Schody jak marzenie

W domach, mieszkaniach, firmach, miejscach użyteczności publicznej i oczywiście sklepach pojawiają się schody, które są nie tylko użyteczne, ale również sprawiają, że wnętrze nabiera nowoczesnego charakteru. Efekt ten jest uzyskiwany dzięki wykorzystaniu konkretnych niebanalnych materiałów lub też w sposób bardziej klasyczny, jeśli zdecydujemy się na przykład na wykorzystanie drewna. Dylemat, jakie schody wybrać, pojawia się przed każdym inwestorem, ponieważ ten funkcjonalny element łączący dwa poziomy jest również niezwykle istotną dominantą stylistyczną i będzie towarzyszyć nam przez wiele lat.

Spójrz w projekt

W większości wypadków już sam projekt domu czy mieszkania narzuca i miejsce, w którym schody będą i w jakiś sposób także ich rodzaj oraz kształt. Jeśli chodzi o styl i wybór konkretnych materiałów, to wiele zależeć będzie już od nas. Warto przy planowaniu wziąć pod uwagę nie tylko modę na konkretne  schody wewnętrzne, ale również praktyczny wymiar oraz oczywiście bezpieczeństwo. Stopnie i balustrady nie tylko mają się pięknie prezentować, ale mają być wygodne, bo w wielu wypadkach może się okazać, że będziemy je przemierzać kilkadziesiąt razy dziennie. Oczywiście same schody to bardzo ważny element dekoracyjny, a przestrzeń pod nimi też można świetnie zagospodarować.

Komunikacyjne ułatwienia

Najczęściej schody wewnętrzne w domach i mieszkaniach dzielą przestrzeń mieszkalną na strefę dzienną, w której się spędza czas, w której spożywa się posiłki, przyjmuje gości oraz tę bardziej prywatną, w której najczęściej znajdują się sypialnie. Taki układ jest bardzo wygodny i pozwala czuć się w domu swobodnie. Poza tym ten podział sprawia, że nie chodzimy często po schodach. Choć to oczywiście tylko teoria.

Wykończenie schodów to nie tylko materiały i konkretny styl. Faktem jest jednak, że niewątpliwie właśnie stopnie i balustrady wpływać będą na klimat we wnętrzach. Taka konstrukcja to również czysta matematyka, która jest związana z wysokością i szerokością całej konstrukcji i kolejnych stopni. Te są warunkowane nie tylko świetnym wyglądem i naszymi oczekiwaniami, ale również obowiązującymi przepisami. Nad samym wykończeniem oraz układem powinniśmy się zastanowić także wtedy, gdy mieszkają z nami dzieci lub osoby starsze. Dla nich kilka schodków to jest wysiłek i utrudnienie w poruszaniu się.

Jakie schody zamówić?

Nie ma idealnych schodów, choć są oczywiście konstrukcje, które zachwycają i przykuwają uwagę. Wyjątkowymi realizacjami na przykład może pochwalić się firma Stalmar z Warszawy. To nowoczesne propozycje do przestrzeni mieszkalnych i użytkowych, które łączą stal, szkło, drewno, kamień i różnego rodzaju tworzywa. Tu nowoczesność świetnie czerpie z najlepszych tradycji, a efekcie uzyskuje się lekkie i wytrzymałe konstrukcje, które są swoistą ozdobą każdego wnętrza. Na zamontowanie schodów potrzebujemy dużo miejsca i są one bardzo wymagające i dlatego właśnie warto skorzystać z pomocy specjalistów przy planowaniu inwestycji. Na dole i na górze schodów musi być pozostawiona wolna przestrzeń, a często również wykonuje się spocznik lub zabieg, które ułatwiają komunikację i wchodzenie oraz schodzenie. Powodzeniem cieszą się schody jednobiegowe, choć w zależności od układu pomieszczeń spotkamy również modele dwubiegowe, a nawet spiralne. Poza samymi schodami niezwykle ważne będą balustrady, które ułatwiają poruszanie się i zapewniają bezpieczeństwo, ale również są ciekawym elementem aranżacyjnym i bardzo mocno wpływają na styl całej konstrukcji. W uzyskaniu spektakularnego efektu pomogą również takie atrybuty jak szklane tafle czy stalowe elementy. Sprawią one, że całość będzie prezentować się niezwykle lekko i nowocześnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here