Inteligentne systemy w domach czy biurach to coraz chętniej stosowane rozwiązania. Podnoszą wygodę oraz bezpieczeństwo, a ich sterowanie możliwe jest na odległość. Dowiedz się czym dokładnie jest automatyka budynkowa.
Inteligentne sterowanie instalacjami i wiele więcej
Automatyka budynkowa to branża obejmujące różnego rodzaju urządzenia, których zadaniem jest sterowanie instalacjami w budynkach. Najczęściej jest to ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, systemy kontroli dostępu, czujniki ruchu czy automatyczne sterowanie roletami i żaluzjami. Automatyka budynkowa ma na celu poprawę funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców oraz mienia. Budynek wyposażony w takie nowoczesne urządzenia charakteryzuje się wysokim standardem i często zyskuje miano budynku inteligentnego. Zaawansowane układy urządzeń pozwalają na ich zdalne sterowanie, na przykład za pomocą smartfona czy komputera. To duża wygoda i większe możliwości zachowania bezpieczeństwa. Ale to nie wszystkie korzyści, jakie niesie ze sobą automatyka budynkowa.
Możliwości automatyki budynkowej
Warto wiedzieć, że zastosowanie takich rozwiązań w budynkach mieszkalnych, budynkach użyteczności publicznej czy w biurach pozwala poczynić znaczne oszczędności. Wynikają one z mniejszego zużycia prądu i niższych kosztów eksploatacji. Automatyka budynkowa zmniejsza także ryzyko pożaru czy dostępu nieupoważnionych osób. Urządzenia wchodzące w skład systemów automatyki budynkowej umożliwiają także zazwyczaj stosowanie indywidualnych ustawień. Działanie instalacji, takich jak ogrzewania czy uruchomienie rolet, możemy dopasować do pory roku czy pory dnia. To także większe możliwości zarządzania budynkiem, sygnalizatorami alarmowymi również na odległość.
Zastosowanie automatyki w biurach
Zastosowanie wspomnianych rozwiązań w biurach i zakładach znacznie podnosi komfort pracowników. Z tego powodu inwestorzy, stawiający nowe budynki mieszkalne czy biurowce, coraz chętniej inwestują w automatykę, podobnie jak właściciele biur. Z jej pomocą można zapewnić pracownikom idealne warunki do przebywania i wykonywania codziennych obowiązków. Np. można zaprogramować rolety tak, aby opuszczały się lub unosiły o konkretnej godzinie, podobnie jak sterować uruchamianiem oświetlenia. Ponadto można ustawić odpowiednią temperaturę i wilgotność panujące w pomieszczeniach biurowych, a także kontrolować dostęp różnych osób do konkretnych pomieszczeń. Na przykład poprzez sterowanie czujnikami ruchu, panelami na karty dostępowe czy monitoringiem. Ogromnym plusem wykorzystania automatyki w budynkach są także oszczędności prądu, ogrzewania i wody oraz ergonomiczne zaplanowanie przestrzeni.