Higiena prania – dlaczego warto o nią zadbać?

Higiena prania wielu osobom kojarzy się pewnie z użyciem odpowiednich detergentów służących do prania. Okazuje się jednak, że termin „higiena prania” odnosi się do należytego traktowania i czyszczenia sprzętu, co warunkuje jego efektywne użytkowanie. Nieprawidłowe czyszczenie lub jego zupełne zaniechanie może doprowadzić do konieczności wymiany urządzenia. Jak należy dbać o pralkę i dlaczego jest to takie istotne?

Higiena prania – czym jest?

Higiena prania może być rozumiana na dwa sposoby – po pierwsze, jako bezpieczeństwo użytkowania sprzętu. Po drugie, jako eksploatowanie urządzenia zgodnie z zasadami higieny i jego odpowiednią konserwację. Jeśli mowa o bezpieczeństwie, przed rozpoczęciem korzystania z pralki zawsze warto zapoznać się z instrukcją – dotyczy to także przypadków, kiedy uruchomienie urządzenia wydaje się banalne. Warto pamiętać, że nieprawidłowe wykorzystywanie funkcji pralki może skutkować uszkodzeniem jej lub pranej odzieży. Co ważne, w przypadku większości sprzętów gwarancja nie obejmuje uszkodzeń spowodowanych nieprawidłowym użytkowaniem.

Warto wspomnieć także o pielęgnacji pralek. Wiele osób zapomina o konieczności czyszczenia bębna, sądząc, że jeśli ma on ciągły kontakt z wodą i detergentami, to wnętrze pozostaje permanentnie czyste. Nic bardziej mylnego – detergenty do prania, choć czasem reklamowane jako dobre dla pralki, nie służą do czyszczenia i konserwacji bębna. Warto na bieżąco dbać o stan techniczny wnętrza pralki, aby przez długi czas móc cieszyć się jej działaniem.

Wielu producentów wyposaża swoje urządzenia w specjalne programy służące do szybkiego czyszczenia wnętrza pralki. Taki program posiada np. pralka Samsung QuickDrive WW80M741NOA/EO. W przypadku tego modelu program czyszczący nazywa się Eco czyszczenie bębna+. WW80M741NOA pozostaje w niemalże pierwotnym stanie dzięki regularnemu usuwaniu resztek detergentu z bębna, szyby i membrany, a to wszystko bez użycia chemicznych środków czyszczących. Z tego względu ten program czyszczenia bębna jest przyjazny środowisku. Pralka Samsung QuickDrive WW80M741NOA/EO, a także inne z serii QuickDrive posiadają szereg programów i rozwiązań, które pozwalają uznać tę linię za proekologiczną. Czyszczenie wnętrza pralki zapobiega powstawaniu przykrych zapachów i rozwoju bakterii, co mogłoby negatywnie wpływać na jakość pranej odzieży. Co ciekawe, w przypadku pralek Samsung z systemem Eco czyszczenie bębna+ (to np. modele WW80M741NOA czy WW80M644OPW) program sam przypomina , kiedy nadejdzie czas na kolejne czyszczenie poprzez wyświetlenie danej ikony na panelu sterowania. Bęben wymaga czyszczenia średnio co 40 cykli prania.

Specjalny program do czyszczenia bębna posiadają także niektóre pralki marki LG. W tym przypadku proces jest trzyetapowy: najpierw uruchamia się pranie wstępne, następnie woda podgrzewana jest do 60 stopni, a prędkość obrotów bębna wzrasta, na końcu zaś odbywa się podwójne płukanie i wirowanie. Cały cykl trwa półtorej godziny. W przeciwieństwie do modelu WW80M644OPW, pralki LG nie posiadają funkcji automatycznego przypominania o konieczności wykonywania tego programu. Warto pamiętać, by zorganizować czyszczenie bębna co najmniej raz w miesiącu. Programy czyszczenia bębna posiadają także niektóre modele pralek marki Bosch, Electrolux i Indesit.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here