Jak oświetlić kuchnię

Kuchnia to pomieszczenie, w którym nie tylko przygotowujemy potrawy, ale również jemy wspólne posiłki z rodziną. Czasami to tutaj przenoszą się wszyscy goście, aby razem ugotować coś pysznego z lampką dobrego wina w dłoni.

Współczesne salony często łączą się z kuchnią, tworząc tym samym aneks kuchenny. To dodatkowe utrudnienie dla inwestora, który musi zadbać dodatkowo o pewną spójność stylistyczną pomieszczeń lub wyznaczonych stref. Urządzenie samodzielnej kuchni również związane jest masą decyzji – postawić na funkcjonalność, bezpieczeństwo, czy estetykę? Zdecydować się na żyrandole nowoczesne, czy klasyczne oświetlenie? Minimalizm, czy swojską przytulność?

Praktycznie i wygodnie

Urządzając kuchnię warto zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie. To od niego zależeć będzie wygoda domowników podczas codziennego funkcjonowania w tym pomieszczeniu. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy nasza kuchnia nie posiada okien, przez które może docierać światło słoneczne. Szczególnie istotne jest należyte doświetlenie blatu roboczego, które zazwyczaj znajduje się przy kuchence i zlewie. Możemy zdecydować się na lampki podszafkowe, które nie będą raziły w oczy, a jednocześnie zapewnią należytą widoczność, która jest szczególnie ważna podczas przygotowywania posiłków. Oprócz tego w kuchni przyda się główna, górna lampa, która oświetli całą kuchnię. Do wyboru mamy klasyczne klosze lub żyrandole nowoczesne, które świetnie pasują do każdego wnętrza. Całość dopełnią np. listwy ledowe, które możemy zamontować pod dolnymi szafkami, wzdłuż podłogi, na szafkach, a nawet przy suficie. Niektórzy decydują się także na lampki w suficie podwieszanym, jednak to rozwiązanie zdecydowanie wychodzi z mody.

Mała i przytulna

W małej kuchni nie ma miejsca na duże klosze i abażury, dlatego warto oszczędnie dysponować przestrzenią. W takim wypadku sprawdzą się plafony, które w przeciwieństwie do zwisających lamp nie będą zabierały miejsca i wizualnie odciążą wnętrze.

Kuchnia samodzielna

Jeżeli pomieszczenie jest samodzielną, zamkniętą przestrzenią, możemy bez problemu skupić się na stylu, który panuje tylko w tym jednym wnętrzu. Jeżeli preferujemy minimalizm, możemy zdecydować się na żyrandole nowoczesne, które świetnie uzupełniają wnętrza o spokojnym charakterze. Wielbiciele stylu prowansalskiego lub klasycznego będą z kolei zachwyceni okazałymi, dużymi żyrandolami, np. z kryształkami. Górne źródło światła może również stanowić dominujący akcent we wnętrzu, np. intensywnie czerwony żyrandol świetnie dopełni kuchnię urządzoną w szarościach, bieli i czerni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here