Dobór pościeli a aranżacja sypialni – kilka porad

Wiele osób urządzających swoje miejsce zamieszkania staje przed nie lada problemem, jakim jest estetyczna aranżacja poszczególnych jego pomieszczeń. Zadanie to jest wyjątkowo trudne, wymaga bowiem dopasowania do siebie wielu różnorodnych elementów. Do najważniejszych należą oczywiście kolor ścian i sufitu, typ podłogi, obecność i rodzaj zastosowanych dywanów, meble, obrazy, lustra, a w przypadku sypialni także pościel.

To właśnie sypialnia stanowi często największy problem w trakcie aranżacji mieszkania. Przygotowując to pomieszczenie do użytku, należy wyposażyć je nie tylko we wszystkie potrzebne meble, ale także zestaw pościeli. To generuje kolejne problemy w trakcie aranżacji – jak dobrać pościel, aby pasowała do reszty pomieszczenia? Na jaki kolor, wzór lub deseń warto się zdecydować? Ponadto, na walory estetyczne ma także wpływ sam materiał użyty do wykonania pościeli. Ten sam wzór będzie inaczej się prezentował na pościeli flanelowej, inaczej na pościeli satynowej. Poniżej przedstawiamy garść porad skierowanych do osób, którym zależy na estetycznym i praktycznym doborze pościeli w trakcie aranżacji sypialni.

Pościel do sypialni rodziców i dzieci

Dokonując wyboru pościeli, należy wybrać taki wzór i barwę, która będzie pasowała do ogólnej atmosfery pomieszczenia. W przypadku sypialni, w której zastosowane kolory tworzą stosunkowo jednorodną paletę, warto sięgnąć po pościel w podobnym kolorze, lecz nieco jaśniejszym tonie. Szczególnie interesujący może okazać się fiolet, jeden z najchętniej wykorzystywanych obecnie kolorów w aranżacji sypialni, a także czerwień lub brąz. Ogólną zasadą jest, że wnętrze sypialni powinno dodawać zmysłowości panującej w niej atmosferze. Warto więc uwzględnić przede wszystkim intensywne, zmysłowe kolory oraz wyraziste i estetyczne, ale niezbyt przesadzone desenie. Pościel powinna dobrze komponować się z resztą obiektów w sypialni, nie powinna jednak nadmiernie angażować uwagi lub przyciągać wzroku.

Odmienne zasady obowiązują, gdy aranżujemy sypialnię nastolatka lub dziecka. W przypadku osób młodych – niezmiennie popularna jest pościel w kratę, o jednorodnej, wyrazistej barwie lub we wzory geometryczne. Takie rozwiązanie bardziej przypadnie do gustu dziecku niż estetyczne desenie kwiatowe stosowane w sypialni rodziców. W przypadku pokojów dzieci – warto zastanowić się nad zestawami, w których poszwa na kołdrę jest odmiennego koloru niż poszewki na poduszki, a mimo to elementy te dobrze się z razem komponują. Dzięki temu pokój dziecka nabierze życia, a łóżko stanie się na tyle estetyczne, że nie będzie potrzeby nakrywać go kocem lub narzutą w ciągu dnia.

Na koniec warto także zwrócić uwagę na materiał, z którego pościel jest wykonana. W przypadku sypialni rodziców polecamy skorzystać z satyny, jedwabiu lub atłasu. Równie dobrze może prezentować się pościel wykonana z bawełny dobrej jakości. W przypadku sypialni nastolatka, lepsze mogą okazać się flanela, len lub kora – materiały bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i odgniecenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here