Zapewnienie optymalnej temperatury jest niezwykle ważne zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przeznaczonych dla przedsiębiorstw. Wykorzystane mogą zostać przy tym różnorodne urządzenia i systemy grzewcze. Jednym z nich, służącym jako samodzielne lub dodatkowe źródło ciepła, może być pompa ciepła. Czy warto w nią inwestować?
Dwufunkcyjna pompa ciepła
Pompa ciepła jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań, jakie można znaleźć w zakresie urządzeń służących ogrzewaniu. Może zostać dopasowana do potrzeb użytkowników, a jednocześnie do warunków panujących na zewnątrz, dzięki czemu spełnia dwie funkcje: ogrzewającą zimą oraz ochładzającą latem. Dzięki tym dwóm funkcjom, często nie wymaga używania dodatkowych urządzeń lub ewentualnie zmniejsza koszty ponoszone na rzecz ogrzewania domu innymi sposobami.
Dwa podstawowe rodzaje pomp ciepła
Pompy ciepła możemy podzielić na dwa podstawowe i najczęściej wykorzystywane rodzaje: powietrzne oraz gruntowe. Pierwsze z nich energię niezbędna do ogrzewania pomieszczeń czerpią z powietrza. Najlepsze modele pozwalają na wytwarzanie ciepła nawet podczas wyraźnych mrozów, sięgających do -25 stopni Celsjusza. Z kolei gruntowe pompy ciepła wykorzystują energię zgromadzoną w gruncie dzięki umieszczonemu tam kolektorowi. Są bardzo efektywnym źródłem ciepła dla domu niezależnie od warunków pogodowych, co czyni z nich bardzo dogodne rozwiązanie.
Niemniej istotne jest to, że oba typy pomp ciepła są rozwiązaniem ekologicznym. Wiele osób, decydując się na ich instalację w domu jednorodzinnym, może zatem liczyć na odpowiednie dotacje.
Pompa ciepła typu monoblok
Pompa ciepła powinna być tak zaprojektowana, aby z jednej strony gwarantowała łatwość montażu, a z drugiej łatwą i intuzicykną obsługę. Przykładem takiego rozwiązania jest urządzenie Viteco HP, dostępne na stronie https://ekomonter.eu/.
Powiwetrzna pompa ciepła Viteco HP została zaprojektowana jako monoblok, który posiada obudowę ze stali nierdzewnej. Dzięki temu jest urządzeniem bardzo odpornym, które zostało przeznaczone do zabudowy zewnętrznej. Jednocześnie charakteryzuje się szerokim zakresem pracy, który obejmuje temperatury powietrza zasysanego od -25 do +43 stopni Celsjusza. Dzięki tak szerokiemu zakresowi pracy pozwala ona zarówno na modernizację istniejących systemów grzewczych, jak i na tworzenie zupełnie nowych rozwiązań.
Warto przy tym zwrócić uwagę, że pompa ta odznacza się zautomatyzowanym działaniem, które skoncentrowane jest na jak najbardziej efektywnej regulacji pracy urządzenia. Może ono zostać rozbudowane o dodatkowe moduły zgodnie z życzeniem użytkownika. Dzięki temu może być doskonałym rozwiązaniem w praktycznie każdym budynku.