Co warto wiedzieć o fotowoltaice?

Fotowoltaika jest obecnie bardzo modnym tematem, obecnym w różnych mediach. Obserwując nasze ulice możemy zauważyć, że coraz więcej osób decyduje się na instalacje fotowoltaiczne.

Czym są instalacje fotowoltaiczne?

Instalacje fotowoltaiczne najprościej mówiąc służą nam do tego, aby móc pozyskiwać darmową i ekologiczną energię elektryczną ze słońca. Wiążą się one z dość dużą inwestycją finansową, jednak jej koszt zwraca się już po kilku latach i można cieszyć się z dużo niższych rachunków za prąd.

Jak rozliczamy się z dostawcą prądu, gdy mamy instalację fotowoltaiczną?

Osoby, pragnące założyć taką instalacje muszą być świadome, że nie ma możliwości zarabiania na sprzedaży prądu posiadając instalację na potrzeby swojego gospodarstwa domowego. Firma energetyczna służy nam jednak do magazynowania prądu. Swego rodzaju zapłatą za to jest fakt, że mając instalację o mocy do 10 kWp będziemy mogli odebrać bez opłat 80% ilości prądu, którą wcześniej oddaliśmy. Z dostawcą energii należy podpisać umowę kompleksową, która obejmuje opłaty za energię i za przesył. Podpisując taką umowę trzeba zwrócić uwagę na długość okresu rozliczeniowego. Najlepiej, gdy trwa on 1 rok. Gdyby okres rozliczenia miał być krótszy to nadwyżka z jednego okresu powinna być przenoszona na kolejny, bo inaczej będzie to niekorzystne.

Jak dużą instalację wybrać?

Instalacja fotowoltaiczna powinna być dopasowana do potrzeb, bo jeśli będzie produkowała za dużo prądu to nic na tym nie zyskamy. Jej zapotrzebowanie na prąd najłatwiej określić w domach już zamieszkałych, bo wystarczy sprawdzić rachunki za energię z lat poprzednich. Zazwyczaj w typowym gospodarstwie jednorodzinnym wystarczająca wartość to 3 do 5 kWp.

Z czego składa się typowa instalacja fotowoltaiczna?

Budowa instalacji fotowoltaicznej nie jest przesadnie skomplikowana. Główne jej części to: ogniwa fotowoltaiczne, falownik zwany też inwerterem, przewody elektryczne oraz aparatura zabezpieczająca.

Gdzie umieścić instalację?

Instalacja fotowoltaiczna może być umieszczona na dachu budynku albo na pobliskim gruncie. Na dach decydujemy się wtedy, gdy, jest on wystawiony na kierunek południowy i mamy na nim odpowiednio dużo powierzchni. Nieco rzadziej spotykamy się z instalowaniem paneli na gruncie. Jest wtedy potrzebne miejsce na działce jednak i ten sposób ma swoje zalety, bo można panele umieścić z większa dowolnością pod względem kąta nachylenia i wystawy na dany kierunek świata.

Fotowoltaika to przyszłość i z całą pewnością w przyszłych latach będzie pojawiać się coraz więcej instalacji fotowoltaicznych, które są rozwiązaniem tanim i ekologicznym.

Jeśli potrzebujecie pomocy przy wyborze lub montażu paneli fotowoltaicznych, zachęcamy do wejścia na strone: https://suncrew.pl/

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here