Kocioł kondensacyjny w domu o dużej powierzchni

Zarówno technologia kotłów gazowych, jak i sposoby budowania domów zmieniają się z roku na rok. Budując nowy dom, warto wybrać kocioł gazowy, który zapewni jak najwyższy komfort, a modernizując dom – kocioł przystosowany do współdziałania z już istniejącą instalacją. Wraz z ekspertem marki Vaillant postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak dobrać kocioł gazowy na podstawie powierzchni budowli, oraz podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając kocioł do budynków nowego i modernizowanego.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym różni się kocioł dwufunkcyjny od jednofunkcyjnego,
  • jak dobrać moc kotła do powierzchni budynku,
  • jaki kocioł wybrać do nowego budynku, a jaki do modernizowanego.

Wybór pieca kondensacyjnego to ważna inwestycja, którą powinniśmy dokładnie rozważyć. W tym tekście podpowiadamy, jakie kryteria wziąć pod uwagę, wybierając urządzenie tego typu.  

Kocioł dwufunkcyjny a kocioł jednofunkcyjny – jaka jest między nimi różnica?

Kocioł dwufunkcyjny, jak sama nazwa wskazuje, realizuje dwie funkcje, a mianowicie podgrzewa wodę do centralnego ogrzewania oraz przygotowuje ciepłą wodę użytkową. Ten kompaktowy kocioł o stosunkowo dużej mocy – najczęściej od 24 do 35 kW – na pierwszy rzut oka wydaje się idealnym rozwiązaniem. Rzeczywiście może takim być, ale do małych mieszkań, w których nie mamy miejsca na kocioł z zasobnikiem. Kotły dwufunkcyjne podgrzewają wodę przepływowo, dlatego mają ograniczoną wydajność, która dla dużej rodziny może się okazać zbyt mała. Dodatkowo kocioł ten będzie uruchamiał się zdecydowanie częściej, tzn. za każdym razem, gdy odkręcimy ciepłą wodę. Jeśli dom jest duży, a punkt czerpalny oddalony od kotła – na ciepła wodę będziemy musieli trochę poczekać. Mimo to kocioł dwufunkcyjny jest świetnym rozwiązaniem, jeśli nie mamy oddzielnego pomieszczenia na kotłownię i jesteśmy zmuszeni zamontować urządzenie w kuchni lub łazience.

Najlepszym rozwiązaniem dla domów wolnostojących jest kocioł jednofunkcyjny. Pomimo mylącej nazwy urządzenia te zarówno grzeją wodę, jak i zasilają instalację CO. W tym przypadku jedna funkcja, czyli zasilanie CO, realizowana jest w środku kotła, natomiast do przygotowywania ciepłej wody kocioł wykorzystuje dodatkowy zasobnik. Rozwiązanie to idealnie sprawdza się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i dużych blokach, ponieważ zapewnia optymalną pracę kotła, co wpływa na jego żywotność. Także komfort ciepłej wody jest na wyższym poziomie, co pozwala na pewność, że kocioł gazowy z zasobnikiem zagwarantuje ciepłą wodę dla wszystkich użytkowników. Minusem tego rozwiązania jest przestrzeń wymagana do montażu. Oprócz miejsca na kocioł musimy bowiem znaleźć także miejsce na zasobnik. Firma Vaillant posiada w swojej ofercie również kotły kompaktowe z wbudowanym zasobnikiem, które przedstawimy niżej.

Jak dobrać odpowiednią moc kotła gazowego kondensacyjnego?

W przypadku nowego budynku spełniającego aktualne warunki techniczne możemy przyjąć zapotrzebowanie na moc grzewczą na poziomie 50 W/m2. Tak więc dla budynku o powierzchni 200 m2 (200 × 50 = 10 000) zapotrzebowanie będzie równe 10 kW. Takiej też mocy kotła potrzebujemy na cele CO. Dodatkowo należy uwzględnić ciepłą wodę, szczególnie w kotłach dwufunkcyjnych, w których woda podgrzewana jest przepływowo. Najczęściej kotły te maja większą moc: aby podgrzać ciepłą wodę w krótkim czasie, potrzebujemy jej dużo więcej. W kotłach jednofunkcyjnych ciepła woda jest podgrzewana w priorytecie, tzn, jeśli w zasobniku spadnie temperatura, to cała moc kotła kierowana jest na zasobnik, tak aby jak najszybciej podgrzać wodę.

W budynkach modernizowanych wartości te będą nieco większe, zależnie od jakości wykonania budynku oraz materiałów wykorzystanych do termomodernizacji. Jeśli wymieniamy kocioł gazowy na nowy, a w budynku nie zaszły żadne zmiany, to możemy przyjąć moc taką, jaką miał poprzedni kocioł. Wartość zapotrzebowania na moc w budynkach modernizowanych możemy również oszacować na podstawie zużycia opału podczas jednego sezonu grzewczego. Budynki energooszczędne będą miały mniejsze zużycie opału i w nich potrzebny będzie mniejszy kocioł. W budynkach modernizowanych przyjmuje się od 60 do 200 W/m2. Rozpiętość zapotrzebowania jest dość duża, dlatego przed zakupem urządzenia warto skonsultować się z instalatorem lub ekspertem technicznym, który ma duże doświadczenie i będzie mógł je oszacować podczas audytu. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania charakterystyki energetycznej, która pozwoli dokładnie określić, jaka moc kotła jest potrzebna.

Budynek nowy a modernizowany – jaki kocioł kondensacyjny wybrać?

Do budynków nowych o większej powierzchni zalecamy wiszące kotły kondensacyjne jednofunkcyjne, które w prosty sposób można zabudować, lub kompaktowe kotły ecoCOMPACT. Wysoka wydajność ciepłej wody w kotłach ecoCOMPACT jest ważnym kryterium przy wyborze kotła. Dzięki zasobnikowi ładowanemu warstwowo zapewnia oszczędne zużycie gazu, a kompaktowy design umożliwia montaż na niewielkiej przestrzeni. Ciekawym rozwiązaniem jest również kocioł ecoTEC exclusive, który wyróżnia się przede wszystkim szerokim zakresem regulacji mocy palnika (już od 2,8 do 27 kW). Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie, które charakteryzuje się niskimi stratami ciepła, ale wysokim zapotrzebowaniem na ciepłą wodę. Szeroki zakres modulacji mocy kotła pozwala na płynną pracę palnika z bardzo niską mocą na potrzeby ogrzewania budynku, a jednocześnie daje możliwość szybkiego przejścia w tryb podgrzewania wody i zapewnienia wysokiego komfortu dzięki wysokiej mocy maksymalnej.

Do współpracy z instalacją modernizowaną szczególnie polecanym rozwiązaniem jest kocioł stojący VKK ecoVIT/5, np. VKK 186 lub 256, w zestawie z pojemnościowym podgrzewaczem wody VIH R. Specjalna konstrukcja wymiennika ciepła kotła ecoVIT i duża przestrzeń przepływu wody sprawiają, że jest on odporny na oddziaływanie zanieczyszczeń napływających z instalacji. Oczywiście nie oznacza to, że nie powinniśmy dbać o jakość wody i rezygnować ze stosowania filtrów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nawet najlepszy filtr nie wychwytuje wszystkich zanieczyszczeń występujących w modernizowanej instalacji. W porównaniu z innymi konstrukcjami kotłów model VKK ecoVIT cechuje się znacznie wyższą odpornością na zanieczyszczenia, a przez to – dłuższą żywotnością.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here