To pytanie pojawia się w głowie każdego, kto podjął decyzję o zatrudnieniu projektanta lub architekta wnętrz. Ceny są bardzo zróżnicowane, na ich wysokość wpływa kilka istotnych czynników. Dzisiaj postaramy się nieco bardziej przybliżyć Ci temat związany z kosztami przygotowania projektu. Ciekawy? Zapraszamy dalej!

Profesjonalna aranżacja?

Z tym dylematem najczęściej mają do czynienia osoby, które właśnie stały się właścicielami nowej nieruchomości, w której należy przeprowadzić prace wykończeniowe.
Mając na uwadze to aby mieszkanie wyglądało nie tylko ładnie ale było przede wszystkim funkcjonalne coraz częściej postanawiamy powierzyć kwestię aranżacji wnętrz odpowiedniemu specjaliście.
Zarówno projektanci jak i architekci cieszą się dużym powodzeniem, bowiem już co trzeci nabywca nieruchomości w stanie deweloperskim korzysta z ich usług.

Jakie koszty?

Zastanawiasz się ile zapłacisz? Niestety ale nie ma jednej stałej stawki. Całkowity koszt uzależniony jest m.in. od powierzchni projektowanego wnętrza, zakresu pracy architekta lub projektanta oraz od miejscowości. Najdrożej jest oczywiście w stolicy – jeśli mieszkasz w Warszawie musisz liczyć się z tym, że cena będzie droższa o 10-20 zł na jednym metrze kwadratowym. O tym jakie są dokładne stawki oraz jak w prosty sposób wyliczyć sobie przypuszczalny koszt wynajęcia architekta lub projektanta pisaliśmy w innych artykułach, które znajdziesz na naszej stronie. Zajrzyj tam koniecznie i zapoznaj się z ich ciekawą treścią!

Urządzając dom czy mieszkanie możesz poprosić o przygotowanie projektu tylko wybranego pomieszczenia, z którego aranżacją sam masz problem. Najczęściej takie pojedyncze projekty dotyczą  łazienki, kuchni i salonu. Takie rozwiązanie jest również dużo tańsze – w niektórych przypadkach nawet kilkunastokrotnie! Za projekt kuchni i łazienki należy z reguły zapłacić ok.600-700 zł, podobnie jest z sypialnią i pokojami gościnnymi, najtaniej bo 350-400 zł wydasz na plan przedpokoju a najdrożej na salon – tutaj cena waha się w granicach 850-1000 zł.

Rodzaje projektów

Wyróżnić możemy dwa rodzaje projektów aranżacji wnętrz. Są to projekty indywidualne oraz już gotowe. Czym się różnią? Oczywiście ceną ale nie tylko… Teraz postaramy się omówić pokrótce każdy z nich zaczynając od tego drugiego rodzaju.
Projekty gotowe charakteryzują się zaaranżowaniem wnętrza na określony styl. W tym wypadku to pomieszczenie oraz Ty musisz dopasować się do wybranego stylu wnętrzarskiego. Jeżeli nie przywiązujesz większej wagi do wystroju a podoba Ci się wszystko w stylu skandynawskim czy loftowym to projektant mając dokładne wymiary danego pomieszczenia, przygotuje projekt pod wybrany styl. Koszt takiego projektu to 60-70 zł za każdy jeden metr kwadratowy.
Projekt indywidualny to najlepszy wybór dla tych, którzy mają w głowie pomysł na urządzenie swojego mieszkania, wiedzą czego chcą i jaki charakter ma mieć dane pomieszczenie. Tutaj istotną rolą jest stała współpraca pomiędzy klientem a architektem lub projektantem. Każdy szczegół i zmiana omawiana jest wspólnie. Niestety ta opcja jest dużo droższa koszt takiego projektu to wydatek ok. 150 zł za jeden metr kwadratowy.
Co więcej projekt indywidualny rozszerzony jest o wersję “premium”. Ta wyżej przedstawiona to opcja “standard”. Czym się różnią? Opcja premium poszerzona jest o zakupy oraz dostarczenie poszczególnych mebli i akcesoriów przez projektanta. Tak więc za niewielką dopłatą mogą ominąć Cię problemy związane z zakupami…

Zleć zadanie firmie!

Przygotowanie projektu wnętrz możesz zlecić również odpowiedniej firmie. Obecnie “biur projektowych” z miesiąca na miesiąc przybywa i choć kuszą swoją atrakcyjną ofertą korzystają z nich tylko nieliczni. Dlaczego? Chodzi tutaj oczywiście o cenę, która jest dwukrotnie wyższa niż w przypadku samodzielnego architekta lub projektanta. Dla przykładu za kompleksowy projekt kuchni o powierzchni do 15 m2 wraz z wizualizacją 3D zapłacisz ponad 4000 zł, gdzie architekt weźmie połowę tej ceny.

Koszt zaprojektowania wnętrz w całym mieszkaniu to nierzadko wydatek rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy. Przemyśl tę kwestię zanim postarasz się o kredyt hipoteczny, jeżeli chcesz aby wnętrza były nowoczesne i funkcjonalne pomoc specjalisty może być nieoceniona. Do planowanej kwoty kredytu dodaj prawdopodobną cenę usługi architekta – wtedy bez problemu, nie martwiąc się o to czy na wszystko wystarczy Ci pieniędzy podejmiesz najkorzystniejszą decyzję. Pamiętaj, że mieszkanie jest Twoją inwestycją w przyszłość. Funkcjonalne wnętrza pozostaną z Tobą na długie lata, przez co Ty nie prędko pomyślisz o jakichkolwiek pracach remontowych!

Osoby, które mają problem z mało-praktyczną łazienką i kuchnią również zachęcamy do zainwestowania w projektanta. W sytuacji kiedy wiesz, że urządzenie kuchni według Twoich preferencji kiepsko się sprawdziło, to przed przeprowadzeniem planowanego remontu koniecznie zasięgnij opinii specjalisty. Z jego pomocą nawet najmniejsza kuchnia stanie się pomieszczeniem niezwykle funkcjonalnym, ułatwiającym codzienne wykonywanie obowiązków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here