Jak odnowić stare meble drewniane, aby jeszcze przez długi czas cieszyć się ich naturalnym pięknem?

Meble drewniane są niezwykle wytrzymałe, solidne oraz odporne na wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne, co sprawia, że są jedną z najlepszych inwestycji do Twojego domu. Jednak jak wszystko inne, po pewnym czasie widoczne będą na nich ślady użytkowania, takie jak zarysowania czy ubicia – szczególnie zagrożone są meble kuchenne, na których wykonujemy codziennie wiele czynności. Nie jest to od razu powód do ich wyrzucenia i kupowania nowych modeli. Wiele osób zastanawia się, jak odnowić stare meble drewniane. Wystarczy odświeżyć ich powierzchnię z wykorzystaniem zwykłych narzędzi. Można to zrobić w łatwy i szybki sposób w zaciszu swojego domu. Zatem jak odnowić meble kuchenne wykonane z drewna?

Przygotowania do renowacji mebli drewnianych

Jak odnowić stare meble drewniane? Najważniejszy jest efekt, jaki chcemy uzyskać. Możemy bowiem odświeżyć ich powierzchnię, zaimpregnować, a następnie pomalować na taki sam kolor i w taki sam sposób jakie są obecnie. Możemy również skorzystać z okazji i całkowicie zmienić ich wygląd, zmieniając ich kolor, pozostawiając naturalną barwę i eksponując rysunek słojów czy też wystylizować je na celowo postarzane (modny obecnie styl vintage). Od tego więc, jaki efekt chcemy uzyskać, będzie zależało to, co będziemy musieli kupić. Mogą być nam potrzebne oleje, lakiery i lakierobejce, jeśli zależy nam na naturalnym odcieniu drewna lub farby, jeśli chcemy uzyskać konkretny kolor.

Zastanawiając się, jak odnowić meble kuchenne, możemy również zdecydować się na dość nietypowy kolor, taki jak miętowa zieleń, błękit czy pudrowy róż – wtedy potrzebne będą nam lakierobejce, które nadadzą meblom dany kolor, nie zamaskują jednak jego słojów. Oprócz tego będziemy również potrzebowali papieru ściernego o drobnych i grubych ziarnach, a także folię, aby zabezpieczyć podłogę w naszym domu.

Jak odnowić stare meble drewniane w kuchni?

Pierwszym krokiem będzie ściągnięcie poszczególnych szafek i dokładne oczyszczenie ich powierzchni za pomocą szmatki nasączonej preparatem do pielęgnacji drewna i odkurzaczem, jeśli zachodzi taka konieczność. Następnie musimy usunąć warstwę wierzchnią, czyli wszystkie lakiery i farby. W tym celu należy zeszlifować ich powierzchnię za pomocą papieru ściernego gruboziarnistego – powinny to być zdecydowane, ale ostrożne ruchy, aby nie uszkodzić zbytnio drewna pod spodem.

Gdy cała powierzchnia mebla będzie równomiernie zeszlifowana, musimy wygładzić jego powierzchnię papierem ściernym o drobnych ziarnach, a następnie dobrze odkurzyć z całego pyłu. Jeśli wybrałeś już sposób na to, jak odnowić meble kuchenne, następnym krokiem będzie pomalowanie ich powierzchni wybraną przez nas farbą lub lakierobejcą tyle razy, ile chemy. Gdy meble dokładnie wyschną, można ponownie zamontować je w swojej kuchni. Później można jeszcze dodatkowo przetrzeć ich powierzchnię lekko wilgotną ściereczką z płynem impregnującym do drewna. Czynność można powtarzać od czasu do czasu – odświeży to ich wygląd i sprawi, że przez wiele lat będą się pięknie prezentowały.

Dowiedz się również jak dekoracyjnie postarzyć drewno: https://polanomeble.pl/jmsblog/blog/35_dekoracyjne-postarzanie-drewna.html

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here