Drewno w skandynawskim wnętrzu

Prostota, daleko idąca funkcjonalność i wykorzystanie naturalnych materiałów – to esencja styl skandynawskiego. Stonowane barwy i czyste formy sprawiają, że wnętrza inspirowane designem rodem z Danii czy Szwecji są harmonijne, a jednocześnie bardzo przytulne. Nic dziwnego, że do tego typu aranżacji tak doskonale pasuje drewno – szlachetne, naturalne i nieco surowe. Sprawdź, jak wykorzystać je w skandynawskim wnętrzu!

Aranżacje w stylu skandynawskim są jasne i przestronne. Ważną rolę odgrywa zapewnienie jak najlepszego dostępu naturalnego światła do poszczególnych pomieszczeń. Przestrzeń zostaje również optycznie powiększona dzięki jasnym barwom – bieli, szarościom, pastelowym odcieniom. Styl skandynawski jest jednocześnie bardzo minimalistyczny – we wnętrzach znajduje się niewiele mebli i dodatków, niemal wszystkie mają jednak użytkowe zastosowanie.

Istotną rolę pełnią również naturalne materiały: kamień, wiklina, bawełna, len, juta, wełna oraz – najważniejsze – drewno. Pojawia się nie tylko pod postacią prostych mebli, lecz także jako surowiec wykorzystywany do wykańczania wnętrza.

drewniane meble

Drewniana podłoga w stylu skandynawskim

Drewniana podłoga jest ciepła w dotyku, bezpieczna dla alergika i niezwykle szlachetna przez swoją czystą naturalność. We wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim sprawdzą się przede wszystkim deski w jasnych barwach, wyglądające jak najbardziej surowo. Mogą mieć widoczne sęki, przebarwienia czy niedoskonałości – dzięki temu będą prezentować się naturalnie i autentycznie. Na podłodze pięknie wygląda zwłaszcza drewno zabezpieczone olejem, który wnika głęboko w strukturę tworzywa, chroniąc je i podkreślając szlachetne piękno.

Ściany pokryte drewnem – skandynawska rustykalność

Drewno (lub materiał drewnopodobny) doskonale sprawdzi się również w formie wykończenia ściany. Nada wnętrzu nieco rustykalnego charakteru, a dzięki temu zbliży aranżację do podziwianej przez Skandynawów natury. Panele ścienne w kolorze surowego drewna wizualnie ocieplą przestrzeń, a dodatkowo zapewnią doskonałą izolację akustyczną i cieplną (połączą zatem rolę estetyczną i praktyczną, co jest tak charakterystyczne dla stylu skandynawskiego).

Drewno

Materiał przygotowany we współpracy z firmą Dobre Dla Domu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here