Jak przygotować stół na wigilijną kolację?

Boże Narodzenia to okres, na który wielu z nas, co roku czeka z utęsknieniem. Niestety, często jedynie w Wigilię mamy możliwość, całą rodziną od dziadków po wnuki, spotkać się w jednym miejscu. Dlatego warto zadbać o to, aby stół przy którym zasiądziemy, wyglądał równie uroczyście jak nasze stroje i potrawy, które specjalnie na tą okazję zostaną przygotowane.

Obrus i porcelanowa zastawa

Przygotowanie stołu powinniśmy rozpocząć od wybrania odpowiedniego obrusu. Jeśli dysponujesz śnieżnobiałą zastawą warto wybrać ciemniejszy obrus lub taki z ciekawym wzorem. Nadal modne jest wykorzystywanie w tym okresie czerwieni i bordo, więc możesz wybrać materiał w takich kolorach, a na pewno Twój stół będzie uznany za elegancki. Natomiast jeśli masz w domu tylko biały obrus, nie musisz koniecznie kupować innego. Wystarczy jeśli położysz pod talerze kolorowe serwetki bożonarodzeniowe na stół i w ten sposób podkreślisz biel zastawy. Równie ciekawy efekt uzyskasz kładąc bieżnik na środku stołu w kolorze złota lub srebra. Natomiast ułożenie białych serwetek bożonarodzeniowych na stół to dobre rozwiązanie jeśli nie posiadamy białej, jednakowej zastawy, wtedy sprawi to wrażenie ujednolicenia.

Ozdoby na stole

Najważniejszą zasadą jaką powinniśmy się kierować podczas dekorowania stołu na świąteczną ucztę powinno być zachowanie umiaru. Ozdoby podkreślają wyjątkowość wieczerzy wigilijnej, jednakże nie mogą być najważniejszym punktem. Jeśli decydujemy się na dekoracje na stole to najważniejsze żeby nie zasłaniały one widoku osobą przy nim siedzącym. Ładną i niezwykle gustowną ozdobą zawsze są świece. Najlepiej wybrać grube, które stoją stabilnie i nie stanowią zagrożenia przewrócenia się i podpalenia rzeczy wokół siebie. W połączeniu z subtelnym stroikiem, ustawione na środku, będą ładną, elegancką ozdobą. Jeżeli natomiast mamy mało miejsca na stole i nie możemy sobie pozwolić na zajmujące sporo przestrzeni ozdoby, warto z nich zrezygnować i jedynie ułożyć serwetki bożonarodzeniowe na stół. Nie muszą one zwyczajnie leżeć, można z nich również zrobić ciekawą, a przy okazji praktyczną ozdobę układając w ciekawy wzór. Filmiki instruktażowe jak to zrobić bez problemu znajdziesz na youtube.

Świeże gałązki z choinki

Ponieważ nie każdy z nas może sobie pozwolić na ubranie w święta żywej choinki bo np. ma zwierze, które mogłoby się zatruć, często rezygnujemy z niej na rzecz sztucznej. Jednakże zapach igieł w tym okresie to rzecz, która dodatkowo pozytywnie nas nastraja. Dlatego warto przynajmniej jeden element dekoracji kupić lub wykonać samemu z prawdziwych gałązek. Nie musimy od razu jechać za miasto do lasu, możemy o takie gałązki zapytać sprzedawców choinek, którzy często mają kilka osobnych, świeżych na sprzedaż. Wystarczy wstawić je do niedużego wazonu, ustroić odrobiną brokatu lub świątecznych światełek i mamy piękny, naturalny stroik na stół. Natomiast tu także istnieje wyjście dla osób, które mają zbyt mało miejsca. Zamiast wstawiać gałązki do wazonu, wybieramy najmniejsze i układamy po jednej, obok serwetki bożonarodzeniowej, na stół przy każdym nakryciu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here