Duńskie meble – dlaczego zawojowały świat

Skandynawski styl to hit, który opanował świat już kilka lat temu i nadal nie chce odpuścić. Jeśli chodzi o architekturę wnętrz, dobieranie dodatków, mebli i innych elementów dekoracyjnych, Skandynawowie przodują w nadawaniu tempa. Ich wyjątkowy styl przyjął się i rozszerza na inne dziedziny życia. Nawet wesela w stylu boho, pełne kwiatów, drzew, bluszczu i liści to poniekąd spuścizna właśnie tego stylu. Jednym z jego najważniejszych elementów są duńskie meble. Co wyróżnia design zaproponowany przez Duńczyków? Dlaczego to właśnie ich sofy, fotele, dywany i dodatki zawojowały świat?

Hygge – sposób na życie

Duńczycy od wielu już lat przodują w rankingu najszczęśliwszych narodów świata. Poziom życia mieszkańców tego niewielkiego kraju jest niezwykle wysoki. Choć płacą ogromne podatki, a ceny czy to produktów żywnościowych, czy czegokolwiek innego, są wyższe niż średnio w Europie – wciąż nie odczuwają tego tak, jak mieszkańcy innych krajów. Dlaczego? Po części dlatego, że ich pensje są proporcjonalne większe niż Polaków, Węgrów czy Czechów. Ale także dlatego, że ich styl życia pozwala im na cieszenie się z tego, co mają. Ich kultura jest diametralnie inna niż polska. Choć na pierwszy rzut oka nie należą do najbardziej otwartych i zabawnych narodów, to jednak siła kryje się w czymś innym. Hygge, czyli niezwykle szerokie pojęcie, opisujące nastrój, ale odnoszący się także do wystroju mieszkania czy domu, to wynalazek właśnie Duńczyków. Czym charakteryzuje się hygge i jak zyskały na tym duńskie meble? Jest to uczucie komfortowe, ciepłe, pełne spokoju, które powstaje poprzez celebrację prostych rzeczy. Okrycie się kocem, wypicie kubka herbaty, czytanie ulubionej książki, a to wszystko przy kominku – oto prawdziwe hygge. Duńskie meble korzystają właśnie z tej prostoty.

Prostota i jakość wykonania

Duńskie meble  to przede wszystkim najwyższa jakość. Zarówno produktu jak i wykonania. Skóra, drewno, metale, tekstylia – jeśli już Duńczyk projektuje sofę, czy krzesło, zadba o najdrobniejsze szczegóły. Każda użyta nić, nit czy listewka musi pasować do reszty i być wytworzona jak najlepiej. Dzięki temu duńskie meble osiągają perfekcję wykonania, przetrwają lata i posłużą nawet kilku pokoleniom! A wszystko to zazwyczaj zostaje ujęte w prostą i nienachalna formę. Aby w pełni docenić piękno tego designu, należy dojrzeć. Nie znajdziemy tu niczego, co bije po oczach. Wręcz przeciwnie, meble i dodatki duńskie są zaprojektowane tak, aby wzajemnie ze sobą współgrać i poniekąd “oddawać” uwagę innym elementom, a nie ściągać ją na siebie. 

Ekologia przede wszystkim

Duńskie meble są projektowane i wykonywane tak, aby szanować wszystkich ludzi oraz całą przyrodę. Coraz częściej producenci i projektanci dbają o to, by materiały pochodziły ze zrównoważonych upraw, aby nie używano do ich produkcji drażniących substancji, groźnych farb i rozpuszczalników. Dodatkowo szanują pracę innych – nie pozwalają na wykorzystywanie nieletnich, dbają o przestrzeganie przepisów.

Gdzie znaleźć dobre duńskie meble? Choć stron i sklepów jest sporo, polecamy przyjrzeć się ofercie designzoo.pl. Wybór jest olbrzymi, a wszystkie produkty pochodzą od wiodących projektantów skandynawskich. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here