Wykonanie lub odnowienie elewacji. Kilka cennych porad

W przypadku absolutnie wszystkich spraw związanych z remontem oraz budową nowego budynku, na początku niezbędnym czynnikiem jest zgromadzenie odpowiedniej wiedzy.

Nie inaczej jest w przypadku wykonania lub odnowienia elewacji. Niezmiernie istotną kwestią w tym przypadku okazuje się lokalizacja budynku, to czy znajduje się on w pobliżu zbiornika wodnego lub pól uprawnych może okazać się kluczowe, jeżeli chodzi o trwałość elewacji.

Otoczenia, które powoduje duże narażenia na zabrudzenia czy zwilgocenia powinny zmobilizować nas do zakupu farby silikonowej bądź nanosilikonowej. Powyższe produkty w dużym stopniu pomogą nam zabezpieczyć fasadę budynku przed zabrudzeniami lub wnikaniem wilgoci. Dla osób przykładających sporą uwagę do trwałości koloru, najlepszym wyborem będą farby akrylowe oraz farby elastyczne, zwiększające trwałość barwy.

Zanim jednak przejdziemy do renowacji elewacji, należy zapoznać się z rodzajami farby i tynku nakładanymi już wcześniej na ścianę. Po odpowiednim przygotowaniu podłoża, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup farba fasadowej nanosilikonowej z efektem perlenia. Jej obniżona nasiąkliwość skutecznie zmniejsza tendencję ściany do wnikania wody. Aby uniknąć wszelkiego rodzaju problemów z nakładaniem warstw, powinniśmy podczas zakupów odpowiednich produktów szukać w ich opisach wzmianek o odpowiedniej elastyczności oraz przyczepności międzywarstwowej.

Dużym zagrożeniem dla elewacji jest efekt tzw. „zielonej ściany”, która powstaje najczęściej na skutek nieprawidłowego wykonania elewacji z niskiej jakości materiału. Nie mniej jednak najbardziej na problem „zielonej ściany” narażone są budynku usytuowane w bliskiej odległości od drzew, zbiorników wodnych oraz krzewów. W skutecznym przeciwdziałaniu tego zjawiska pomogą produkty chroniące powłokę przed rozwojem mikroorganizmów. Zwracajmy dużą uwagę na farby wykorzystujące substancję czynne, tzw. mikrokapsułki, które skutecznie chronią powierzchnie przed niepotrzebnym wymywaniem warstwy nałożonej na powierzchnię.

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku nowoprojektowanych budynków bardzo dobrym wyborem są zestawy farby podkładowej z dodatkami chroniącymi powłokę oraz tynki biohydrofobowe o strukturze „baranka”, wzbogacone dodatkami silikonowymi.

Nic nie jest dane raz na zawsze, a nałożona elewacja nie będzie długowieczna sama przez się. W tym przypadku pielęgnacja może okazać się zbawienna w skutkach, a przede wszystkim pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych wydatków. Pamiętajmy, że przynajmniej raz na pięć lat powinniśmy czyścić ściany za pomocą wody z dodatkiem profesjonalnych środków dedykowanych do mycia elewacji. Liczy się również ciągła obserwacja, powinniśmy raz na jakiś czas zwracać uwagę czy nie pojawiają się rysy oraz pęknięcia, świadczące o tym, że coś niedobrego dzieje się z elewacją.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here