pracę z różną prędkością oraz wykonywanie obróbki pod różnymi kątami. Są najczęściej spotykane w halach produkcyjnych i przedsiębiorstwach, a za ich pomocą szlifuje się stal. Tarcze do cięcia metalu o średnicy 210-230 mm montuje się w urządzeniach o mocy powyżej 2000 W. Świetnie sprawdzają się do pracy przy dużym obciążeniu, pod różnymi kątami. Największe tarcze o średnicy 350-400 mm są z kolei wykorzystywane w przemyśle, do cięcia stali oraz taśmowej obróbki zróżnicowanych metali.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here