Jak dobrać samozamykacz do drzwi?

0
1065

Dobór odpowiedniego samozamykacza pozwala na odpowiednie zabezpieczenie posesji, a także klatki schodowej. Jedne działają szybciej, inne wolniej. Jednak ich praca powinna być zoptymalizowana do posiadanych drzwi. Pod uwagę bierze się wiele składników, które pozwalają cieszyć się z pracy urządzenie przez wiele lat, bez konieczności napraw. Jak zatem wybrać odpowiedni samozamykacz?

Dobór samozamykaczy do drzwi

Samozamykacze do drzwi mają pełnić konkretną funkcję. Dzięki ich pracy skrzydła mogą być stale domknięte, przez co nie ucieka także ciepło z pomieszczenia. Jednak, aby spełniały one należycie swoje zadanie, trzeba je dopasować indywidualne do posiadanych drzwi. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć trzy główne czynniki:

  • miejsce montażu drzwi
  • waga skrzydła
  • szerokość skrzydła

Samozamykacze powinny być także odpowiednio dostosowane do materiału, z jakiego zostały wykonane drzwi. Ze względów estetycznych do skrzydeł szklanych dobierane są systemy podłogowe. Ma to ogromne znaczenie dla osób, które cenią sobie nienaganny wygląd pomieszczeń.

Plusem samozamykaczy jest możliwość ich doboru zarówno do drzwi jedno, jak i dwuskrzydłowych. Ponadto w ofertach producentów jest możliwość zakupienia systemów specjalnie przeznaczonych do drzwi przesuwnych oraz furtek.

Jakie są najważniejsze parametry samozamykaczy?

Największym zainteresowaniem cieszą się samozamykacze mechaniczno-hydrauliczne. Oczywiście można skorzystać z modeli sprężynowych, które są nieco tańsze. Jednak te pierwsze zapewniają większą niezawodność i sprawność działania.

Do najdroższych należą samozamykacze hydrauliczne, ale nie są one powszechnie stosowane. Raczej jest to rozwiązanie bardziej profesjonalne. Do innych ważnych parametrów można zaliczyć:

  • siłę zamykania drzwi
  • prędkość domykania drzwi
  • szybkość zamykania drzwi
  • maksymalne otwarcie skrzydła
  • blokada otwarcia
  • opóźnienie zamykania
  • ochronę przeciwpożarową

Aby móc wybrać odpowiedni samozamykacz niezbędne zatem jest przejrzenie charakterystyki każdego modelu. Powinien on być maksymalnie dostosowany do naszych wymagań. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że im więcej będzie dodatków w systemie, tym droższy on będzie.

Dlatego też nie powinno się patrzeć na cenę, a na możliwości i funkcjonalność. Tańsze modele mogą nie być w stanie sprostać wymaganiom lub być po prostu mniej wytrzymałe. Wiązać się to będzie z częstym ich serwisowaniem lub kupnem nowego samozamykacza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here