Czy ceny energii wzrosną? Co należy wiedzieć przy wyborze dostawców?
Od jakiegoś czasu w mediach pojawiają się coraz częściej informacje o tym, że ceny energii mają w najbliższym czasie drastycznie wzrosnąć. Nie są to niestety plotki, a prawdziwe wiadomości, informujące nas o tym, że czekają nas podwyżki. I to niemałe. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, aby uniknąć tak drastycznych podwyżek? Podpowiemy w tym artykule.
Dlaczego ceny wzrosną?
Jest to spowodowane regulacjami prawnymi, które w najbliższym czasie wejdą do Polski. Polska jako członek Unii Europejskiej zgodziła się oczywiście postępować według przepisów, które zostaną przez nią wprowadzone. Od kilku lat wiedzieliśmy o tym, że jednym z priorytetów Unii jest stopniowe przechodzenie na tak zwane zielone źródła energii. Są to odnawialne źródła energii, takie które nie niszczą i nie wyczerpują naturalnych zasobów Ziemi. Jest to na przykład: energia słoneczna (ogniwa fotowoltaiczne), wiatrowa (turbiny wiatrowe), wodna (turbiny wodne), geotermalna (pompy ciepła) czy biomasy (spalarnie, biogazownie). Wszystkie one doskonale spełniają swoje funkcje, znacznie obniżając stopień zanieczyszczenia. Energia jądrowa jest na tyle kontrowersyjnym tematem, że nawet nie będziemy o niej tutaj wspominać. Ze względu na zaostrzenie przepisów unijnych, Polskę czekają olbrzymie kary. Dostawcy energii Warszawa mają zatem twardy orzech do zgryzienia. Energia jest nam potrzebna, z każdym rokiem zapotrzebowanie na nią rośnie. Jak zatem przekonać społeczeństwo do zakupienia usług właśnie od nas? Oto pytanie, jakie już od dawna zadają sobie dostawcy. Dopóki jednak nie ulegnie zmianie polityka naszego kraju, musimy przygotować się na coraz wyższe opłaty związane z emisją CO2.
Co przyniesie przyszłość?
Dostawcy energii Warszawa pilnie przyglądają się poczynaniom naszego rządu. Ostatnio doszło do spotkania Piotra Naimskiego, pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej ze szwedzkimi przedstawicielami szwedzkiego Ministerstwa Energii. Rozmawiali oni o planowaniu zbudowania gazociągu, który miałby dostarczać gaz do Polski z norweskiego szelfu. Dzięki temu mielibyśmy uniezależnić się od Rosji.
Poza tym nasz rząd zastanawia się nad ewentualną możliwością współpracy z Azerbejdżanem. Jak widać plany są. Dostawcy energii Warszawa muszą zatem chwilę poczekać, ale może się okazać, że jednak nie zostaną pozostawieni samopas.
Warto wspomnieć również o tym, że Polska prężnie działa na rynku handlu emisjami zanieczyszczeń. Dzięki temu zmniejszamy koszta produkcji zanieczyszczeń, a sektory publiczne mają szanse oszczędzać.
Działania rządu
Niedługo pod obrady rządu trafi projekt ustawy w sprawie rekompensat dla przemysłu energochłonnego. Chociaż szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii twierdzi, że nie jest to projekt reagujący bezpośrednio na wzrost cen, gdyż przygotowywany jest już od lat, jest to z pewnością najlepszy moment na wprowadzenie tego typu rozwiązań. Na ewentualnych zmianach zyska najprawdopodobniej rynek hutniczy, ale także cementowy, papierniczy, chemiczny i wydobywczy. Są to branże najbardziej obciążone kosztami energii. A należy pamiętać, że ulgi przyznane tym sektorom odbiją się także na nas – dzięki nim zapłacimy mniej. Oczywiście są to rozwiązania krótkotrwałe, ale przynajmniej dają nam nadzieję na przyszłość.
Podsumowując, warto śledzić sytuację na rynku energetycznym. Ta sytuacja dotyczy nas wszystkich. Dlatego wybierając dostawcę energii w Warszawie warto porównać dokładnie ich oferty i ceny. Dobrym pomysłem jest odwiedzenie strony optimalenergy.pl. Z ich pomocą z pewnością podejmiemy najlepszą decyzję.