Dekoracja okien – jak się za to zabrać?

0
2148

Urządzając po raz pierwszy swoje mieszkanie, rodzi się wiele pytań i niewiadomych odnośnie aranżacji wnętrza i wystroju okien. Te dwa czynniki mogą ze sobą świetnie współgrać. Obecnie jest tak wiele możliwości kolorystycznych i wzorniczych, że można posiadać w domu zarówno zasłony i rolety. Osoby które nie potrafią rozstać się widokiem ulubionych zasłon a pragną odizolować się od nadmiernej ekspansji promieni słonecznych mogą zdecydować się na doskonałe połączenie tych elementów w jednym pomieszczeniu.

Dekoracja okien – jak się za to zabrać?

Jakie korzyści daje oknom kombinacja rolet i zasłon? Zasłony sprawią, że ogólny wizerunek okna będzie bardziej estetyczny i oryginalny. Łącząc zalety tych dwóch elementów, można uzyskać efektywną regulację strumienia słonecznego w pomieszczeniu z wyjątkowością stylu i przytulnym wyglądem okna.

Jeden styl rolet i zasłon

Indywidualność wnętrza powstaje przede wszystkim dzięki odpowiednio dobranemu wzornictwu tekstylnemu. Jedną z głównych zasad dekoracji tekstylnej jest jedność obrazu można użyć jednego wzoru lub kombinacji kilku kolorów i wzorów, najważniejsze jest to, że wszystkie powinny być zaprojektowane w jednym stylu. Dekoracja okien tradycyjnie odnosi się do projektowania tkanin, dlatego powinna być dekorowana zgodnie z tkaniną wnętrza pokoju. W tym przypadku rolety będą również częścią tego zespołu tekstylnego i powinny być wykonane w kolorze i fakturze pozostałych elementów.

Nie należy przesadzać z wyborem zasłon i rolet o podobnym kolorze, trzeba pamiętać, że różnice między częściami wystroju okna dają ogólnie większą głębię i wyrazistość. Można użyć kombinacji jednokolorowych zasłon i rolet ze wzorem lub odwrotnie jednokolorowych rolet i zasłon z nadrukiem.

Żaluzje pionowe i zasłony to więcej miejsca na regulację światła słonecznego

Żaluzje zapewniają dobrą wydajność ściemniania, ale czasami głównym wymaganiem dla pomieszczenia jest równomierność rozpraszania światła. A to zadanie najlepiej wykonywać przy pomocy żaluzji pionowych. Najczęściej podobną funkcję wykonują rolety. W salonie z reguły są największe okna w domu, i ten fakt musi zostać uwzględniony. W salonie pojawiają się wszyscy, którzy odwiedzą dom, i aby stworzyć poczucie komfortu, właściciele muszą spróbować takiego połączenia. Uda się połączyć pionowe żaluzje tkaninowe z zasłonami o stonowanych odcieniach, dodając miękkości i spokoju wnętrzu, rozluźniając uwagę i promując wygodną komunikację z gośćmi.

Klasyczna dominacja grubych zasłon i lekkich rolet

Główne miejsce w wystroju okna zajmuje zwykle element, który wydaje się bardziej ciężki w swojej konstrukcji. Jeśli połączy się grube zasłony z lekkimi roletami, np. roletami rzymskimi z odpowiednio dobraną tkaniną, efektem będzie bardziej przytulne okno a tym samym całe pomieszczenie. Jest to klasyczna opcja projektowania, która ponadto jest korzystna dla wszystkich.

Krótkie zasłony i gustowne rolety

Kto powiedział, że zasłony powinny być dłuższe niż rolety? Rolety w połączeniu z zasłonami mogą pełnić funkcję wiodącego elementu, a zasłony pozostawiają miejsce dodatkom dekoracyjnym. W jasnych salonach, w kuchniach, w łazienkach i gabinetach, rolety w połączeniu z krótkimi zasłonami lub po prostu lambrekinem będą wyglądać świetnie.

Żaluzje ze szlachetnego drewna i luksusowe zasłony

Drewniane żaluzje wyglądają lepiej niż jakakolwiek inna zasłona, a to nie jest zaskakujące w końcu tkaniny są łączone z drewnem we wnętrzach od niepamiętnych czasów. Przykładem mogą być: sofy, tapicerowane krzesła, stoły z obrusami, łóżka z narzutami. Poziome drewniane żaluzje i luksusowe zasłony w klasycznym wnętrzu spełnią wszystkie najlepsze tradycje wzornictwa. W nowoczesnym wnętrzu takie żaluzje można łączyć z lżejszymi zasłonami, muślinem, z płótnami wykonanymi z naturalnych materiałów takich jak: len, bawełna.

Rolety i zasłony – razem, ale osobno

Można łączyć zasłony i rolety i dekorować nimi okna z tej samej grupy. Na przykład, aby stworzyć przytulny wygląd i niezawodną ochronę przed słońcem w jadalni, wystarczy przesłonić boczne okna długimi zasłonami i udekorować centralne okno roletami. W ten sposób wizualnie zostanie podkreślony środek pokoju, a światło słoneczne przenikające przez rolety w stanie otwartym pomogą w tym.

Dystans kolorystyczny między zasłonami i roletami

Rolety rzymskie na wymiar - sklep Olmark

Czasami zdarza się, że we wnętrzu nie ma dominującego koloru, ponieważ fantazja domowników skłoniła ich do ciekawej wersji kolorów, używając dwóch kontrastujących aby stworzyć ciekawy i niezwykły wygląd. Taka dwoistość może być podkreślana nie tylko kolorem, ale także kształtem mebli i elementów dekoracyjnych. I użycie w tym wnętrzu rolet i zasłon będzie oczywiście logiczną decyzją. Jeden kolor przeciwko drugiemu, zasłony przeciwko roletom, co może być bardziej atrakcyjne niż taka konkurencja.

Można rozłożyć dwa główne kolory wnętrza w projekcie okna, aby przesunąć akcenty w kierunku, w którym występuje taka potrzeba. Warto zostawić spokojniejszy, neutralny kolor dla rolet i nadać zasłonom bogatszy kolor. W tej sytuacji zasłony będą dominować w tej parze, dzięki czemu pomieszczenie będzie efektowniejsze.

Połączenie kolorystyczne żaluzji i zasłon ze ścianą

Każdy projektant powie, że nie można wybrać zasłon dopasowanych do koloru tapety w pokoju, ponieważ pozbawi to wnętrze płaskorzeźby i uczyni ją płaską i nudną. Nie dotyczy to żaluzji stosowanych w połączeniu z zasłonami, ponieważ pośrednie ogniwo pomiędzy ścianą a oknem to zasłony, które łamią kolor. W pozycji zamkniętej żaluzje wydają się być przedłużeniem ściany i dają poczucie ochrony przed światem zewnętrznym, od ulicy z jej zgiełkiem, z zewnątrz ze złą pogodą. Ta opcja wygląda na spokojną i powściągliwą i może być używana w salonie, sypialni lub pokoju dziecinnym.

Kontrastujące szczegóły zasłon i rolet

Rolety mogą być nie tylko częścią funkcjonalną, ale także atrakcją pokoju. A zasłony w oknach wykonają zadanie tworzenia komfortu. W ten sposób otrzymywany jest wygodny pokój z jasnymi atrakcyjnymi oknami, których głównym akcentem są rolety. Nie jest konieczne, aby szukać produktu z jasnoczerwonymi lub jasnozielonymi blaszkami. Mogą też być dyskretne kolory na przykład ciemnobrązowy lub jasnozielony. Istotą techniki projektowania jest stworzenie wzoru tekstylnego okna, które jest prawie całkowicie poza ogólnym widokiem pomieszczenia, ale nie jest całkowicie z nim połączone. Jeśli zostaną powieszone białe zasłony w jasnym pomieszczeniu z jasnym koralowym lub beżowym odcieniem, nawet jasne drewniane żaluzje będą wyglądać świetnie.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here