Przewodnik dla każdego - rodzaje spawarek

Spawarki stosowane są w profesjonalnych zakładach spawalniczych, warsztatach naprawczych oraz przez indywidualnych użytkowników do zastosowań prywatnych. Oferowane rodzaje spawarek umożliwiają dobranie urządzenia spawalniczego w zależności od jego przeznaczenia. Spawarki charakteryzujące się długotrwałą i bezawaryjną pracą oraz odpornymi na czynniki eksploatacyjne podzespołami cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów indywidualnych i biznesowych.

Charakterystyka spawarek

Ze względu na szeroki zakres zastosowań urządzeń spawalniczych wyróżniamy określone typy i rodzaje spawarek:

spawarki elektryczne – należą do standardowych urządzeń spawalniczych przeznaczonych do sporadycznego spawania. W tej grupie spawarek znajdują się spawarki transformatorowe wykorzystujące elektrody otulone, tzw. MMA.

spawarki inwertorowe – najpopularniejszy rodzaj spawarki wśród poręcznych urządzeń spawalniczych cechujących się szerokim zakresem zastosowań. Opracowane zostały z wykorzystaniem technologii MMA. Przeznaczone są do użytkowania profesjonalnego, jak i amatorskiego. Ponadto, umożliwia spawanie aluminium (z użyciem dedykowanego do tego celu wyposażenia spawarki).

spawarki tzw. migomaty – wykorzystują technologię spawania MIG. Należą do profesjonalnego sprzętu spawalniczego, który przeznaczony jest do łączenia małych elementów. Najczęściej stosowane do prac samochodowych oraz do renowacji podzespołów mechanicznych. Ponadto, używane są do spawania blach. W tym rodzaju spawarek stosowane są butle z gazem obojętnym, co wymaga użycia osłony gazowej.

spawarki gazowe – umożliwiają precyzyjne spawanie. Działanie spawarki wymaga podłączenie do palnika dwóch butli z gazem. Najczęściej stosowane w profesjonalnych zakładach co wynika z konieczności posiadania specjalistycznych umiejętności oraz zachowania wymogów bezpieczeństwa.

spawarki TIG – to rodzaj spawarek przeznaczonych do łączenia różnorodnych materiałów, w tym aluminium. Technologia działania opiera się na MMA z wykorzystaniem butli gazowej.

Jaki typ spawarki wybrać

Wszystkie rodzaje spawarek stosowane do łączenia elementów powinny charakteryzować się długoterminową, bezawaryjną i bezpieczną pracą. Typ spawarki powinien być dobrany zgodnie z przeznaczeniem oraz częstotliwością użytkowania. Do zastosowań domowych zaleca się urządzenia elektryczne i inwertorowe, których eksploatacja nie wymaga zaostrzonych procedur bezpieczeństwa. W przypadku spawarek wykorzystujących do pracy butle gazowe należy zachować najwyższy poziom bezpieczeństwa, poprzez dostosowanie pomieszczenia oraz właściwe przeszkolenie personelu obsługującego urządzenia spawalnicze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here