Interesujesz się projektowaniem wnętrz a może po prostu chciałbyś zaprojektować nowy wystrój swojego salonu? Nie musisz od razu szukać specjalisty, zamiast wydawać kilkaset złotych na fachową poradę, weź sprawy w swoje ręce. Jak to zrobić? Dowiesz się w dalszej części artykułu – zapraszamy!

Zrób to sam!

Większości z nas, projektowanie wnętrz mylnie kojarzy się z pracą tylko dla osób uzdolnionych artystycznie.
Kupiłeś nowe mieszkanie lub chcesz odświeżyć wygląd tego starego, więc w związku z tym, że wydaje Ci się, że nie masz odpowiedniego wyczucia stylu ani odpowiedniej wiedzy postanawiasz skorzystać z porady profesjonalnego projektanta wnętrz.
Dobrze ale zastanów się czy to konieczne. Za tę usługę jak za każdą inną należy zapłacić, w tym wypadku pieniądze są nie małe, bo za zaprojektowanie np. małej kuchni przyjdzie Ci wydać ok. 600 zł. Oczywiście jest to cena sugerowana, stawki różnią się od siebie pod względem miejscowości oraz zakresu pracy projektanta.
Jesteś zainteresowany? Ten temat został już przez nas szerzej opisany w oddzielnym artykule zachęcamy do zapoznania się z nim – znajdziesz tam wiele ciekawych informacji a także bez problemu wyliczysz sobie przybliżony całkowity koszt zaprojektowania mieszkania lub domu.

Bądź kreatywny!

Praca projektanta bardzo często mylona jest z pracą architekta o czym pisaliśmy już nie raz. Różnica jest jednak taka, że o ile architekta nie uda Ci się zastąpić (lub będzie bardzo ciężko) to w roli projektanta odnajdziesz się bez problemu. Dodatkowo jeżeli dokładnie wiesz czego chcesz, masz określony swój ulubiony styl wnętrzarski a w Twojej głowie już pojawiła się wizja tego jak ma wyglądać pokój po metamorfozie to z całym zadaniem uporasz się dosłownie w kilka minut. Co więcej może odkryjesz nowe hobby i idąc za ciosem odmienisz wygląd reszty pomieszczeń…

Krok pierwszy

Głównym celem stworzenia projektu jest przygotowanie planu odzwierciedlającego rozstaw mebli, w taki sposób by pokój był funkcjonalny, następny w kolejności jest wybór kolorów na ścianach, oświetlenia, tekstyliów i dodatków.

Samodzielnie taki projekt możesz przygotować na dwa sposoby – korzystając z bloku o dużym formacie, przyrządów do mierzenia i kolorowych pisaków a dla osób mniej utalentowanych powstały tysiące darmowych programów do projektowania online. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę google “program do projektowania wnętrz”. Jedne wyposażone są w dosyć podstawowe funkcje a drugie  nieco bardziej rozbudowane. Obsługa jest banalnie prosta więc jesteśmy pewni, że nawet jeżeli to twój pierwszy raz, to poradzisz sobie z tym bez problemu. 

Co więcej aranżację pokoju obejrzysz w 3D, taka wirtualna przechadzka po nowo urządzonym salonie z pewnością ułatwi Ci podjęcie ostatecznej decyzji! Dosyć popularne są programy stworzone przez sieci sklepów z wyposażeniem i artykułami do wnętrz. Tam oprócz przykładowych układów pomieszczenia, zrobić możesz także wirtualne zakupy. W ten sposób “kupione” meble możesz ustawiać na różne sposoby do czasu kiedy nie uznasz, że to właśnie ten rozkład jest tym stworzonym dla Ciebie i Twoich potrzeb.

Jesteś ciekawy jak to wygląda od kuchni?

Jeżeli znajdziesz stronę z programem, która odpowiada Twoim oczekiwaniom, należy taki program wówczas pobrać i zainstalować go na komputerze. (Uwaga! Nie wszystkie programy są darmowe – niektóre z nich wymagają uiszczenia pewnej kwoty zapłaty!)
Niezbędne do wykonania takiego projektu będą dokładne wymiary pokoju z uwzględnieniem okien oraz drzwi – bez tego ciężko będzie o idealny plan… Jeżeli nie znasz dokładnych wymiarów powierzchni, nic nie szkodzi. Przygotuj sobie kartkę i długopis, weź do ręki metrówkę i zacznij wszystko dokładnie mierzyć. Weź pod uwagę wysokość i szerokość ścian, drzwi, okien, parapetów i innych ewentualnych wnęk.
Następnie te dane należy wpisać w odpowiednim miejscu, po zatwierdzeniu na ekranie komputera pojawi się dokładny zarys pokoju.

Od tej pory zaczyna się prawdziwa zabawa. Możesz zmieniać kolory ścian, materiał z jakich wykonana jest podłoga, drzwi itp. Chcesz aby pokój wydawał się na przestrzenny? Pamiętaj aby ściany i podłogi były w jasnych odcieniach – nie od dziś wiadomo, że tego rodzaju kolory optycznie powiększają przestrzeń.

Następnie pozostaje już tylko odpowiedni dobór mebli pod względem modelu i koloru a także niektórych dodatków. Ustawiaj i przestawiaj, wypróbuj różne kombinacje – sprawdź, w którym miejscu należy postawić sofę a gdzie komodę tak aby pokój w dalszym ciągu był funkcjonalny.

Widzisz, w ten prosty sposób, samodzielnie stworzyłeś projekt swojego nowego pokoju. Nie dość, że dobrze się przy tym bawiłeś to na dodatek, nic Cię to nie kosztowało. Możesz przygotować kilka takich projektów z różnymi ustawianiami i wykończeniem, wydrukować je a potem na spokojnie przy filiżance kawy wybrać opcję tę najbardziej praktyczną.Teraz, kiedy wiesz już jaki aranż będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, możesz w końcu udać się na zakupy aby dobrze spożytkować zaoszczędzone na zatrudnieniu profesjonalnego projektanta pieniążki!

[Głosów:6    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here