Jak dobrać najlepszą belkę stropową do funkcjonalności budowanej konstrukcji

Strop to jedno z najważniejszych elementów oddzielających kondygnacje od siebie. Zapewnia utrzymanie stabilność, równomierne rozprowadzanie naprężeń. Musi utrzymać ciężar zarówno samej konstrukcji jak i umeblowania oraz domowników. Elementem bez którego strop straciłby swoją funkcjonalność są belki stropowe. Najpopularniejszą z nich jest belka stropowa teriva. Jest to jedynie bardzo mały wycinek z całej palety belek stropowych dostępnych na rynku. Na jakie parametry zwracać szczególną uwagę przy ich wyborze? Czy można jednoznacznie stwierdzić, że któreś rozwiązanie jest bezwzględnie lepsze od innych?

Belki stropowe drewniane

Rozwiązanie, które towarzyszy człowiekowi najdłużej. Najbardziej tradycyjne wykonuje się z drewna litego, choć znajdziemy na rynku również ciekawe modele belek z drewna klejonego. Przy zdecydowaniu się na takie rozwiązanie konstrukcyjne bardzo ważne jest utrzymanie w nich wilgotności na poziomie nie większym niż 18-23 procent w zależności od tego czy belka jest chroniona przed dodatkowym zawilgoceniem czy jest wystawiona na działanie czynników zewnętrznych. Belka stropowa o większej wilgotności będzie idealnym siedliskiem do rozwoju min. grzybów, lecz zagrożeniem dla wygody i bezpieczeństwa będą stanowiły również belki nadmiernie wysuszone. Takie belki mają większą skłonność do pęcznienia, co prowadzi do ich deformacji wpływających na resztę konstrukcji. Dobrze zakonserwowane belki nie tylko posłużą swoją funkcjonalnością przez długie lata, ale także mogą stanowić świetny element dekoracyjny, w przypadku gdy decydujemy się ich dodatkowo nie osłaniać. Takie rozwiązanie podkreśli tradycyjny charakter budynku.

Belki stropowe betonowe

Można odnieść wrażenie, że beton leje się dzisiaj wszędzie. Jego uniwersalność i łatwość w użytkowaniu pozwala znaleźć mu zastosowanie również w przypadku tworzenia belek stropowych. Jednym z takich przykładów są belki gęstożebrowe Teriva, dostępne między innymi w sklepie PEKABET – https://pekabet.pl/. Składają się z dwóch podstawowych elementów konstrukcyjnych: stopki i kratownicy, którą zalewa się od góry nadbetonem. Ich bardzo dużym atutem jest zapewnienie większej izolacji akustycznej oraz odporność na ogień. Mogą być one również prefabrykowane, co znacznie przyspiesza proces budowy.

Belki stropowe stalowe

Konstrukcja oparta na belkach stalowych jest niezwykle wytrzymała nawet na bardzo duże obciążenia. Jednak ich wysoka cena jak i specyficzny wygląd powodują to, że częściej znaleźć je można w budowlach przemysłowych niż mieszkaniowych. Ponadto dużym ich minusem jest także bardzo słaba izolacja akustyczna i termiczna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here