Jak samodzielnie wykonać meble?

Sklepy i dostęp do internetu dają nam możliwość zakupu wszystkich gotowych produktów nawet bez wychodzenia z domu. Poszukując mebli mamy dostęp do ogromnego wyboru spośród różnorodnych materiałów, stylistyk, wzornictw i estetyk. Często jednak można odnieść wrażenie, że poszczególne oferty sklepów są do siebie podobne, bądź czerpią z tych samych inspiracji. Produkty oryginalne, różniące się od obowiązujących trendów i nieco odbiegające od przeciętnej jakości są albo trudne do znalezienia albo horrendalnie drogie. Alternatywą jest samodzielne wykonanie mebli.

Meble wykonane samodzielnie

Zawsze należy zacząć od projektu: wykonujemy pomiar pomieszczenia i rysunek mebla, który chcemy stworzyć. Także trzeba posiadać wyobrażenie, na temat jak wyglądać ma dany mebel. Następnie, gdy mamy projekt wraz z wymiarami, możemy przystąpić do pracy. Samodzielne wykonanie mebli zaczynamy od wyboru materiału. Najłatwiejsze do obróbki są płyty wiórowe, które w odpowiednich rozmiarach możemy kupić w hurtowniach. Ważne jest aby okleina była z PCV, daje to gwarancję trwałości. Do kompletu potrzebne będą nam kołki meblowe, zaślepki w kolorze okleiny oraz zawiasy do drzwiczek, bądź prowadnice do szuflad. Aby samodzielnie wykonać meble musimy wykazać się umiejętnościami majsterkowicza. Nie jest to jednak nic skomplikowanego – przy odrobinie cierpliwości jest to możliwe do wykonania przez każdego. Nie potrzebujemy też wielu zaawansowanych narzędzi. Wystarczy miarka, wiertarka, wkrętarka, motek i śrubokręty.

Drugie życie starych mebli

Samodzielne wykonanie mebli do mieszkania może również ograniczyć się do własnych aranżacji starych mebli. To świetne wyjście kiedy chcemy dodać wnętrzom duszy, bądź też stawiamy w mieszkaniu na rustykalną stylistykę. Stare meble można w niewielkich cenach nabyć na targach, bądź też od osób prywatnych, szukając ofert na przykład na internetowych platformach sprzedażowych. Często możemy trafić na prawdziwe perełki. Po zakupie możemy meble odnowić i ponownie wykończyć. Należy usunąć poprzednie warstwy farby bądź lakieru, wypolerować i nałożyć nowe wykończenie, w zależności od naszych upodobań. Możemy pozwolić sobie także na przeróbki mebli. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że będziemy mieli w mieszkaniu meble wykonane przez profesjonalistę, a dzięki naszemu wykończeniu pasujące do siebie i wnętrza. Przy wyborze mebli nie jesteśmy ograniczeni ich dostępnością w kolekcji: każdy nowy nabytek można przerobić tak, alby pasował do naszego mieszkania.

Zaletą samodzielnego wykonania mebli jest na pewno satysfakcja i nieograniczone możliwości w aranżacji. Dodatkowym plusem jest spora oszczędność w porównaniu z zakupami w regularnych sklepach meblowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here